NEA ដើរតួនាទីសំខាន់ជួយជំរុញភាពងាយស្រួលក្នុង​ការ​ស្វែង​រកការងារធ្វើសម្រាប់យុវជន
ក្នុងពិធីបើក «ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេសក៍អាជីព” នៅវិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស នាព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ទុយ ស៊ីផាន់ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ទីភ្នាក់ងារជាតិ មុខរបរ និងការងារ (NEA) បាន​កំពុង​ដើរតួនាទីសំខាន់​ក្នុង​ការ​ជួយជំរុញភាពងាយស្រួល ក្នុង​ការ​ស្វែង​រកការងារធ្វើសម្រាប់យុវជន។
យុវតី គឿង វួចលាង និស្សិតឆ្នាំទី១ ជំនាញហិរញ្ញវត្ថុ និងធនាគារ នៃសាកលវិទ្យាល័យពាណិជ្ជសាស្រអេស៊ីលីដា ដែល​បាន​ចូលរួម​ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេសក៍អាជីពនេះ និយាយថា ការ​ចូលរួម​របស់​ខ្លួន​នៅថ្ងៃនេះ ព្រោះចង់ស្វែងយល់អ្វីថ្មីៗ ឱកាសការងារ និងរបៀបសម្ភាសន៍ការងារ។ វួចលាង បន្តថា បន្ទាប់ពីបានដើរមើលស្តង់ពិព័រណ៍ការងារ រូបគេបានចាប់អារម្មណ៍ក្រុមហ៊ុនចំនួន៣ ដែលចង់សាកល្បងដាក់ពាក្យធ្វើការងារស្របតាមជំនាញដែលកំពុងសិក្សា។
សូមជម្រាបជូនដែរថា ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេសក៍អាជីព ត្រូវ​ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងសំខាន់បំផុត គឺការបង្កើតជាវេទិកាប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នាដោយផ្ទាល់នៅមួយកន្លែង ដើម្បីស្វែងយល់ពីតម្រូវការការងារ ការជ្រើសរើសកម្លាំងពលកម្ម និងការដាក់ពាក្យស្នើសុំការងារជូនដល់សាធារណជន ដើម្បីកាន់តែងាយស្វែងរក ងាយចូលរួម ឆ្លើយតបឆាប់រហ័ស និងចំគោលដៅ។ គិតចាប់ពីឆ្នាំ២០២២-២០២៤ កម្មវិធីនេះ ត្រូវបានរៀបចំ​ឡើង​ចំនួន៤លើកហើយ ដោយ​មានអ្នកអ្នកចូលរួមផ្ទាល់ចំនួន ១១,៥៧២នាក់។
សម្រាប់ «ពិព័រណ៍ការងារ និងមគ្គទេសក៍អាជីព» ដែល​កំពុងប្រព្រឹត្តធ្វើ​នៅថ្ងៃទី៩ និង​ថ្ងៃទី១០ ខែឧសភានេះ មានការចូលរួមពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុន-សហគ្រាសចំនួន៣១ ដែលបាននាំយកឱកាសការងារគ្រប់ប្រភេទជាង៥,៤០០កន្លែង ដោយបើកឱកាសដល់អ្នកដាក់ពាក្យស្នើសុំការងារ ដោយក្នុងនោះមានមុខតំណែងគ្រប់ប្រភេទក្នុងវិស័យធនាគារ, ធានារ៉ាប់រង និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិញ្ញវត្ថុ, អេឡិចត្រូនិក, ព័ត៌មានវិទ្យា និងទូរគមនាគមន៍, អប់រំ, សំណង់, រដ្ឋបាល និងគ្រប់គ្រង, ប្រឹក្សាយោបល់ និងការជ្រើសរើសបុគ្គលិក, សេវាកម្ម, អចលនវត្ថុ, ឧស្សាហកម្ម, ការលក់ដុំ និងលក់រាយ, អាហារ និងភេសជ្ជៈជាដើម៕