ភ្នំពេញ – ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដី សម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ នឹងប្រារព្ធធ្វើជាពិធីធំ នៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ឯសួនច្បារសែនមនោរម្យ ក្រុងសែនមនោរម្យ ខេត្តមណ្ឌលគិរី ចាប់ពីម៉ោង៧ព្រឹក ដល់ម៉ោង៩យប់ ក្រោមប្រធានបទ «អនាគតដែលយើងប្រាថ្នា»។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្រ្តា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានមានប្រសាសន៍ថា ទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីគឺជាឱកាសល្អមួយសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នាបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះធម្មជាតិ និងបរិស្ថានក៏ដូចជាប្រាប់ដល់អ្នកដទៃទៀតឱ្យបានយល់ពីសារៈសំខាន់នៃធនធានធម្មជាតិចំពោះជីវិតនៅលើភពផែនដី ព្រមទាំងចូលរួមស្វែងរកដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហាប្រឈមជាច្រើនដែលកំពុងកើតឡើងនាពេលបច្ចុប្បន្នជាពិសេសការប្រែប្រួលអាកាធាតុ ការខូចខាតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលជាកត្តាគំរាមកំហែងសកលដល់មនុស្ស និងធម្មជាតិ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ ទិវានេះផ្តល់ឱកាសសម្រាប់យើងចូលរួមអបអរ ក៏ប៉ុន្តែវាក៏ជាពេលដែលយើងត្រូវបង្ហាញឆន្ទៈដ៏មោះមុតចំពោះការការពារបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិជាតិផងដែរ ហើយការការពារបរិស្ថាន និងអភិរក្សធនធានធម្មជាតិនេះមិនមែនធ្វើត្រឹមរយៈពេល ១ ម៉ោងនៃការប្រារព្ធទិវានេះទេ គឺយើងត្រូវធ្វើជាប្រចាំ។
លោក ទេព អស្នារិទ្ធ អ្នកសម្របសម្រួលសម្រាប់កម្មវិធីនេះ បានមានប្រសាសន៍ថា ក្រៅពីប្រារព្ធធ្វើពិធីធំនៅក្រុងសែនមនោរម្យ ខេត្តមណ្ឌលគិរី សម្រាប់បណ្តាខេត្តរាជធានីផ្សេងទៀត ក៏ប្រារព្ធធ្វើផងដែរ ដោយមានការគាំទ្រ និងសហការពីក្រសួងទេសចរណ៍ ។ ក្នុងនោះ មន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តរាជធានី បានចេញសេចក្តីណែនាំទៅដល់ប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាឱ្យចូលរួម ហើយក្នុងហ្នឹងសកម្មភាពមួយចំនួនដែលអាចធ្វើបាន គឺចូលរួមជាមួយគ្នាក្នុងការបិទភ្លើងរយៈពេល១ម៉ោង ដើម្បីផ្តល់ឆន្ទះ បង្ហាញឆន្ទះថា យើងគាំទ្របរិស្ថាន ហើយបន្តប្រកាន់ខ្ជាប់នូវសកម្មភាពបរិស្ថានមួយចំនួនទៀតដូចជាមិនប្រើផ្លាស្ទីក មិនមានបម្រើអាហារដែលមានសាច់សត្វព្រៃ ក៏ដូចជាការផ្តល់អាទិភាពទៅលើប្រភពថាមពលស្អាតដែលប្រើពន្លឺព្រះអាទិត្យ និងប្រភពថាមពលខ្យល់ សម្រាប់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់គាត់។
បើតាមលោក អស្នារិទ្ធ ការបិទភ្លើងមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដី នឹងប្រព្រឹត្តធ្វើនៅវេលាម៉ោង ៨ និង៣០នាទីយប់ ថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ។ ឆ្នាំនេះ លោករំពឹងថា នឹងមានអ្នកចូលរួមច្រើន ក្រោយពីកម្មវិធីមួយនេះខនខានប្រារព្ធធ្វើដោយផ្ទាល់អស់រយៈពេលប្រមាណ២ឆ្នាំមកហើយ ដើម្បីចូលរួមទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ការជួបជុំនៅឆ្នាំនេះ គឺធ្វើឡើងនៅក្នុងចំនួនមួយដែលអាចគ្រប់គ្រងបាន ដោយនៅតែអនុវត្តគោលការណ៍របស់ក្រសួងសុខាភិបាលក្នុងការទប់ស្កាត់ការរីករាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩។
សូមបញ្ជាក់ថា ប្រទេសកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមប្រារព្ធទិវាមួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីក្នុងឆ្នាំ២០១០ ហើយទិវានេះបានក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំដ៏មានប្រជាប្រិយភាពក្នុងចំណោមមហាជនទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសយុវជន ។ ឆ្នាំនេះ ព្រឹត្តិការណ៍មួយម៉ោងសម្រាប់ភពផែនដីត្រូវបានសហការរៀបចំដោយក្រសួងបរិស្ថាន ក្រសួងទេសចរណ៍ រដ្ឋបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី WWF-Cambodia សហភាពអឺរ៉ុប ព្រមទាំងក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយចំនួនទៀត។ ក្នុងនោះក៏មានការចូលរួមពីសិល្បៈករសិល្បៈការិនីដែលមានប្រជាប្រិយភាពមួយចំនួនដូចជា កញ្ញា មាស សុខសោភា កញ្ញា Adda កញ្ញា នាង សុវឌ្ឍនា ដែលត្រូវបានគេស្គាល់ថាឌីជេ ណាណា និងលោក សាយ ផងដែរ៕