ភ្នំពេញ – ក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីពី «ការផ្តល់ភាពអង់អាចដល់យុវជន ៖ ការអប់រំ ការងារ និងសុខភាព» នៅមជ្ឈមណ្ឌលម៉ានី (The Kampus) កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិត ម៉ែន សំអន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានសមាគមសមាជិកសភាកម្ពុជា ដើម្បីប្រជារាស្ត្រ និងការអភិវឌ្ឍ (CAPPD) បានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបាននិងកំពុងអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ ក្នុងគោលបំណងឱ្យអ្នកសិក្សាគ្រប់រូប ទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព សមធម៌ និងបង្កើតកាលានុវត្តភាពសិក្សាពេញមួយជីវិត ។
លោកជំទាវកិត្តិសង្គហបណ្ឌិតបានបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានរៀបចំនូវគោលនយោបាយស្តីពីការអភិវឌ្ឍយុវជនកម្ពុជាឆ្នាំ២០២២-២០២៦ ដោយក្នុងនោះ គឺមានលើកកម្ពស់ការអប់រំ ការបណ្តុះបណ្តាល និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ដោយជំរុញ និងលើកទឹកចិត្តយុវជនឱ្យទទួលបាននូវការអប់រំនិងការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សមស្រប ជាពិសេស យុវជនដែលពុំសូវមានឱកាសនិងយុវជនដែលងាយរងគ្រោះ។
គោលនយោបាយនោះ ក៏បានដាក់ចេញនូវការជំរុញកម្មវិធីបំណិនជីវិតដែលឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការជីវភាពរស់នៅរបស់យុវជន និងទីផ្សារពលកម្ម រួមទាំងចូលរួមលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំបច្ចេកវិទ្យា វិទ្យាសាស្ត្រ និងភាសាបរទេសនៅគ្រប់ភូមិសិក្សានៃប្រព័ន្ធអប់រំកម្ពុជាឱ្យស្របតាមតម្រូវការរបស់សង្គមជាតិ និងស្របតាមស្តង់ដាតំបន់ និងអន្តរជាតិ បង្កឱកាសដល់យុវជនកម្ពុជាទាំងអស់ឱ្យទទួលបាន និងបញ្ចប់ការសិក្សាយ៉ាងហោចណាស់ត្រឹមការអប់រំកម្រិតមូលដ្ឋាន និងបង្កើនអត្រាគង់វង្សនៅគ្រប់ភូមិសិក្សានៃប្រព័ន្ធអប់រំ។
ជាមួយគ្នានេះ ក៏មានការអភិវឌ្ឍមជ្ឈមណ្ឌលយុវជន និងមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងជំរុញលើកទឹកចិត្តយុវជនឱ្យចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការសិក្សានិងការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈនៅតាមសហគមន៍របស់ខ្លួន ។ មួយវិញទៀត ក៏មានការជំរុញគ្រឹះស្ថានសិក្សា និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សហគ្រាសសាធារណៈនិងឯកជន និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធចូលរួមលើកទឹកចិត្ត និងផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនចូលរួមក្នុងសកម្មភាពផ្សេងៗ ។ ក្នុងនោះ ក៏មានការជំរុញការបណ្តុះបណ្តាលសហគ្រិនភាពដល់យុវជនដោយផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងឱកាសធ្វើជំនួញខ្នាតតូច មធ្យម និងធំ ឱ្យយុវជនចាប់ផ្ដើម និងពង្រីកមុខជំនួញ។
នៅក្នុងគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍយុវជន ដែលដាក់ចេញដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏មានការលើកកម្ពស់ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញអាជីព ជំនាញប្រកបរបរចិញ្ចឹមជីវិត និងសម្របសម្រួលឱ្យអ្នកស្វែងរកការងារទទួលបានព័ត៌មានអំពីការងារ និងឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារ ។ ការលើកកម្ពស់ការពារយុវជនពីការកេងប្រវ័ញ្ចការងារ និងប្រាក់ចំណូល សុវត្ថិភាពនៅកន្លែងធ្វើការ និងការគាំពារផ្នែកសង្គមសម្រាប់គ្រួសារក៏ត្រូវបានគិតគូរផងដែរ។
រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏នឹងផ្តល់ឱកាសសមស្របដល់យុវជនសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍផ្ទាល់ខ្លួន និងទទួលបានការយកចិត្តទុកដាក់ស្មើភាពគ្នា និងសេរីភាពក្នុងការសម្ដែងអំពីកង្វល់របស់ខ្លួន ការចាត់ចែង និងចូលរួមនៅក្នុងសេចក្តីសម្រេចចិត្តដែលមានឥទ្ធិពលដល់ជីវិតរបស់គេទៀតផង។ មួយវិញទៀត ក៏ជំរុញការគាំទ្រយុវជនឱ្យមានស្មារតី សហគ្រិនភាពក្នុងការចាប់ផ្តើមនិងគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន និងផ្តល់សេវាគាំទ្រដល់យុវជនក្នុងមុខជំនួញឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងមានការយល់ដឹងពីការប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សិក្ខាសាលាស្តីពី «ការផ្តល់ភាពអប់អាចដល់យុវជន ៖ ការអប់រំ ការងារ និងសុខភាព» ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយសមាគមសភាកម្ពុជាដើម្បីប្រជារាស្រ្ត និងការអភិវឌ្ឍ ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់សមាជិករដ្ឋសភា និងព្រឹទ្ធសភាកម្ពុជា, គណៈប្រតិភូ និងសមាជិក នៃវេទិកាសភាអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក តំណាងក្រសួង និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ វាគ្មិនជំនាញ និងសិក្ខាកាមសរុបចំនួន១៥០រូប៕