រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ គោលដៅនៃការអប់រំ គឺឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការនៃការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ
ក្នុងបាឋកថាពិសេស សម្រាប់អន្តរជាតិសម្រាប់យុវជន ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជារដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងថា គោលដៅនៃការអប់រំ គឺធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​ការ​អប់រំនោះ ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​តម្រូវការ នៃការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិ, ដូច្នេះហើយ សម្រាប់គោលដៅអប់រំ​របស់កម្ពុជា គឺត្រូវផ្តល់​ឱ្យ​យុវជន​នូវ​បំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ ចំណេះដឹង ដើម្បីចូលរួមចំណែក​ជាធនធាន​មនុស្ស​ប្រកប​ដោយ​សក្តានុពល ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ប្រសិនបើ​មិន​មានធនធាន​មនុស្ស​ប្រកប​ដោយគុណភាពទេ ប្រទេស​នានា​លើពិភពលោក​គឺមិន​អាច​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​បានឡើយ។ ឯកឧត្តមថា ប្រទេស​មួយ​ដែលជា​មហាអំណាច គឺជា​ប្រទេស​ដែលសម្បូរ​ដោយ​ធនធាន​មនុស្ស ដែលមានលក្ខខណ្ឌ​ចាំបាច់​សម្រាប់ទាក់ទាញ​ក្រុមហ៊ុន ទាក់ទាញ​នូវ​ប្រព័ន្ធអេកូឡូហ្ស៊ី ដើម្បីអភិវឌ្ឍ ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា ជាការពិត​ ក៏​មានធនធាន​ផ្សេង​ទៀត​ដូចជា​ធនធាន​ធម្មជាតិ ប្រព័ន្ធអភិបាលកិច្ចជា​ដើម ប៉ុន្តែបើ​មិន​មាន​​ធនធាន​មនុស្ស ប្រទេសនោះ​ក៏​មិន​អាច​អភិវឌ្ឍបានដែរ ដោយ​ជាឧទាហរណ៍​ប្រទេសខ្លះ​មិន​មានធនធាន​ធម្មជាតិ ដូចជាជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង ឬក៏សឹង្ហបុរីជាដើម ដែលមិន​មានធនធានធម្មជាតិសម្បូរបែប តែប្រទេសទាំងនោះ​មានធនធាន​មនុស្ស និង​ប្រព័ន្ធអភិបាល​កិច្ច ទើបនាំ​មក​នូវជោគជ័យ​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅ នៃការអប់រំ បង្កើតធនធាន​មនុស្ស មានមធ្យោបាយ​ជាច្រើន ប៉ុន្តែ​ក្នុងចំណោម​នោះ ក៏​មានការ​លើក​កម្ពស់គុណភាពអប់រំ ដែលមានកត្តាទាំង៤ គឺកត្តាសាលារៀន កត្តាគ្រូបង្រៀន កត្តាសិស្ស និង​កត្តា​គាំទ្រ​របស់គ្រួសារ រួមទាំងវិធីសាស្រ្តផ្សេងៗ ដូចជា​ការ​បង្កើត​សាលារៀនជំនាន់ថ្មី សាលារៀនគំរូ ក៏​ដូចជា​ការ​ពង្រឹងអភិបាល​កិច្ច​ប្រព័ន្ធអប់រំ​ អភិបាល​កិច្ច​សាលា​រៀន ការ​ចូលរួម​របស់មាតាបិតា និង​វិធីសាស្រ្តផ្សេង​ទៀត​ដើម្បីសម្រេច​បាននូវចក្ខុវិស័យ។
យ៉ាងណាមិញ បើតាម​ការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ដើម្បីឈានទៅអភិវឌ្ឍប្រទេសបាន ក៏​ត្រូវ​មានលក្ខខណ្ឌសំខាន់ គឺត្រូវមានសុខសន្តិភាព មានសាមគ្គីភាព ឯកភាពជាតិ ហើយ​ក៏​ត្រូវ​មានការ​ដឹកនាំ​ប្រកប​ដោយ​គតិបណ្ឌិត ក៏​ដូចជា​ចីរភាព​របស់រដ្ឋាភិបាល, ក្នុងន័យនេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នឹង​បន្ត​ការដឹកនាំនេះ ដើម្បីនាំ​កម្ពុជា​ឆ្ពោះទៅ​រក​ភាពសម្បូរ​រុងរឿង៕