លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដំណើរការកំណែសន្លឹកកិច្ចការបេក្ខជនប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នៅមណ្ឌលកំណែចំនួន ១០ បានប្រព្រឹត្តទៅតាមប្រក្រតី ហើយសង្ឃឹមថា នឹងបញ្ចប់តាមផែនការគ្រោងទុក។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បញ្ជាក់បន្ថែមថា គិតមកត្រឹមល្ងាចថ្ងៃទី១៦ មណ្ឌលកំណែចំនួន ៦ បានបញ្ចប់ជាស្ថាពរ រីឯមណ្ឌលកំណែចំនួន ៤ទៀត រំពឹងថានឹងបញ្ចប់នៅថ្ងៃទី១៧ តាមការគ្រោងទុក។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា បន្ថែមថា ដើម្បីរក្សាភាពសុក្រិតក្នុងដំណើរការកំណែសន្លឹកកិច្ចការបេក្ខជនប្រឡងបាក់ឌុប ក្រសួងអប់រំបានអនុវត្ត រួមមាន ទី១. ដំណើរការកំណែមានការចូលរួមអង្កេតការពីអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ទី២. សន្លឹកកិច្ចការបេក្ខជនត្រូវបានដាក់ឱ្យកែនៅតាមមណ្ឌលកំណែតាមមុខវិជ្ជាផ្សេងៗគ្នា ទី៣. ការចុះលេខសម្ងាត់ ទី៤. ការរៀបចំក្រុមបែងចែកសន្លឹកកិច្ចការដើម្បីបែងចែកសន្លឹកកិច្ចការ និងមិនអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមកំណែនីមួយៗជ្រើសរើសសន្លឹកកិច្ចការតាមចិត្តចង់បាន ទី៥. ការកែដោយគ្រូបង្រៀនឯកទេស ពិសេសគ្រូបង្រៀនថ្នាក់ទី១២ ទី៦. ការរៀបចំឱ្យមានក្រុមបច្ចេកទេសកំណែដើម្បីពិនិត្យពីភាពសុក្រឹតនៃដំណើរការកែ ទី៧. ការស្រង់ពិន្ទុចូលសន្លឹកសម្រង់ពិន្ទុដែលមានតែមបាកូដ និងទី៨. ដំណើរការបូកស្រង់ដែលមានភាពសម្ងាត់ និងយន្តការត្រួតពិនិត្យច្បាស់លាស់។
បើតាមក្រសួងអប់រំ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលជាប្រធានក្រុមដឹកនាំធ្វើអត្រាកំណែទាំងអស់ បានធ្វើការបែងចែកសមាជិកបន្តជាក្រុមតូច និងធ្វើការណែនាំដល់សមាជិកទាំងឱ្យបំពេញភារកិច្ចឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងយកចិត្តទុកដាក់ក្រោមស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ ដោយមិនត្រូវយកភ្ជាប់មកជាមួយនូវទូរស័ព្ទដៃ និងឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកចូលបន្ទប់កំណែ ដើម្បីជៀសវាងការបង្ហោះរាល់សំណៅកិច្ចការបេក្ខជន ឬអត្រាកំណែតាមបណ្ដាញសង្គម។
គួរជម្រាបជូនថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដំណើរការកំណែនៃការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិសម័យប្រឡង ៨ តុលា ២០២៤ ចាប់ពីថ្ងៃទី១១ ដល់ថ្ងៃទី ១៧ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ និងដំណើរការស្រង់បូកពិន្ទុដោយកុំព្យូទ័រ និងផ្ទៀងផ្ទាត់ពិន្ទុប្រព្រឹត្តទៅ ចាប់ពីថ្ងៃទី១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ មុននឹងប្រកាសលទ្ធផលនៅថ្ងៃទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៤ ពេលរសៀលនៅរាជធានីភ្នំពេញ និងខេត្តកណ្តាល និងនៅថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ សម្រាប់ខេត្តផ្សេងៗនៅទូទាំងប្រទេស៕