ក្រសួងអប់រំរៀបចំ​ការ​ប្រឡងបកស្រាយប្រធានបទ «តួនាទីព្រះពុទ្ធសាសនា​ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​ការ​អប់រំសីលធម៌ និង​ចរិយាធម៌»
ដើម្បីអបអរទិវាជាតិអំណានលើកទី៩ ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅ​ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ក្រសួងអប់រំ​យុវជន និងកីឡា បានរៀបចំ​ឱ្យ​មាន​ការ​ប្រឡង​ប្រជែង​បកស្រាយប្រធានបទ «តួនាទីព្រះពុទ្ធសាសនា​ក្នុងការ​លើក​កម្បស់​ការ​អប់រំ​សីលធម៌ និង​ចរិយាធម៌» ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា មូលហេតុ​ដែល​ក្រសួងអប់រំ​ជ្រើសរើស​យក​ប្រធានបទខាងលើ ដាក់​ឱ្យ​មានការ​ប្រកួតប្រជែងបកស្រាយ គឺផ្អែកទៅលើមូលហេតុចំនួន៣ រួមមាន ទី១. ស្របទៅតាមអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៅក្នុងវិស័យអប់រំដែលនឹងផ្តោតលើការពង្រឹងអភិបាលកិច្ច សុខភាព ការចូលរួមរបស់អាណាព្យាបាល និងចំណុចសំខាន់ចុងក្រោយដែលពាក់ព័ន្ធនឹងប្រធានបទតែម្ដងគឺ ការកែសម្រួលកម្មវិធីសិក្សា ស្របតាមតម្រូវការពង្រឹងចំណេះដឹង វិស័យសីលធម៌និងឥរិយាបទរបស់សិស្ស។ ទី២. គឺប្រធានបទនេះឆ្លើយតបនឹងកម្មវិធីសិក្សា របស់ក្រសួងអប់រំដែលបានគូសបញ្ជាក់ពីគុណសម្បទាទាំង៣របស់សិស្ស (វិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា) ដែលត្រូវមានក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា​ឈានទៅក្លាយជាពលរដ្ឋពេញលេញ។
បើតាមសេចក្តីជូនដំណឹងរបស់ក្រសួងអប់រំ បេក្ខជនដែលអាច​ចូលរួម​ក្នុងការ​ប្រឡងប្រជែងបាន គឺមានដូចជា មន្រ្តីអប់រំ គ្រូបង្រៀន គរុនិស្សិត គរុសិស្ស សិស្ស និស្សិត និង​សាធារណជនទូទៅ។ បេក្ខជន​ត្រូវ​សរសរការបកស្រាយប្រធានបទ​ចំនួនពី១៥ទំព័រ ទៅ២០ទំព័រ ដោយកុំព្យូទ័រ ប្រើពុម្ពអក្សរ Khmer OS Moul Light 12 (សម្រាប់ចំណងជើងនិងចំណងជើងរង) និង Khmer OS Siemreap ទំហំអក្សរ ១២ (សម្រាប់អត្ថបទ)។
កាលបរិច្ឆេទឈប់ទទួលស្នាដៃ គឺត្រឹម​ថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ វេលាម៉ោង៥រសៀល​ជាកំហិត។ បេក្ខជនអាច​ផ្ញើស្នាដៃតាមរយៈតេឡេក្រាម 010 22 07 88៕