សម្តេចធិបតី លើកទឹកចិត្តឱ្យបងប្អូនកម្មករ និយោជិត ចូលរៀនជំនាញបន្ថែមដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈ
ក្នុងឱកាសជួបសំណេះសំណាលជាមួយបងប្អូនកម្មករនិយោជិតមកពីបណ្តារោងចក្រក្នុងស្រុកកណ្តាលស្ទឹង និងក្រុងតាខ្មៅ នាព្រឹកថ្ងៃទី០២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូន រៀនជំនាញបន្ថែមដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈ។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលយុវជន១លាន៥សែននាក់ បើនិយាយទៅ​គឺផ្តោត​ទៅលើ​បងប្អូន​កូនចៅប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ និង​ងាយរងហានិភ័យ ប៉ុន្តែជាមួយគ្នានេះ បងប្អូនកម្មករកម្មការិនី បងប្អូន​នៅ​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ក៏ទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលនេះដែរ។ តាមប្រសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី នៅក្នុងរោងចក្រមួយបងប្អូនមិនបាច់ប្ដូរការងារក៏ដោយ តែបងប្អូនក៏អាចទទួលបណ្ដុះបណ្ដា លបន្ថែមនៅមុខជំនាញដើម្បីឡើងតួនាទី ឡើងសមត្ថភាព ឡើងប្រាក់ខែរបស់ខ្លួន ។ សម្ដេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្ដីបានអះអាងថា ការបណ្ដុះបណ្ដាលនេះគឺមិនបង់លុយទេ។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចធិបតីក៏​បានណែនាំដល់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ រៀបចំកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល​ប្រកបដោយភាពបត់បែន ពោលគឺផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់បងប្អូនកម្មករនិយោជិតអាចទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាល​ដូចជាថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ ឬក៏​ការសិក្សានៅពេលយប់ជាដើម។
បើតាមប្រសាសន៍បញ្ជាក់របស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ការបណ្តុះបណ្តាល​មានមុខជំនាញចំនួន៣៨ នៅក្នុងវិស័យចំនួន១០ដែលបងប្អូនអាចជ្រើសរើសបាន​​​ រួមមាន ៖ វិស័យសំណង់, អគ្គិសនី, អេឡិចត្រូនិច, បរិក្ខាក្តៅត្រជាក់, មេកានិកទូទៅ, មេកានិករថយន្ត, កសិកម្ម, កសិឧស្សាហកម្ម, ធុរកិច្ច និង​បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន៕