រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ៖ អំណាន គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការពង្រឹងគុណភាពអប់រំ
ភ្នំពេញ- ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើក​ឡើងថា អំណាន គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការ​ពង្រឹងគុណភាពអប់រំ ក្នុងការបន្តការសិក្សាទៅមធ្យមសិក្សា និងឧត្តមសិក្សា។ ការលើកឡើងរបស់​ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យនេះ បានធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីប្រកាសការអនុវត្តជាផ្លូវការ គម្រោងអប់រំបរិយាបន្ននៅបឋមសិក្សា (IPEA) ដែលត្រូវធ្វើ​ឡើង​កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ដោយ​មើលឃើញថា អំណាន ជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ ទើបវិធីសាស្ត្របង្រៀនអំណានដំបូងត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីជួយគ្រូដឹកនាំការបង្រៀន និងរៀនកាន់តែសកម្ម ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក៏​មាន​ការគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព តាមរយៈការអនុវត្តសកម្មភាពក្នុងថ្នាក់រៀនតាមគោលការណ៍ខ្ញុំធ្វើ យើងធ្វើ និងអ្នកធ្វើ ផងដែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យបន្តថា វិធីបង្រៀនអំណានដំបូងនេះ គឺប្រមូលផ្តុំនូវវិធីសាស្រ្តពីរ រួមមាន វិធីសាស្រ្តប្រកប និងវិធីសាស្រ្តសរុប ដែលជួយឱ្យកុមារចេះប្រកប ចងចាំ ដោយបង្ហាញជារូបភាព និងជួយពង្រឹងឱ្យកុមារចេះស្គាល់សូរ ស្គាល់តួរអក្សរ ចេះអានព្យាង្គ និងពាក្យ ចេះអានស្ទាត់ អានយល់ន័យអំណានលឺ អំណានដៃគូ អំណានបុគ្គល ដោយប្រើសៀវភៅរឿងខ្លីៗសម្រាប់សិស្សអានចំនួន៦០ចំណងជើង។
“កញ្ចប់អំណាន និងគណិតវិទ្យា ថ្នាក់ទី១ និងថ្នាក់ទី២ បានអនុវត្តកន្លងមកពិតជាមានគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាព ក្នុងការបង្រៀន និងរៀនដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ បង្កើនលទ្ធផលការសិក្សារបស់សិស្ស នៅបឋមសិក្សា ពោលគឺកុមារកម្ពុជា ចេះអាន ចេះសរសេរ និងចេះគិតលេខទាំងអស់គ្នា ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹៈនៃការអប់រំ នៅថ្នាក់មធ្យមសិក្សា និងឧត្តមសិក្សាផងដែរ”
ជាមួយ​គ្នានេះ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ក៏​បានថ្លែងអំណរគុណដល់ទីភា្នក់ងារជំនួយសហរដ្ឋអាមេរិក ដែលបានឧបត្ថម្ភគាំទ្រទាំងថវិកា និងបច្ចេកទេស ដល់គម្រោងគាំទ្រភាសាខ្មែរថ្នាក់ដំបូង ដោយទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏​នឹង​ផ្តល់អាទិភាពខ្ពស់បំផុតដល់ការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពអានរបស់សិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសនៅថ្នាក់ទី១ ទី២ និងទី៣ ដោយ​សហការជាមួយអង្គការដៃគូពាក់ព័ន្ធដើម្បីផលិតកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានដំបូង។
ឯកឧត្តម ផាទ្រីក មឺហ្វី ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ទីភ្នាក់ងារជំនួយសហរដ្ឋអាមេរិក (USAID) បានបង្កើតកម្មវិធីអំណានថ្នាក់ដំបូង (EGR) ដែលគេស្គាល់ជាទូទៅថា ជាគម្រោងគាំទ្រភាសាខ្មែរថ្នាក់ដំបូង ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ភាពជាដៃគូជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងភាពជាដៃគូសកលសម្រាប់ការអប់រំ ដែលហៅកាត់ថា GPR គឺដើម្បីអនុវត្តកម្មវិធីអំណានសម្រាប់ថ្នាក់ទី១ និងទី២ នៅសាលារដ្ឋចំនួន ២៥០០ សាលា ក្នុងខេត្តគោលដៅចំនួន៨។
តាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមឯកអគ្គរដ្ឋទូត ផ្អែកលើសមិទ្ធិផលរបស់គម្រោងគាំទ្រភាសាខ្មែរថ្នាក់ដំបូង (ACR-cambodia) នឹងបន្តអនុវត្តគម្រោងអប់រំបរិយាបន្ននៅបឋមសិក្សា (IPEA) ដើម្បីគាំទ្ររាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងដៃគូពាក់ព័ន្ធក្នុងវិស័យអប់រំផ្សេងៗទៀត ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា ដើម្បីផ្តល់កម្មវិធីសិក្សាកម្រិតថ្នាក់ដំបូង ដល់សិស្សានុសិស្សនៅទូទាំងប្រទេស ដោយធានាថា គ្មានកុមារណាម្នាក់ត្រូវបានគេមើលរំលង  រួមទាំងកុមារដែលមានពិការភាព៕