ភ្នំពេញ – នៅក្នុងសិក្ខាសាលាស្ដីពី “ឱកាសក្លាយជាគរុនិស្សិតនៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ(NIE)” ធ្វើឡើងកាលពីពេលថ្មីៗនេះ អ្នកស្រី ប៊ុន សុផានី នាយិការងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ មានប្រសាសន៍ថា វិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ ជាវិទ្យាស្ថានជាតិមួយជ្រើសរើសនិស្សិតប្រឡងចូលរៀន ដើម្បីក្លាយជាគ្រូបង្រៀនក្របខណ្ឌរដ្ឋ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការប្រឡងចូលក្របខណ្ឌរដ្ឋមានសិស្ស និងនិស្សិតប្រឡងច្រើន ដោយទាមទារឱ្យនិស្សិតខិតខំប្រឹងប្រែង និងស្វែងយល់នូវអ្វីដែលជាចំណុចខ្វះខាតរបស់ខ្លួន និងត្រូវបំពេញចំណុចខ្វះខាតទាំងនោះទើបអាចប្រឡងចូលក្របខណ្ឌគ្រូបង្រៀនជាប់។
អ្នកស្រី ប៊ុន សុផានី នាយិការងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ បន្ថែមថា ដើម្បីអាចប្រឡងគ្រូបង្រៀនកម្រិតឧត្តមនៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ គឺត្រូវការអ្នកចេះ អ្នកមានសមត្ថភាព តាមរយៈការប្រឡងជ្រើសរើសដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពវិស័យអប់រំ។
អ្នកស្រី ប៊ុន សុផានី នាយិការងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ
“គោលជំហរគ្រូបង្រៀន គឺត្រូវតាំងចិត្តឱ្យបានមុតមាំ មានសច្ចៈធម៌ ទៀងត្រង់ ហើយគ្រូបង្រៀន គឺជាដើរតួជាគំរូទៅដល់អ្នកនៅជុំវិញខ្លួនយើងតែម្ដង”
នាយិការងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ចំពោះការដាក់ពាក្យប្រឡងគ្រូកម្រិតឧត្តមសិក្សា គឺនិស្សិតត្រូវត្រៀមដូចជា ១.ពាក្យសុំចុះឈ្មោះប្រឡង ២. សញ្ញាបត្រថតចម្លងដោយមានបញ្ជាក់ពីអជ្ញាធរដែនដីជាភាសាខ្មែរ ក្នុងករណីសញ្ញាបត្រមកពីក្រៅប្រទេសត្រូវយកសញ្ញាបត្រនោះទៅបញ្ជាក់សមមូលនៅនាយយកដ្ឋានឧត្តមសិក្សា។ ៣.ប្រវត្តិរូបសង្ខេប ៤. លិខិតធានារបស់ឪពុកម្ដាយ ឬអាណាព្យាបាល ។ ៥.លិខិតកិច្ចសន្យាស្ម័គ្រចិត្តចូលបម្រើវិស័យអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ ៦. សាលាកបត្រឯកត្តជន ៧. បង្កាន់ដៃសុំសិទ្ធប្រឡង និង ៨. រូបថត ៤x៦។
អ្នកស្រី ប៊ុន សុផានី នាយិការងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ។
“នៅពេលមានសេចក្ដីប្រកាសនៃការជ្រើសរើសប្អូនៗត្រូវមើលសេចក្ដីប្រកាស គឺគេមានពាក្យឱ្យប្អូនបំពេញ រួចយកទៅចុះហត្ថលេខាតាមលក្ខខណ្ឌ នៃពាក្យសុំចុះឈ្មោះប្រឡង។ ឧទាហរណ៍ថា ប្អូនដាក់ពាក្យប្រឡងនៅខេត្តបាត់ដំបង តើវិទ្យាល័យណាដែលប្អូនចង់ទៅ ហើយត្រូវមុខវិជ្ជាឯកទេសរបស់ប្អូនដែលគេជ្រើសរើស? គឺត្រូវយកសំណុំលិខិត ហើយបំពេញពាក្យប្រឡង ត្រៀមសញ្ញាបត្រ និងសុំស៊ីញ៉េបញ្ជាក់ពីអាជ្ញាធរដែនដី ហើយលិខិតកិច្ចសន្យាស្ម័គ្រចិត្តចូលបម្រើការងារវិស័យអប់រំ យុវជន និងកីឡា គឺត្រូវសុំហត្ថលេខាបញ្ជាក់ពីនាយកសាលាផ្ទាល់”
អ្នកស្រី ប៊ុន សុផានី បន្តថា ចំពោះលក្ខខណ្ឌដែលបេក្ខជនអាចប្រឡងចូលវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំបានគឺ ទី១.ជាបេក្ខជនជានិស្សិតកំពុងសិក្សាមិនទាន់មាននៅក្នុងក្របខណ្ឌផ្សេងទៀត ទី២.បេក្ខជនជាបុគ្គលិករបស់ក្រសួង អប់រំ យុវជន និងកីឡា ទី៣.មានសញ្ជាតិខ្មែរ មានជីវប្រវត្តិច្បាស់លាស់ មានសុខភាពល្អ និងមានសញ្ញាបត្រចាប់ពីកម្រិតបរិញ្ញាបត្រឡើងទៅ។ ទី៤.បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្រថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ មានអាយុត្រឹម ៣៥ឆ្នាំគិតដល់ថ្ងៃប្រឡង ទី៥.បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្រអនុបណ្ឌិត អាយុត្រឹម ៤០ឆ្នាំ ទី៦.បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របណ្ឌិត ឬក្រោយបណ្ឌិត លក្ខខណ្ឌអាយុ គឺត្រូវបានលើកលែង។
នាយិការងវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ បញ្ជាក់បន្ថែមទៀតថា ការប្រឡងជ្រើសរើសគ្រូកម្រិតបរិញ្ញាបត្រ +១ និងកម្រិតបរិញ្ញាបត្រ + ២ សុទ្ធតែជាក្របខណ្ឌគ្រូបង្រៀនកម្រិតឧត្តមដូចគ្នា ប៉ុន្តែតម្លៃសមមូលនៃសញ្ញាបត្រ បរិញ្ញាបត្រ +២ គឺមានតម្លៃស្មើនឹងកម្រិតបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់។ លើសពីនេះ គោលដៅរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គឺចង់ពង្រឹង និងលើកកម្ពស់គុណវុឌ្ឍគ្រូបង្រៀនឱ្យបានសញ្ញាបត្រដល់កម្រិតបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ទើបបានជាមានប្រឡងគ្រូកម្រិតបរិញ្ញាបត្រ+២៕