ការប្រឡងប្រជែងជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនអនុវិទ្យាល័យ គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅដើមខែក្រោយនេះ ដោយមានបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងសរុបចំនួន ៣៣ ៣១៤នាក់ ខណៈដែលការជ្រើសរើសមានចំនួន ៤៤១កន្លែង។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ និងជា ប្រធានគណៈកម្មការការប្រឡងប្រជែង មានប្រសាសន៍ថា ចំនួនដាក់ពាក្យដ៏ច្រើនលើសលប់នេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការជឿទុកចិត្តមកលើប្រព័ន្ធនៃការប្រឡងប្រជែងជ្រើសរើសមន្រ្តីរាជការស៊ីវិល តាមនិយាមដែលបានដាក់ចេញ។ ឯកឧត្តមបន្ថែមថា លទ្ធផលនៃការជឿទុកចិត្តនេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការខិតខំប្រឹងប្រែង និងការលះបង់របស់ថ្នាក់ដឹកនាំ ជាពិសេសសមាជិក សមាជិកា នៅក្នុងគណៈកម្មការ និងអនុគណៈកម្មការរៀបចំការប្រឡង។
ការប្រឡងប្រជែងជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនអនុវិទ្យាល័យ គ្រោងនឹងប្រើប្រាស់រយៈពេល៤ថ្ងៃ គឺពីថ្ងៃទី២ ខែឧសភា រហូតដល់ថ្ងៃទី៥ ខែឧសភា ដោយប្រើប្រាស់មណ្ឌលប្រឡងចំនួន៣ ដើម្បីសម្របខ្លួនទៅតាមបេក្ខជនដែលមានចំនួនច្រើន គឺសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ, សាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល និងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច។
កាលពីពាក់កណ្តាលខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ បានប្រកាសពីការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនសម្រាប់បង្រៀននៅអនុវិទ្យាល័យ ចំនួន៤៤១នាក់ ក្នុងក្របខណ្ឌក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងនោះតាមប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល បរិញ្ញាបត្រ+១ ជំនាន់ទី១ ចំនួន ១០៩នាក់, ប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល ១២+៤ ជំនាន់ទី៤ ចំនួន ៨៩នាក់ និងតាមប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល ១២+២ ជំនាន់ទី៣២ ចំនួន ២៤៣នាក់។
បេក្ខជនដែលអាចដាក់ពាក្យប្រឡង គឺត្រូវមានកម្រិតវប្បធម៌ចាប់ពីសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រសមមូល ឬសញ្ញាបត្របច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈកម្រិត៣ សម្រាប់ប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាល ១២+២ និង ១២+៤ និងសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រឡើងទៅសម្រាប់ប្រព័ន្ធបណ្តុះបណ្តាលបរិញ្ញាបត្រ+១ ។ បេក្ខជនដែលប្រឡងជាប់ នឹងទទួលការបណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល ១ឆ្នាំ ៤ឆ្នាំ និង២ឆ្នាំ ដោយចាប់ផ្តើមនៅដើមឆ្នាំ២០២៤ នៅតាមវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ និងមជ្ឈមណ្ឌលគរុកោសល្យភូមិភាគ៕