ប្រជាពលរដ្ឋខេត្តបន្ទាយមានជ័យជាង ៩០០គ្រួសារនឹងទទួលចំណេះដឹងសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភពីដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍
បន្ទាយមានជ័យ – ប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណជាង ១៧ម៉ឺនគ្រួសារនៅបណ្តាខេត្តក្រុងចំនួន១៤ ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាបានរងផលប៉ះពាល់ដោយទឹកជំនន់ និងគ្រោះរាំងស្ងួតនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យជាខេត្តមួយក្នុងចំណោមខេត្តទាំង១៤ ដែលទទួលរងផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ហើយជះឥទ្ធិពលដល់គ្រួសារចំនួនជាង ៤ម៉ឺនគ្រួសារនិងកុមារចំនួនជាង ២ម៉ឺននាក់ ។ នេះបើផ្អែកតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ ប្រចាំកម្ពុជា (WV) ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ របាយការណ៍កម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក បានបង្ហាញថា រយៈពេលពីរឆ្នាំចុងក្រោយនេះ មុខម្ហូបសំខាន់ៗ ដែលប្រើប្រាស់សម្រាប់ការហូបចុកជាប្រចាំមានការកើនឡើងពី ១៧% ដល់ ៤២% គិតត្រឹមខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ ។ ក្រៅពីនេះជំងឺកូវីដ-១៩ កត្តាប្រែប្រួលអាកាសធាតុ សន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ បានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍសង្គម ជាពិសេសគ្រួសារងាយរងគ្រោះ ទៅលើការប្រកបរបរចិញ្ចឹមជីវិត និងបញ្ហាសុខភាពផ្សេងៗ ។
ដោយមានការគាំទ្រពីទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសអាឡឺម៉ង់ (BMZ) តាមរយៈអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអាឡឺម៉ង់ អង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ នៅកម្ពុជា អង្គការវឌ្ឍនភាព និងអង្គការសុវណ្ណភូមិ បាននិងកំពុងរួមគ្នាអនុវត្តគម្រោងលើកកម្ពស់សន្តិសុខស្បៀង អាហារូបត្ថម្ភ និងការបន្ស៊ាំនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដល់គ្រួសារងាយរងគ្រោះក្នុងស្រុកចំនួន ០៤ រួមមាន ស្រុកភ្នំស្រុក ព្រះនេត្រព្រះ មង្គលបុរី និងថ្មពួក នៃខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។  គម្រោងរយៈពេលពីរឆ្នាំកន្លះនេះ ចាប់ផ្តើមអនុវត្តនៅខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ដល់នៅខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ រំពឹងថា ប្រជាជនទទួលផលជាង ៩០០គ្រួសារ ១៦សហគមកសិកម្ម និង ៥១មណ្ឌលសុខភាព ។
សម្រាប់នាយកប្រតិបត្តិអង្គការសុវណ្ណភូមិ លោក សុខ ហេង មានប្រសាសន៍ថា ជំនួយនាពេលនេះនឹងផ្តល់លទ្ធភាពដល់អង្គការសុវណ្ណភូមិធ្វើការជាមួយសហគន៍ ក្រោមកិច្ចសហការណ៍ពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងចំណេះជំនាញដល់សហគមន៍ទាំងអាហារូបត្ថម្ភ និងវិធីសាស្រ្តកសិកម្ម ។
ចំណែកលោកស្រី ហេង ចាន់ថុន នាយិកាអង្គការវឌ្ឍនភាព បានលើកឡើងថា អង្គការវឌ្ឍនភាពប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ដើម្បីឱ្យគម្រោងសម្រេចតាមគោលដៅ តាមរយៈការពង្រឹងកិច្ចសហការពីគ្រប់អ្នកពាក់ពន្ធ័ ដូចជា មន្រ្តីជំនាញ សង្គមស៊ីវិលក្នុងតំបន់ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដើម្បីជួយគាំទ្រគ្រួសារក្រីក្រប្រកបដោយតម្លាភាព និងសមភាព ។
ជុំវិញការងារអនុវត្តន៍គម្រោងអប់រំប្រជាជនអំពីសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភននេះ លោក ឡេង វីរៈ នាយកប្រតិបត្តិអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិ នៅកម្ពុជា ក៏មានប្រសាសន៍ថា គម្រោងលើកកម្ពស់សន្តិសុខស្បៀង អាហារូបត្ថម្ភ និងបន្ស៊ាំការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ នឹងផ្ដល់ផលជះវិជ្ជមានដល់គ្រួសារងាយរងគ្រោះ ដោយចាប់ផ្ដើមពីការផ្លាស់ប្ដូរផ្នត់គំនិត និងឥរិយាបថរបស់ពួកគាត់ ហើយលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការចូលរួមតាមរយៈការពង្រឹងសមត្ថភាពបច្ចេកទេស និងសកម្មភាពផ្សេងៗ ។
លោក ឡេង វីរៈ នាយកប្រតិបត្តិអង្គការទស្សនៈពិភពលោកអន្តរជាតិនៅកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា  ៖
“គម្រោងនេះនឹងផ្ដល់ផលជះទៅដល់ជីវិតរបស់កុមារងាយរងគ្រោះជាច្រើន ព្រោះការរីកចម្រើននៃសមត្ថភាពការងារ និងភាពនឹងនរនៃចំណូលរបស់ម្ដាយឪពុក និងអាណាព្យបាល អាចបង្កើតបរិយាកាសលូតលាស់ល្អមួយដល់កុមារ ទាំងលើការរៀនសូត្រ ទាំងសុខភាព”
ទន្ទឹមនឹងការសាទរចំពោះវត្តមាននៃគម្រោងនេះ ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត សយ អ៊ឹង អគ្គលេខាធិការរង នៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ បានកត់សម្គាល់ថា ដំណោះស្រាយពាក់ព័ន្ធនឹងសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ មិនត្រឹមតែជាការឆ្លើយតបទៅនឹងគោលនយោបាយជាអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលបានដាក់ចេញកន្លងមកប៉ុណ្ណោះទេ តែបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្ររបស់ប្រជាជន ។ លើសពីនេះជួយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋអាចបន្ស៊ាំខ្លួនធន់នឹងភាពងាយរងគ្រោះវិបត្តិ និងបញ្ហាផ្សេងៗ ជាពិសេសជួយកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ដោយសារការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
សូមជម្រាបថា បើតាមអគ្គលេខាធិការដ្ឋានក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ បានចាត់ទុក ការងារលើកម្ពស់សន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភ ជាបញ្ហាអន្តរវិស័យមួយដ៏សំខាន់ចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍមូលធន មនុស្ស សេដ្ឋកិច្ច ភាពចម្រុងចម្រើននៃសង្គមជាតិ និងសមធម៌សង្គម ។ ស្ថាប័នជំនាញបានស្នើគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ត្រូវបន្តកិច្ចសហការ និងចូលរួមបញ្ចប់ភាពអត់ឃ្លាន សម្រេចឱ្យបានសន្តិសុខស្បៀង ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងស្ថានភាពអាហារូបត្ថម្ភ និងលើកកម្ពស់កសិកម្មប្រកបដោយចីរភាពនៅកម្ពុជា ៕