ឯកឧត្តម អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន បាន​ឱ្យដឹងថា ក្រសួងបានកំពុងធ្វើការ​អភិវឌ្ឍ​កម្មវិធីទូរស័ព្ទមួយ ដែលបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ អាច​តាមដានដើមឈើ​ដែលខ្លួនបានដាំ ដាក់ឈ្មោះលើដើមឈើ ព្រមទាំង​អាច​ពិភាក្សា​គ្នា​អំពីរបៀបនៃការថែទាំដើមឈើ ក៏​ដូចជា​ធ្វើការ​វាយតម្លៃ​ចំពោះ​ដើមឈើ​ដែលខ្លួន ឬអ្នកដទៃ​បានដាំ​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​ទូរស័ព្ទនោះផងដែរ។
«ប្រជាពលរដ្ឋ​គាត់ដាំដើមឈើ គាត់អាចដាក់ឈ្មោះ​ឱ្យដើមឈើគាត់… នៅក្នុង App ហ្នឹង ឆ្នាំក្រោយ​គាត់អាចឆែកមើលថា តើធំប៉ុណ្ណា… ហើយ App ហ្នឹង ក៏​អាច​ពិភាក្សា​គ្នាថា តើ​ថែទាំដើមឈើរបៀបម៉េច? …»
ឯកឧត្តម អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន មាន​ប្រសាសន៍បន្ថែមថា ជារួមកម្មវិធីទូរស័ព្ទមួយនេះ ក៏​អាចចាត់ទុកថា ជា​បណ្តាញ​សង្គម​មួយ សម្រាប់ការ​ដាំដុះ​ដើមឈើ​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងការជំរុញ​ទាក់ទាញការ​ចូលចិត្ត ការ​ស្រឡាញ់​ដើម​ឈើ​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​តែម្តង។
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម អ៊ាង សុផល្លែត កម្មវិធីទូរស័ព្ទ ដាំដើមឈើ នេះ គ្រោងនឹង​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​ក្នុងពេលឆាប់ៗនេះហើយ ខណៈបច្ចុប្បន្ន​ក្រុម​ការងារបច្ចេកទេស​កំពុង​តែធ្វើតេស្តសាកល្បង។
ក្រៅពីការបង្កើត App សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋដាំដើមឈើនេះ ក្រសួងបរិស្ថាន ក៏គ្រោងនឹងដាក់ឱ្យដំណើរការនូវប្រព័ន្ធ APP ជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដែលអាចឱ្យដឹងពីតំបន់អភិរក្សការពារធនធានធម្មជាតិ ដោយមិនគប្បីកាប់បំផ្លាញ ឬឈូសឆាយមក ធ្វើជាសកម្មភាពផ្ទាល់ខ្លួននោះជាដាច់ខាត។ ក្រៅពីនេះក្រសួងក៏គ្រោងនឹងទិញដ្រូន សម្រាប់ឱ្យមន្រ្តីឧទ្យានុរក្សប្រើប្រាស់ក្នុងដែនដីរបស់ខ្លួនសម្រាប់មើល ពីស្ថានភាពបទល្មើសនានាផងដែរ៕