កម្មវិធីជំរំយុវជនជាសកលលើកទី១១ គ្រោងធ្វើ​នៅចុងឆ្នាំនេះ ក្រោម​ប្រធានបទ “យុវជន និងការអប់រំ​ឆ្នាំ២០៣០”
កម្មវិធី “ជំរំយុវជនជាសកល” លើកទី១១ គ្រោង​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃទី១៥-២០ ខែធ្នូ ចុងឆ្នាំ២០២៥នេះ នៅស្រុកបន្ទាយស្រី ខេត្តសៀមរាប ក្រោមប្រធានបទ “យុវជន និងការអប់រំឆ្នាំ២០៣០”។
កម្មវិធី ជំរំយុវជនជាកសល ត្រូវ​បានធ្វើ​ឡើងជា​រៀងរាល់ឆ្នាំក្នុងគោលបំណងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ជំរុញការយល់ដឹងអំពីវប្បធម៌ និងបណ្តុះបណ្តាលយុវជនឱ្យក្លាយជាអ្នកចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការថែរក្សា និងអភិរក្សបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ជាតិ ដើម្បីបង្កើនការផ្សព្វផ្សាយទេសចរណ៍ និងលើកកម្ពស់កិត្តិនាមរបស់កម្ពុជា។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ប្រធានបទ “យុវជន និងការអប់រំនៅកម្ពុជាឆ្នាំ២០៣០” សម្រាប់​កម្មវិធី​ជំរំយុវជន​ជាសកល​ឆ្នាំនេះ គឺបង្ហាញពីទស្សនវិស័យក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំកម្ពុជាឱ្យសមស្របនឹងសម័យឌីជីថល ពិសេសដើម្បីចូលរួមសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជាក្លាយជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០ ព្រមទាំងសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពឆ្នាំ២០៣០ ដោយរំលេចឡើងនូវការអប់រំប្រកបដោយបរិយាប័ន្នភាព បំណិនសតវត្សទី២១ ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងការសិក្សាពេញមួយជីវិត។
ជាមួយ​គ្នានេះ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ ក៏​បានអំពាវនាវ​ដល់យុវជនគួរចូលរួមកម្មវិធីនេះ ដើម្បីទទួលបានឱកាសសិក្សាពីទំនោរអប់រំថ្មីៗ បច្ចេកវិទ្យា និងជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១ សាមគ្គីភាព ការងារជាក្រុម បណ្តុះភាពជាអ្នកដឹកនាំ អភិរក្សមរតកវប្បធម៌ជាតិ ពិសេស ស្មារតីស្នេហាជាតិ និងការចូលរួមថែរក្សាសន្តិភាព។