សម្តេចតេជោ ៖ វឌ្ឍនភាព នៃវិស័យអប់រំ គឺឆ្លុះបញ្ចាំងពីការរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសជាតិ
ភ្នំពេញ – នៅ​ក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រ​ជូន​ដល់និស្សិត នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ជិត៥ពាន់នាក់ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៣ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​សម្តែង​នូវ​មោទនភាព នៃវឌ្ឍនភាព វិស័យ​សិក្សា​ធិការ ការ​បណ្តុះបណ្តាលធនធាន​មនុស្ស ហើយថា វឌ្ឍនភាពនេះ គឺឆ្លុះបញ្ចាំង​ពីការ​រីកចម្រើន​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​សម្រាប់​ប្រទេស​ជាតិ​យើង។
សម្តេចតេជោបាន​រម្លឹងថា កាលពីឆ្នាំ​១៩៧៥ អ្នក​ដែលមាន​បញ្ញាបត្រ គឺមាន​ចំនួនតិចតួចណាស់ ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ន​នេះ និស្សិត​ដែល​មានបរិញ្ញាបត្រគឺមានកាន់តែច្រើន, ក្នុងនោះ ក៏​មានបរិញ្ញាបត្ររង បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ហើយ​ក៏​មានអ្នករៀនដល់ថ្នាក់បណ្ឌិត ព្រមជាមួយ​នឹង​ប្រជាជន​កាន់តែច្រើនទទួលបាន​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ជាតិ​យើង។
“ដំណាក់កាលសេដ្ឋកិច្ច នៃចំណេះដឹង គឺជាដំណាក់កាលដែលមានការចាំបាច់ត្រូវ​បណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស “
ជាមួយ​គ្នានេះ សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានបញ្ជាក់ដែរថា កម្ពុជា​កំពុង​តែជំរុញ​ការវិនិយោគ​ទៅ​លើ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ទាំងរឹង និង​ទន់ ក្នុងនោះ​ធនធាន​មនុស្ស​ ក៏​ជា​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្នែកទន់​ដែលត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់ ។ សម្តេចបន្តថា យើង​មិន​ខ្លាច​ជាមួយ​ការ​ចំណាយ​ដើមទុន​សម្រាប់ការវិនិយោគ​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ធនធាន​មនុស្សនោះទេ ព្រោះថា ផល​ដែលត្រឡប់​មក​វិញ គឺធំធេងណាស់ ដូចជា​ការ​បង្កើតចំណេះដឹង​សម្រាប់​យុវជន យុវនារី និងប្រជាពលរដ្ឋ ដែលវា​ជាផលចំណេញ​ខាងសេដ្ឋកិច្ច សង្គម សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍជាតិ។
សម្តេចតេជោ​នាយករដ្ឋមន្រ្តីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ភាពធន់របស់សេដ្ឋកិច្ច នៃប្រទេសមួយ គឺមិន​មែន​ផ្អែក​លើ​ប្រាក់ចំណូល​ម្តងម្កាលនោះទេ តែវាគឺផ្អែក​លើចំណេះដឹង ហើយថា ដំណាក់កាលណាក៏ដោយ គឺធនធានមនុស្សបានបង្កើត​ឡើង​នូវ​ទ្រព្យសម្បត្តិ ដែល​មិន​អាច​មើលរំលង​បានទេ៕