សម្តេចធិបតី ៖ ជនមានពិការភាព គឺជា​តួអង្គមួយ​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការ​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍន៍គ្រួសារ និង​សហគមន៍
លើកឡើងក្នុងពិធីអបអរទិវាជនមានពិការភាព​កម្ពុជាលើកទី២៥ និង​អន្តរជាតិលើកទី៤១ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី០៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា លើកឡើងថា ជនមានពិការភាព គឺជាតួអង្គមួយ​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការចូលរួម​អភិវឌ្ឍន៍​គ្រួសារ និង​សហគមន៍។
សម្តេចបន្តថា ក្នុងន័យនេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិទី៧ នៃរដ្ឋសភា ក៏​ដូចជា​អាណត្តិមុនៗ គឺបន្តចក្ខុវិស័យច្បាស់លាស់សម្រាប់ជនមានពិការភាព និង​ក្រុមគ្រួសារ មានគុណភាពជីវិតល្អចូលរួមយ៉ាងសកម្ម​ស្មើភាពគ្នា​ក្នុងសង្គម​ដែលមានការគោរពសិទ្ធិ និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ ព្រមទាំងការធ្វើបរិយាប័ន្នពិការភាពក្នុងគ្រប់វិស័យ ដូចជា ការចូលរួមរបស់​ជនមានពិការភាព​ក្នុងជីវភាពសាធារណៈ, ជីវភាពនយោបាយ, សកម្មភាពសង្គម, វប្បធម៌, សិល្បៈ, សានា, កីឡា, ការសម្រាកលម្ហែ និង​សកម្មភាពផ្សេងៗ​ទៀត។
ជាមួយគ្នានេះ រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏​បានខិតខំកែលម្អជីវភាព​រស់នៅ ធានាដល់ការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្ររបស់ជន​មានពិការភាព តាមរយៈ​ការ​លើក​កម្ពស់អាជីពមុខរបរសមរម្យ ការងារ និង​ការផ្តល់ប្រាក់របបគោល​នយោបាយផ្សេងៗ ព្រមទាំងបន្ត​ការ​លើក​កម្ពស់​សហគ្រិនភាព ដែលជាកិច្ចការដ៏សំខាន់ ដើម្បីបង្កើន​ឱកាសដល់ជន​មានពិការភាព ចូលរួម​ក្នុង​សកម្មភាព​សេដ្ឋកិច្ច លើក​កម្ពស់ជីវភាពខ្លួន និង​គ្រួសារ។
គួរបញ្ជាក់ថា កម្ពុជា ជា​ប្រទេស​ហត្ថលេខី នៃអនុសញ្ញាស្តីពីសិទ្ធិជនមានពិការភាព បាននឹងកំពុងអនុវត្តយ៉ាងជាក់ស្តែង​ក្នុងការជំរុញ​ការ​ចូលរួមរបស់ជនមានពិការភាព​ទៅក្នុងសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ច សង្គម នយោបាយ តួយ៉ាងឥស្សរជន និង​មន្រ្តីរាជការមានពិការភាពជាច្រើន​ត្រូវ​បានតែងតាំង ឬផ្តល់ឋានៈ​ជារដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋលេខាធិការ អនុរដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាថ្នាក់ដឹកនាំក្នុងជួរក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋ ប្រកបដោយកិត្តិយស និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ។ ទន្ទឹមនេះ ក្រសួង ស្ថាប័នរដ្ឋចំនួន ៣៩ មានជនមានពិការភាពចូលបម្រើការងារចំនួន ៣ ៧៧៦នាក់ (ស្មើនឹង២,០៥%) ក្នុងនោះស្រ្តីមានពិកចារភាពចំនួន ៨៦៩នាក់ ជនមានពិការភាពកម្រិតធ្ងន់ចំនួន ២ ៣៥១នាក់។
ដោយឡែកវិស័យឯកជនរួមមាន ធនាគារ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ សណ្ឋាគារ និងរោងចក្រ បានចុះបញ្ជិកា និងទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រ លើ​ការ​អនុវត្តច្បាប់ស្តីពីកិច្ចការពារ និង​លើក​កម្ពស់សិទ្ធិជនពិការទូទាំងប្រទេស មានចំនួន ២៤១នាក់ និង​មានជនមានពិការភាពចូលបម្រើ​ការងារចំនួន ៣ ៧៥៩នាក់ ស្រ្តីមានពិការភាព ៣ ៦៣១នាក់។ ដូច្នេះ សរុបទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ និង​វិស័យ​ឯកជនទូទាំង​ប្រទេស ចំនួនជនមានពិការភាព ៧ ៥៣៥នាក់​ កំពុងបម្រើការងារ៕