ពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ឆ្នាំ២០២៤នេះ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល២ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៦ និងថ្ងៃទី២៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ខាងមុខ នៅសាលពាណិជ្ជកម្ម និងពិព័រណ៍កោះពេជ្រ ដោយមានក្រុមហ៊ុនសហគ្រាសប្រមាណ ១៥០ចូលរួមផ្តល់ព័ត៌មានជ្រើសរើសកម្លាំងពលកម្មប្រមាណជាង៣ម៉ឺនកន្លែង។ អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ លើកឡើងថា ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏ធំប្រចាំឆ្នាំមួយនេះ គឺជាឱកាសរបស់យុវជនក្នុងការស្វែងយល់ និងដកពិសោធន៍ពីអាជីពការងារដែលទីផ្សារកំពុងមានតម្រូវការ មុនឈានទៅចាប់យកអនាគតអាជីព មុខរបររបស់ខ្លួន។
ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន នាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា នៅទីស្តីការក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ មានប្រសាសន៍ថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ (NEA) តែងសហការជាមួយដៃគូពាក់ព័ន្ធរៀបចំពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ដោយគិតមកដល់ពេលនេះ គឺជាលើកទី១៤ហើយ។ បើតាម ឯកឧត្តមអ្នកនាំពាក្យ ការរៀបចំពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិនេះ គឺធ្វើឡើងក្នុងបំណងផ្តល់ជាវេទិកាឱ្យនិយោជក និងអ្នកស្វែងរកការងារធ្វើបានជួបគ្នាដោយផ្ទាល់ ហើយយុវជនដែលចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ក៏អាចសម្លឹងមើលពីឱកាសការងារ មុខតំណែងការងារ ដែលខ្លួនប៉ងស្រម៉ៃដោយផ្ទាល់ ព្រមទាំងអាចដកពិសោធន៍តាមរយៈការចូលសម្ភាសន៍ការងារ ក៏ដូចជារបៀបនៃការដាក់ប្រវត្តិរូប (CV) ការប្រឹក្សាយោបល់អំពីការងារ មុនឈានទៅចាប់យកជំនាញ និងអាជីពសម្រាប់អនាគតរបស់ខ្លួន។
លើសពីនេះ នៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ក៏មានជាវេទិកាចែករំលែកបទពិសោធន៍ ចំណេះដឹងពីវាគ្មិនដែលមានជំនាញ មានបទពិសោធន៍ការងារច្រើនឆ្នាំដល់យុវជន ក៏ដូចជាសាធារណៈជន ពីសារសំខាន់ នៃការបង្កើនផលិតភាពការងារ សហគ្រិនភាព បញ្ហាប្រឈមនៃផលិតភាពជាដើម។
លោក សន ប៊ុនមាន ប្រធានលេខាធិការដ្ឋាន នៃសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ បានធ្វើជាដៃគូជាមួយនឹង NEA ចាប់តាំងពីពិព័រណ៌ការងារចាប់ផ្តើមជាលើកដំបូងមក ហើយតែងតែជួយផ្សព្វផ្សាយដើម្បីជំរុញឱ្យមានការចូលរួមកាន់តែច្រើនតាមរយៈបណ្តាញ ស.ស.យ.ក. នៅទូទាំងប្រទេស ដោយលោកចាត់ទុកថា ព្រឹត្តិការណ៍នេះជាថ្នាលបណ្តុះបណ្តាលយុវជនដ៏ល្អសម្រាប់ការដកយកបទពិសោធន៍ ហើយនឹងការប្រឡូកទៅនឹងការងារជាក់ស្តែង។ ជាមួយគ្នានេះ លោកក៏អំពាវនាវដល់យុវជន សិស្ស និស្សិត លៃលកពេលវេលានៅថ្ងៃទី២៦ និងថ្ងៃទី២៧ ខែតុលា ខាងមុខ ចូលរួមទស្សនាស្តង់ពិព័រណ៍ការងារដោយផ្ទាល់ ហើយព្យាយាមចាប់យកឱកាស ក៏ដូចជាសាកល្បងដាក់ពាក្យសម្ភាសន៍ការងារដើម្បីយកបទពិសោធន៍។
“សូមកុំភ្លេចភ្ជាប់នូវប្រវត្តិរូបសង្ខេប ឬ CV អាចអញ្ជើញទៅស្តង់ណាដែលចាប់អារម្មណ៍ សាកល្បងជាមួយនឹងការដាក់ពាក្យ…ស្វែងយល់ខ្លួនឯងថា ចង់សាកល្បង ឬចាប់យកឱកាសការងារមួយណាដែលត្រូវនឹងជំនាញ ទេពកោសល្យ ហើយនឹងទំនាក់ទំនងរបស់ខ្លួន សាកល្បងសម្ភាសន៍ នៅនឹងកន្លែងផ្ទាល់តែម្តងបាន…”
លោក សាយ រតនៈ ប្រធានជាន់ខ្ពស់ផ្នែកបណ្តុះបណ្តាល និងអភិវឌ្ឍបុគ្គលិក ក្រុមហ៊ុន RMA Cambodia បានធ្វើការវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះព្រឹត្តិការណ៍ពិព័រណ៍ការងារថ្នាក់ជាតិ ដែលរៀបចំដោយទីភ្នាក់ងារជាតិ មុខរបរ និងការងារ ដោយថា ជាវេទិកាដ៏មានសារៈប្រយោជន៍សម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងមូល បានមើលឃើញពីទិដ្ឋភាពរួម និងនិន្នការរបស់ទីផ្សារការងារក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ លោកបញ្ជាក់ថា ក្នុងនាមវិស័យឯកជនឧស្សាហកម្ម RMA រីករាយដែលបានចូលរួមជាតួអង្គមួយនៅក្នុងកិច្ចការនេះ ហើយចង់ឃើញវេទិកាមួយនេះមានការចូលរួមពីគ្រប់វិស័យឯកជនឱ្យកាន់តែច្រើនផុសផុលពីមួយឆ្នាំ ទៅមួយឆ្នាំ ហើយក៏សូមឱ្យយុវជនកម្ពុជា ប្រជាពលរដ្ឋ អ្នកអាណាព្យាបាល សិស្ស និស្សិត ចូលរួមនៅថ្ងៃទី១៦ និងថ្ងៃទី១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខ ឱ្យបានច្រើន ដើម្បីទាំងអស់គ្នាពិនិត្យមើលពីនិន្នាការ ពីអនាគតទីផ្សារការងាររបស់យើង ក៏ដូចជារបស់កូនចៅយើង៕