បើកបរលើសល្បឿន​ជាមូលហេតុចម្បងបណ្តាល​ឱ្យ​មានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍
ភ្នំពេញ – អគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ បាន​ឱ្យដឹងថា កំឡុងរយៈពេល​បីថ្ងៃនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ មានមនុស្ស​ចំនួន ២៧នាក់បានស្លាប់ និង ៨០នាក់ទៀតរងរបួសដោយ​សារតែគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ។ ករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍​ទាំងបី​ថ្ងៃ មានសរុបចំនួន ៤៧លើក ហើយ​មូលហេតុ​ចម្បងនៃគ្រោះថ្នាក់បណ្តាល​មក​ពីបើកបរ​ល្មើសល្បឿន​កំណត់មានចំនួនច្រើនជាងគេ បន្ទាប់មក​បើកបរ​មិនគោរពសិទ្ធិ បើកបរប្រជែងគ្រោះថ្នាក់ និង​ស្រវឹង។
ក្នុងនោះនៅថ្ងៃទីមួយនៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ (១៤ មេសា) គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងចំនួន ០៨លើកបណ្តាលឱ្យមនុស្សស្លាប់ ០៣នាក់ និងរងរបួសចំនួន ១៥នាក់ ដោយក្នុងនោះរងរបួសធ្ងន់ចំនួន ១២នាក់ និង របួសស្រាលចំនួន ០៣នាក់ ។ នៅថ្ងៃទី២ គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងចំនួន ២៥លើក និងនៅថ្ងៃទី៣ មាន​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍កើតឡើងចំនួន ១៤លើក ។
បើយោងតាមអង្គការ​មូលនិធិបង្ការរបួសអាស៊ី បានរកឃើញថា ល្បឿនគឺជា​កត្តាចម្បងជាងគេ​ដែលធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ចំនួនអ្នក​ស្លាប់ និង​របួស​ដោយ​គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ។ អង្គការ​នេះ​បាន​បញ្ជាក់ថា ល្បឿន​​នាំ​​មក​​នូវ​​ផល​​លំ​បាក​​ដ៏​​អា​ក្រក់​​បំផុត​​នៅ​​ពេល​​មាន​​គ្រោះ​​ថ្នាក់​​ចរា​ចរ​​ណ៍​​​​​ ដែលមាន​​ន័យ​​ថា​ ​វា​​ធ្វើ​​ឲ្យ​​មាន​​ហា​និ​​ភ័យ​​ខ្ពស់​​នៃ​​ការ​​ស្លាប់​​ការ​​រង​​របួស​​ធ្ងន់​​ធ្ងរ​ ​និង​​ពិ​ការ​​ភាព​​ជា​​អចិ​ន្ត្រៃយ៍ ​​។​
តាមអនុក្រឹត្យ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា យានជំនិះគ្រប់ប្រភេទ​ត្រូវ​បានកំណត់​ល្បឿនសម្រាប់​ការ​បើកបរនៅទីប្រជុំជន និង​ក្រៅទីប្រជុំជន។ ក្នុងនោះនៅក្នុងទីប្រជុំជន ល្បឿន​លឿនបំផុត ត្រូវ​បានកំណត់ ៣០គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង​សម្រាប់​ទោចក្រយានយន្ត (ម៉ូតូ) ទោចក្រយានយន្តសណ្តោងរ៉ឺម៉ក ត្រីចក្រយានយន្ត ត្រាក់ទ័រ ហើយ ៤០គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង​សម្រាប់រថយន្តគ្រប់ប្រភេទ ។
ដោយ​ឡែក​នៅក្រៅទីប្រជុំជន ល្បឿន​ខ្ពស់បំផុត គឺត្រឹម ៤០គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុង​មួយ​ម៉ោង សម្រាប់ត្រីចក្រយានយន្ត ទោចក្រ​យានយន្ត​សណ្តោងរ៉ឺម៉ក ត្រាក់ទ័រ យានយន្ត​កសិកម្ម, ៦០គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុងមួយ​ម៉ោង សម្រាប់ទោចក្រ​យានយន្តដែលមានទំហំស៊ីឡាំងមិនលើសពី ១២៥សង់ទីម៉ែត្រគូប រថយន្ត​សណ្តោងរ៉ឺម៉ក និង​រថយន្តដឹកកុងតឺន័រ​គ្រប់ប្រភេទ។
ល្បឿន ៧០គីឡូម៉ែត្រក្នុងមួយម៉ោង សម្រាប់ទោចក្រយានយន្ត​ដែលមានទំហំស៊ីឡាំងលើសពី ១២៥ សង់ទីម៉ែត្រគូប និង​រថយន្តដឹកទំនិញធុនធ្ងន់, ហើយសម្រាប់រថយន្តធុនស្រាល និង​រថយន្តដឹកអ្នកដំណើរ ត្រូវ​កំណត់ល្បឿន ៨០គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុងមួយ​ម៉ោង។ ដោយ​ឡែកសម្រាប់រថយន្តធុនស្រាល និងរថយន្តដឹកអ្នកដំណើរ បើកបរ​នៅលើផ្លូវ​ដែលមានខឿនបែងចែកទិសចរាចរណ៍ជាពីរ ហើយ​មានគន្លងផ្លូវចាប់ពីបួនឡើងទៅ អាចបើកបរដល់ល្បឿន ៩០គីឡូម៉ែត្រ​ក្នុងមួយ​ម៉ោង៕