ក្នុងសិក្ខាសាលាអប់រំដែលរៀបចំឡើងដោយសហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប លើកឡើងថា ការសិក្សាទ្រឹស្តីដែលផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងការអនុវត្តជាក់ស្តែង នឹងធ្វើឱ្យសិស្សឈ្វេងយល់បានកាន់តែច្រើនពីបញ្ហានៅក្នុងសហគមន៍ ហើយផ្តល់ឱកាសឱ្យពួកគេរកដំណោះស្រាយ និងចូលរួមគំនិត សកម្មភាព ក្នុងការអភិវឌ្ឍសហគមន៍ ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា ការបង្កើតកម្មវិធីឱ្យសិស្សចុះជួបថា្នក់ដឹកនាំឃុំ សង្កាត់ ខណ្ឌ ស្រុក និងក្រុង គឺដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់សិស្សបានឈ្វេងយល់ពីការងារគ្រប់គ្រងរដ្ឋបាល និងបណ្តុះទឹកចិត្តពួកគេឱ្យស្រឡាញ់កិច្ចការសាធារណៈ ព្រមទាំងបណ្តុះមន្ត្រីរាជការថ្មីៗ ដើម្បីបម្រើប្រជាពលរដ្ឋមូលដា្ឋន ក្នុងគោលទិសដៅឱ្យសង្គមជាតិរបស់យើងមានការរីកចម្រើន។
លោកឧញ៉ាបន្ថែមថា ការងាររបស់យើងក្នុងវិស័យអប់រំមិនមែនត្រឹមតែបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សសម្រាប់តែវិស័យឯកជនប៉ុណ្តោះទេ ប៉ុន្តែយើងចង់ឃើញធនធានរបស់យើងបម្រើការងារក្នុងវិស័យរដ្ឋផងដែរ។ ជាពិសេស យើងចង់ឃើញអ្នកដឹកនាំឆ្នើម ដែលជាឈាមជ័រថ្មីបម្រើការក្នុងវិស័យសាធារណៈ ។
“សកម្មភាពចុះសហគមន៍ និងទស្សនកិច្ចសិក្សានៅតំបន់រមណីយដ្ឋាននានាមិនមែនត្រឹមតែដើរទៅទស្សនាកម្សាន្តលេងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែត្រូវជំរុញឱ្យសិស្សបានឈ្វេងយល់ពីសក្តានុពលនៅតំបន់ទាំងនោះ”
ឧកញ៉ា ប៉ិច បុឡែន
សម្រាប់មុខវិជ្ជាសហគ្រិនភាពវិញនេះ លោកឧកញ៉ាបានផ្តល់មតិណែនាំ ដោយថា លោកគ្រូអ្នកគ្រូមិនអាចបង្រៀនតាមសៀវភៅបន្តទៀតនោះទេ ដោយត្រូវមានម៉ោងពេលវេលាសម្រាប់សិស្សចុះអនុវត្តជាក់ស្តែងនៅតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស និងសហគ្រាសពាណិជ្ជកម្មនានា ដើម្បីផ្សាភ្ជាប់ទ្រឹស្តីនឹងការអនុវត្តជាក់ស្តែង ក្នុងបំណងឱ្យសិស្សទទួលបានបទពិសោធន៍ និងឈ្វេងយល់ពីសក្តានុពល និងដំណើរការគ្រប់គ្រងឱ្យបានច្បាស់លាស់។
បើតាមប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់លោក សំ ហន នាយកសិក្សាធិកាកម្មវិធីចំណេះទូទៅខ្មែរនៃបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប ថា ការចុះកម្មសិក្សាផ្ទាល់ទៅកាន់សហគមន៍ វាបានផ្តល់ផលវិជ្ជាទៅលើការសិក្សារបស់សិស្សជាច្រើន ដូចជាការសិក្សាបែបគម្រោង និងការសិក្សាថ្មីៗជាច្រើនទៀត។ លោកបានលើក ឧទាហរណ៍ថា នៅពេលសិស្សចុះទៅកាន់សហគមន៍ ពួកគេមានគំនិតចង់កែប្រែកន្លែងចាក់សំរាមនៅក្នុងសហគមន៍នោះទៅជាសួនច្បារស្អាត ដូច្នេះដើម្បីអាចធ្វើកិច្ចការនោះបាន ពួកគេត្រូវគិតថា ត្រូវធ្វើដូចម្តេច? ចុះទៅយ៉ាងណា? ត្រូវការសម្ភារៈអ្វីខ្លះ? ត្រូវប្រើប្រាស់ថវិកាប៉ុន្មាន? គាត់ត្រូវចូលរួមគ្នាយ៉ាងម៉េច? ឬធ្វើអ្វីៗផ្សេងទៀត…។
យ៉ាងណាក៏ដោយជាការកត់សម្គាល់របស់លោក សំ ហន ក្រោយសិស្សចុះទៅតាមសហគមន៍ លោកសង្កេតឃើញថា សិស្សមានការអភិវឌ្ឍទាំងផ្ទាល់ខ្លួន បញ្ញា និងសង្គម មានជំនាញគិតកម្រិតខ្ពស់ ជំនាញទាក់ទងដោយផ្ទាល់, ជំនាញសង្កេតដោយការសួរសំណួរ វិនិច្ឆ័យ អនុវត្ត, ចេះស្វែងយល់អំពីអាជីវកម្មដែលមានក្នុងសហគមន៍, មានសមត្ថភាពក្នុងការទំនាក់ទំនងជាមួយមនុស្សពីមជ្ឈដ្ឋានដ៏ធំទូលាយ និងស្ថានភាពជីវិត, មានការទទួលខុសត្រូវ គណនេយ្យភាព និងភាពម្ចាស់ការក្នុងការបង្កើតសង្គមដ៏ល្អមួយ៕