និស្សិតខ្មែរនៅរុស្ស៊ីរៀបចំ​កម្មវិធីសង្រ្កាន្តឆ្នាំថ្មីបង្ហាញវប្បធម៌ខ្មែរ ទៅកាន់និស្សិតអន្តរជាតិ
និស្សិតដែលសិក្សានៅក្រៅប្រទេសភាគច្រើនមិនបានត្រឡប់មកប្រទេសកំណើតវិញទេនាឱកាសពិធីបុណ្យជាតិ ឬបុណ្យប្រពៃណី ជាក់ស្ដែង និស្សិតខ្មែរដែលកំពុងសិក្សានៅសហព័ន្ធរុស្ស៉ី ពួកគេ​មិនបានត្រឡប់មកលេងស្រុកកំណើតក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរឡើយ ប៉ុន្តែសមាគមនិស្សិតខ្មែរនៅសហព័ន្ធរុស្ស៉ី ដោយសហការណ៍ជាមួយអគ្គស្ថានទូតកម្ពុជាប្រចាំសហព័ន្ធរុស្សី បានរៀបចំប្រារព្ធកម្មវិធីសង្ត្រាន្តជួបជុំនិស្សិតខ្មែរ ដើម្បីអបអរ និងទទួលទេវតាឆ្នាំថ្មី ហើយ​ក៏​ឆ្លៀតបង្ហាញពីវប្បធម៌ខ្មែរ​ទៅ​កាន់អន្តរជាតិផង ដោយ​កម្មវិធីគ្រោង​នឹងប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃទី១៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥។
លោក ខ្វែង ភារម្យ ប្រធានសមាគមនិស្សិតខ្មែរនៅប្រទេសរុស្សីបានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីជួបជុំធ្វើសង្រ្កាន្តនេះ បានរៀបចំ និងធ្វើឡើយដោយឯកឧត្ដមឯកអគ្គរាជទូត និងលោកជំទាវ ព្រមទាំងមន្ត្រីនៅស្ថានទូតកម្ពុជាប្រចាំនៅសហព័ន្ធរុស្ស៉ីជាច្រើនរូបទៀត។ ក្នុង​កម្មវិធីនោះ នឹងមានការពិសារអាហារខ្មែរជុំគ្នា មានរបាំជូនពរប្រសិទ្ធពរជ័យ ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ការរាំលេងកម្សាន្តចង្វាក់ខ្មែរ និងការស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ខ្មែរ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ក្រៅពីនិស្សិតខ្មែរ ក៏មានភ្ញៀវជានិស្សិតអន្តរជាតិ និងនិស្សិតរុស្ស៉ីចូលរួមកម្សាន្តផងដែរ។