ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន គឺជាកម្មវិធីគោលនយោបាយអាទិភាពមួយ ក្នុងចំណោម៦ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មីនឹងផ្តើមអនុវត្តក្នុងឆ្នាំ២០២៣
ក្នុងសុន្ទរកថា ចូលរួម​កិច្ច​ប្រជុំ​រដ្ឋសភា​នីតិកាលទី៧ ដើម្បីបោះឆ្នោតផ្តល់សេចក្តីទុកចិត្ត​ចំពោះ​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ឯកឧត្តមកិត្តិទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានប្រកាសផ្តោត​ការ​យក​ចិត្តទុកដាក់លើ​កម្មវិធីគោលនយោបាយជាអាទិភាពទាំង៦ ដែល​នឹង​ត្រូវ​ដាក់​ឱ្យ​ចាប់ផ្តើម​អនុវត្ត​ភ្លាមនៅ​ក្នុងឆ្នាំ​២០២៣នេះ។
បើតាម​ប្រសាសន៍ ឯកឧត្តមកិត្តិទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត កម្មវិធីគោនយោបាយជាអាទិភាពទាំង៦ ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មីបន្តអនុវត្តនោះ​រួមមាន ៖
(២). ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ជូនដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ នៅទូទាំង​ប្រទេស;
(៣). ការធ្វើស្ថាបនូបនីយកម្មកម្មវិធី​ជាតិជំនួយ​សង្គម សម្រាប់គ្រួសារក្រីក្រ, ក្រុមជនងាយរងគ្រោះនៅក្នុងគ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ នៅ​ក្នុងគ្រា​មានវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច និង​គ្រា​មានគ្រោះអាសន្ន;
(៤). ការដាក់ចេញ និង​ការ​ជំរុញ អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ឱ្យ​មានលទ្ធភាព​ចូលរួម​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងប្រព័ន្ធ និង​អាច​ទទួលបាន​ផល​ប្រយោជន៍​ពីប្រព័ន្ធគាំពារ​សង្គមផ្លូវការ;
(៥). ការដាក់ចេញនូវ​យន្ត​ការ​សម្របសម្រួល និង​កម្មវិធីហិរញ្ញប្បទាន សំដៅ​លើក​ស្ទួយ​ផលិតកម្ម, រកទីផ្សារ និង​រក្សា​លំនឹង​ថ្លៃកសិផល​សំខាន់ៗ ក្នុងកម្រិតសមរម្យ; និង
(៦). ការដាក់ពង្រាយមន្រ្តីបច្ចេកទេស​កសិកម្ម​ទៅ​គ្រប់ឃុំ-សង្កាត់ ដែល​មានសកម្មភាព​កសិកម្មនៅទូទាំង​ប្រទេស និង​ការ​រៀបចំ​ឱ្យ​មានសមាគមកសិករ​នៅ​តាមទីជនបទ។
ក្នុងនាមរាជរដ្ឋាភិបាល ឯកឧត្តមកិត្តិទេសាភិបាលបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏បានអំពាវនាវដល់អង្គរដ្ឋសភា, អំពាវនាវ​ដល់ជនរួមជាតិកម្ពុជាគ្រប់ស្រទាប់, ទាំងនៅក្នុង និង​ក្រៅប្រទេស; អំពាវនាវដល់មន្រ្តីគ្រប់ជាន់ថ្នាក់​នៅតាម​បណ្តា​ក្រសួង និងស្ថាប័ននានា នៃអង្គនីតិប្បញ្ញត្តិ, អង្គនីតិប្រតិបត្តិ, អង្គតុលាការ, កងកម្លាំង​ប្រដាប់អាវុធគ្រប់ប្រភេទ, និង​ស្ថាប័នថ្នាក់ក្រោមជាតិ​គ្រប់លំដាប់ថ្នាក់, ព្រមទាំងដៃគូ និងតួអង្គអភិវឌ្ឍន៍​ទាំងអស់ ដែល​ក្នុងនោះ​រួមមាន ដៃគូទ្វេភាគី និង​ពហុភាគី, វិស័យ​ឯកជន, អង្គការ​មិន​មែន​រដ្ឋាភិបាល, មេត្តាផ្តល់​នូវ​ការ​គាំទ្រ​យ៉ាងពេញទំហឹង និង​ចូលរួម​អនុវត្ត​យ៉ាង​សកម្ម​នូវ «កម្មវិធីនយោបាយ» នេះ ឱ្យ​ទៅជា​ចលនារួមដ៏ខ្លាំងក្លា, ប្រកបដោយ​ជវភាព, សំដៅសម្រេច​ឱ្យ​បាន​នូវ​ជោគជ័យ​ជាផ្លែផ្កា សម្រាប់​ជា​ឧត្តម​ប្រយោជន៍​ជូន​ប្រជាជន​កម្ពុជា៕