អបអរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ ក្រសួងអប់រំលើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​​លេង​ល្បែង និងរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរនៅ​តាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និង​ឯកជន
ដើម្បីចូលរួមអភិរក្ស និងលើកកម្ពស់វប្បធម៌ ដូចជាជំនឿ ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណីជាតិខ្មែរឱ្យបានគង់វង្ស និងរីកចម្រើនព្រមទាំងចៀសវាងបាតុភាពផ្សេងៗ នៅក្នុងឱកាសត្រៀមអបអរសាទរសង្ក្រាន្តតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា និងថ្ងៃប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការ​ណែនាំឱ្យ​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជនទាំងអស់ បង្កលក្ខណៈ​ឱ្យ​ប្អូនៗ​សិស្សានុសិស្ស និងយុវជនបានលេងល្បែង និងរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរ ដូចជា របាំរាំវង់ រាំក្បាច់ សារ៉ាវ៉ាន់ របាំត្រុដិ និងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរមួយចំនួន ដូចជា ល្បែងបោះអង្គញ់ ចោលឈូង ដណ្តើមស្លឹកឈើ ទាញព្រ័ត្រជាដើម។ តែជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏​បានហាមឃាត់ និងទប់ស្កាត់រាល់ល្បែងទាំងឡាយណាដែលប្រឈមនឹងហានិភ័យ អសុវត្ថិភាព និងគ្រោះថ្នាក់ ដូចជាដុត ឬបាញ់ផាវ បាញ់ទឹក ជះទឹក លាបម្សៅ ជាដើម។
បើតាម​លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្សានុសិស្សលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ សាលារៀននីមួយៗ ថ្នាក់ដឹកនាំសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ត្រូវពន្យល់ណែនាំសិស្សានុសិស្សឱ្យយល់ច្បាស់ពីអត្ថន័យ និងសារៈសំខាន់នៃល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ព្រមទាំងរៀបចំសម្ភារៈ ទីធ្លា សម្រាប់លេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ ហើយដឹកនាំសិស្សានុសិស្សលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ។