ខេត្តបន្ទាយមានជ័យសម្រេចគោលដៅ​បញ្ចប់​ការ​បន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល
ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ត្រូវ​បានប្រកាស​ជាផ្លូវការ ក្នុង​បញ្ជីខេត្ត​ដែលបាន​សម្រេច​គោលដៅ​បញ្ចប់​ការ​បន្ទោ​បង់ពាស​វាល​ពាសកាល (ODF) របស់​កម្ពុជា ដែលជា​ការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់សម្រាប់សុខភាពសាធារណៈ អនាម័យ និងសុខុមាលភាពសហគមន៍។
តាមរយៈសេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មានចេញផ្សាយ​នៅថ្ងៃនេះ (១ មេសា ២០២៥) អង្គការទស្សនៈពិភពលោកបានបង្ហាញពី​មោទនភាពដែលបានចូលរួមចំណែកក្នុងសមិទ្ធផលនេះ តាមរយៈការសហការជាមួយក្រសួង មន្ទីរ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន សមាជិកសហគមន៍។ តាមកម្មវិធីអានាម័យទឹកស្អាតរបស់អង្គការទស្សនៈពិភពលោកក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យតែមួយ បង្គន់អនាម័យចំនួនជាង ៣.០៦៦ ត្រូវបានសាងសង់នៅតាមផ្ទះ សាលារៀន មណ្ឌលសុខភាព និងទីសាធារណៈ ដែលផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដោយផ្ទាល់ដល់គ្រួសារចំនួនជាង ១៨៧.០០០គ្រួសារ ក្នុងភូមិចំនួន៦១២ ក្នុងនេះមានកុមារជាង ២៤៩.៧០០នាក់។
ពីមុនមក ទាំងគ្រូ និងសិស្ស នៅសាលាបឋមសិក្សាមួយចំនួនក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ត្រូវពឹងផ្អែកបង្គន់អ្នកភូមិដែលនៅក្បែរ ឬងាកទៅរកការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល។ ការខ្វះខាតបង្គន់អនាម័យនេះនាំឱ្យមានអនាម័យមិនល្អ ជំងឺញឹកញាប់ និងការរំខានដល់ការសិក្សា។ ប៉ុន្តែ​ឥឡូវនេះ ជាមួយនឹងការទទួលបានទឹកស្អាត និងបង្គន់អនាម័យ សិស្ស ជាពិសេសសិស្សស្រី អាចចូលរៀនបានទៀងទាត់ជាងមុន និងផ្តោតលើការសិក្សារបស់ពួកគេដោយគ្មានការព្រួយបារម្ភអំពីសុខភាព។