នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ទី៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងពិធីជួបសំណេះសំណាលជាមួយជាបេក្ខជននិទ្ទេស A សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្តដល់ក្មួយៗសិស្សានុសិស្សទាំងអស់ដែលបានប្រឡងជាប់ សូមបន្តការសិក្សានៅកម្រិតឧត្តមសិក្សា ឬគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដោយបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរៀននូវមុខជំនាញដែលខ្លួនបានជ្រើសរើស ដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សដ៏រឹងមាំសម្រាប់គ្រួសារ ពលរដ្ឋសាកល និងសម្រាប់មាតុភូមិជាទីស្នេហា នៃយើងទាំងអស់គ្នា សំដៅរួមចំណែកជំរុញសន្ទុះនៃការអភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ច ឱ្យឈានសម្រេចបានចក្ខុវិស័យឆ្នាំ២០៥០។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា នៅផ្លូវបំបែកមួយនេះ មានក្មួយៗជាច្រើនពិបាកក្នុងការសម្រេចចិត្ត ហើយបានចោទជាសំណួរថា ជំនាញណា ល្អជាងជំនាញណា? សម្តេចធិបតីលើកឡើងថា គ្មានជំនាញណាអាក្រក់នោះទេ ហើយក៏គ្មានជំនាញណាល្អជាងជំនាញណាដែរ គឺអាស្រ័យលើអ្វីដែលយើងចង់បាន ក៏ដូចជាទិសដៅ ពោលគឺរៀនអ្វីក៏ដោយ រៀនឱ្យចេះ ឱ្យប្រាកដ។