អ្នកនាំពាក្យ ៖ ពិព័រណ៍​ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ជាឱកាសដកពិសោធន៍ផ្ទាល់របស់យុវជន ឈានទៅ​ចាប់យកអនាគត​អាជីព និងមុខរបរ
ពិព័រណ៍​ការងារ និង​ផលិតភាពជាតិ ឆ្នាំ​២០២៤នេះ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅ​រយៈពេល២ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៦ និង​ថ្ងៃទី២៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខ នៅ​សាល​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ពិព័រណ៍កោះពេជ្រ ដោយមានក្រុមហ៊ុនសហគ្រាស​ប្រមាណ ១៥០ចូលរួមផ្តល់ព័ត៌មានជ្រើសរើស​កម្លាំងពលកម្ម​ប្រមាណជាង៣ម៉ឺនកន្លែង។ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ លើកឡើងថា ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏ធំប្រចាំឆ្នាំមួយនេះ គឺជា​ឱកាស​របស់យុវជនក្នុងការស្វែង​យល់ និង​ដកពិសោធន៍ពីអាជីពការងារ​ដែលទីផ្សារ​កំពុងមានតម្រូវការ មុនឈាន​ទៅ​ចាប់យក​អនាគត​អាជីព មុខរបរ​របស់ខ្លួន។
ក្នុងសន្និសីទ​សារព័ត៌មាន នាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា នៅទីស្តីការក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ មានប្រសាសន៍ថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ (NEA) តែងសហការជាមួយ​ដៃគូពាក់ព័ន្ធរៀបចំពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ដោយគិតមកដល់ពេលនេះ គឺជាលើកទី១៤ហើយ។ បើតាម ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យ ការរៀបចំពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិនេះ គឺធ្វើឡើងក្នុងបំណងផ្តល់ជាវេទិកា​ឱ្យ​និយោជក និងអ្នកស្វែង​រក​ការងារធ្វើបានជួបគ្នាដោយផ្ទាល់ ហើយយុវជនដែលចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ក៏​អាចសម្លឹងមើលពីឱកាស​ការងារ មុខតំណែង​ការងារ ដែលខ្លួនប៉ងស្រម៉ៃដោយផ្ទាល់ ព្រមទាំងអាចដកពិសោធន៍តាមរយៈ​ការ​ចូលសម្ភាសន៍ការងារ ក៏​ដូចជា​របៀបនៃការ​ដាក់ប្រវត្តិរូប (CV) ការប្រឹក្សាយោបល់អំពីការងារ មុនឈានទៅ​ចាប់យក​ជំនាញ និង​អាជីព​សម្រាប់អនាគត​របស់ខ្លួន។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជាអ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ
លើសពីនេះ នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍​ពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ក៏​មានជាវេទិកា​ចែករំលែកបទពិសោធន៍​ ចំណេះដឹងពីវាគ្មិន​ដែលមានជំនាញ មានបទពិសោធន៍​ការងារច្រើនឆ្នាំ​ដល់យុវជន ក៏​ដូចជា​សាធារណៈជន ពីសារសំខាន់ នៃការ​បង្កើនផលិតភាព​ការងារ សហគ្រិនភាព បញ្ហាប្រឈម​នៃផលិតភាពជាដើម។
លោក សន ប៊ុនមាន ប្រធានលេខាធិការដ្ឋាន នៃសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ បានធ្វើជាដៃគូជាមួយនឹង NEA ចាប់តាំងពីពិព័រណ៌ការងារចាប់ផ្តើមជាលើកដំបូងមក ហើយតែងតែជួយផ្សព្វផ្សាយដើម្បីជំរុញឱ្យមានការចូលរួមកាន់តែច្រើនតាមរយៈបណ្តាញ ស.ស.យ.ក. នៅទូទាំងប្រទេស ដោយលោកចាត់ទុកថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះជាថ្នាលបណ្តុះបណ្តាលយុវជនដ៏ល្អសម្រាប់ការដកយកបទពិសោធន៍ ហើយ​នឹងការប្រឡូក​ទៅនឹងការងារជាក់ស្តែង។ ជាមួយគ្នានេះ លោក​ក៏​អំពាវនាវដល់យុវជន សិស្ស និស្សិត លៃលកពេលវេលា​នៅថ្ងៃទី២៦ និង​ថ្ងៃទី២៧ ខែតុលា ខាងមុខ ចូលរួមទស្សនាស្តង់ពិព័រណ៍ការងារដោយផ្ទាល់ ហើយ​ព្យាយាម​ចាប់យក​ឱកាស ក៏​ដូចជា​សាកល្បងដាក់ពាក្យ​សម្ភាសន៍ការងារ​ដើម្បីយកបទពិសោធន៍។