ប្រធាន​បទ​សំខាន់​របស់​កម្មវិធី TEDxRUPP ឆ្នាំនេះ ផ្តោត​លើបញ្ហា​ដែលសហគមន៍​កំពុង​ជួប​ប្រទះ
ភ្នំពេញ – សម្រាប់ឆ្នាំ​២០២២នេះ កម្មវិធី TEDxRUPP ដែល​ជាកម្មវិធីចែក​រំលែក​គំនិត​ពី​​វាគ្មិន​ល្បី​ៗ​ក្នុងស្រុក និង​អន្តរជាតិ នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៅថ្ងៃទី​២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២២ ចាប់ពីវេលាម៉ោង​១រសៀល នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​សហប្រតិបត្តិកម្ម​កម្ពុជា-ជប៉ុន (CJCC) ស្ថិត​ក្នុងបរិវេណសាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទភ្នំពេញ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់កញ្ញា ពុទ្ធិសុប្បតី អស់រយៈពេល​២ឆ្នាំកន្លង​មក​ហើយ ដែល​សហគមន៍​ ក៏​ដូចជា​ប្រទេស​របស់​យើងជួប​នូវ​វិបត្តិ​ជំងឺកូវីដ១៩ ធ្វើ​ឱ្យ​ការងារ និង​ការ​សិក្សា​ជាច្រើន​ត្រូវ​អាក់ខាន ។ ដូច្នេះ ប្រធាន​បទគោល​សម្រាប់ឆ្នាំនេះ មានគោល​បំណង​ដាស់តឿន​ទៅ​ដល់យុវជន និង​សិស្សានុសិស្ស​ទាំងអស់​ឱ្យ​តាំង​ស្មារតី​សារជាថ្មី ក្នុង​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ខ្លួន​ឱ្យ​ស្រប​ទៅ​នឹង​បរិបទ​សង្គម​ថ្មី ដែល​វា​បានកែប្រែ និង​ជះ​ឥទ្ធិពល​មក​លើ​យើង​គ្រប់ៗគ្នា។
ប្រធានកម្មវិធី TEDxRUPP ក៏​បាន​ឱ្យ​ដឹងដែរថា នៅ​ឆ្នាំ​២០២២នេះ មានវាគ្មិន​ទាំងក្នុងស្រុក និង​ក្រៅ​ស្រុក​រហូត​ដល់ទៅ​១១រូបនឹង​ចូលរួម​ ដោយ​មាន​ចំនួន​១០ប្រធានបទ។ ក្នុងនោះ​អ្វីដែលពិសេសមិន​ធ្លាប់ឃើញ​មានទាំងក្នុងស្រុក និង​ក្រៅស្រុក គឺ​ប្រធាន​បទ​១ មានវាគ្មិន​ចំនួន២រូបនិយាយជា​របៀប​ឆ្លើយ​ឆ្លង​គ្នា។
សម្រាប់វាគ្មិន​ទាំង​១១រូបនោះ រួមមាន ៖ លោកបណ្ឌិត ហោ ប៊ុន​ឡេង សាស្រ្តាចារ្យ​ នៃ​សាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា, លោកស្រី នាង សុវ៉ាតនា​ ដែល​គ្រប់គ្នា​ស្គាល់លើបណ្តាញសង្គមថា DJ Nana, លោក លី មុន្នីពុទ្ធិ ជាអ្នក​បង្កើត​មាតិកា​នៅ​លើ​បណ្តាញសង្គម ក៏​ដូចជា Podcast ដែលមានឈ្មោះថា រៀនរស់, កញ្ញា ហោ ហេងសិរីរ័ត្ន ជានិស្សិត ប៉ុន្តែ​គាត់មាន​ប្រធាន​បទថ្មីប្លែក និយាយពី​ការ​ប្រៀន​ប្រដៅ​របស់​ឪពុកម្តាយ​ទៅលើ​កូន​នៅ​ក្នុង​បរិបទ​សម័យថ្មី, លោក Wesley Chan ដែល​គាត់​មក​ពី​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី, លោក Joey Ra ជាជនជាតិកូរ៉េ ប៉ុន្តែ​គាត់ធ្វើការ និង​រស់​នៅ​ប្រទេស​អង់គ្លេស, លោក ជា វីរៈ ជា CEO របស់ក្រុមហ៊ុន PillTech Solutions, កញ្ញា រិទ្ធី លំអរកេស ដែល​ជា​សិល្បៈក​រឯករាជ្យ​ម្នាក់​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​កញ្ញា នួន ពុទ្ធិសុប្បតី អ្វីដែលមិន​ធ្លាប់​មានពីមុន​មក​នៅ​កម្មវិធី TEDxRUPP គឺមានការ​អញ្ជើញ​វាគ្មិន​៣នាក់បន្ថែមទៀត គឺមកពី​ប្រទេស​អ៊ីស្រាអែល និង​ប្រទេស​ស្វីស, ក្នុងនោះ​វាគ្មិន​ដែល​មក​ពី​ប្រទេស​អ៊ីស្រាអែល គាត់គឺជា CEO នៃក្រុមហ៊ុនបរិស្ថានមួយ ដែល​បង្កើតបច្ចេកវិទ្យាថ្មី​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់សារធាតុទូទៅដែលរកឃើញ​នៅ​ក្នុងធម្មជាតិ ដើម្បីយក​មក​បង្កើត​ជាផលិតផល​ដែល​យើង​អាច​ប្រើប្រាស់​ប្រចាំថ្ងៃបាន​ ហើយ​ប៉ះពាល់តិចតួចបំផុត​ទៅ​លើបរិស្ថាន។ ចំណែកវាគ្មិន​មក​ពី​ប្រទេស​ស្វីស​ គឺជា CEO នៃក្រុមហ៊ុន​វិនិច្ឆ័យ​ទៅ​លើផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​។
“អញ្ចឹងសម្រាប់កម្មវិធីនៅឆ្នាំនេះ យើងសង្ឃឹមថា យើងនឹងអាចផ្តល់ជូនរៀមច្បង  និងប្អូនៗទាំងអស់នូវគំនិតថ្មីៗដែលយើងនាំយកមកចែកចាយពីក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកដើម្បីយកមកជជែកវែកញែកគ្នាឱ្យកាន់តែចាប់អារម្មណ៍នៅលើវេទិការបស់យើង… ខ្ញុំសង្ឃឹមថា អ្នកទាំងអស់គ្នានឹងមិនខកខានចំពោះកម្មវិធីនេះ…”
សូម​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធី TEDxRUPP តែងតែប្រារព្ធធ្វើជារៀងរាល់ឆ្នាំក្នុង​ការ​ចែករំលែក​គំនិត​ថ្មីៗ​របស់វាគ្មិនដែលមានសក្តានុពល​ទៅ​យុវជន ក៏​ដូចជា​សិស្សានុសិស្សពី​សាកលវិទ្យាល័យ​នានា​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា។ សម្រាប់ឆ្នាំនេះ គេរំពឹងថា នឹងមាន​យុវជន​ប្រមាណជា៣រយនាក់នឹង​ចូលរួម៕