រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន ៖ បណ្ណាល័យ “បន្ទប់តម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ” រួមចំណែកបណ្តុះធនធានមនុស្សតាមរយៈអំណាន
ខេត្តកំពង់ចាម ៖ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីធ្វើឱ្យប្រទេសជាតិមានការអភិវឌ្ឍន៍ គឺការបណ្តុះធនធានមនុស្សឱ្យបានច្រើន ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ការអានសៀវភៅបានច្រើន គឺជួយបង្កើនការចងចាំ មិនងាយភ្លេច ធ្វើឱ្យ​ខួរក្បាលថ្មីរហូត ។ ឯកឧត្តមលើកឡើងបែបនេះក្នុងឱកាស សម្ពោ​ធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនៅបណ្ណាល័យ បន្ទប់តម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ នៃវិទ្យាល័យជីហៃ ស្រុកកោះសូទិន ខេត្តកំពង់ចាម កាលពីថ្ងៃអាទិត្យកន្លងទៅ ។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់បន្ថែមថា សមិទ្ធិផលថ្មីទាក់ទងវិស័យអប់រំនេះ គឺបានរួមចំណែកដល់ដំណើរការអភិវឌ្ឍន៍​ប្រទេសជាតិ ដូច្នេះហើយអ្វីដែលសំខាន់ គឺការបន្តចូលរួមកសាងសមិទ្ធិផល រក្សាមរកតទុកជូនអ្នកជំនាន់ក្រោយៗ ជាពិសេសការកសាងសន្តិភាពបានស្ថិតស្ថេរ​។
ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន
“សិស្សានុសិស្ស ត្រូវយកបណ្ណាល័យថ្មីនេះជាកន្លែងបណ្តុះគំនិត និងការយល់ដឹងថ្មីៗ ជាជំនួយសម្រាប់ការរៀនសូត្រអោយបានពូកែ រៀនឱ្យចេះ កុំរៀនដើម្បីយកតែលេខ១ ត្រូវរៀនដើម្បីអាចធ្វើការបានច្បាស់លាស់”
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន បញ្ចាក់បន្ថែមថា ការផ្ទេរចំណេះដឹងទៅវិញទៅមក និងបំប៉នចំណេះដឹងជាភារកិច្ចចាំបាច់បំផុតដែលត្រូវធ្វើពីជំនាន់មួយ ទៅជំនាន់មួយ ព្រោះចំណេះដឹងរបស់ប្រជាជនសំខាន់បំផុតសម្រាប់បណ្តាប្រទេសទាំងអស់លើពិភពលោក ។ ឯកឧត្តម បន្តថា ស្របគ្នានេះ ត្រូវរួមគ្នាថែរក្សាបណ្ណាល័យនេះអោយបានល្អ ដើម្បីជួយជំរុញការអានសៀវភៅកាន់តែច្រើន រួមជាមួយការសិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យបានស៊ីជម្រៅ នោះនឹងបង្ហាញពីការចេះដឹងរបស់ប្រជាជន។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន មានប្រសាសន៍ថា បណ្ណាល័យថ្មីនេះ ជាឱកាសនិងជាកន្លែងឱ្យសិស្សានុសិស្ស និងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ បានសិក្សាស្រាវជ្រាវ បង្កើនចំណេះដឹងថ្មីៗបន្ថែមទៀត ហើយអ្វីដែលសំខាន់សម្រាប់ការសិក្សា នោះគឺត្រូវគោរពវិន័យសាលា និងមានវិន័យខ្លួនឯង ទំលាប់រៀនសូត្រ ទំលាប់ការអាន ដើម្បីធ្វើអោយមានគំនិតថ្មីៗរហូត ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន បន្ថែមថា បណ្ណាល័យបន្ទប់តម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈនេះ ជាគំនិតផ្តួចផ្តើម និងឧបត្ថម្ភជាថវិកាពីសំណាក់លោកឧកញ៉ាឱសថបណ្ឌិត ហៃ លីអ៊ាង និងអង្គការស៊ីប៉ា ដែលជាអតីតសិស្សនៃវិទ្យាល័យជីហែ មានបំណងចង់ឱ្យកូនខ្មែរមានចំណេះដឹង ដោយបង្កើតបណ្ណាល័យឱ្យសិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ សិក្សាស្រាវជ្រាវរកឯកសារផ្សេងៗបាន ។
សូមជម្រាបជូនថា អតីតបន្ទប់សិក្សាចំនួន៤ ដែលមានសភាពទ្រុឌទ្រោម បានជួសជុសកែលម្អឱ្យក្លាយទៅជាបណ្ណាល័យ និងសាលប្រជុំ ចំណាយថវិកាអស់ជាង ២០ម៉ឺនដុល្លារ ដែលការជួយឧបត្តម្ភដ៏ថ្លៃថ្លារបស់សម្តេចវិបុលសេនាភក្តី សាយ ឈុំ ប្រធានព្រឹទ្ធសភា និងឯកឧត្តម ខៀវ កាញារីទ្ធ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន ។ ដោយមានបំណងផ្តល់ដល់សិស្សានុសិស្សនូវបច្ចេកវិទ្យាទំនើបដើម្បីជួយឱ្យពួកគេទទួលបានជោគជ័យក្នុងវិជ្ជាជីវៈ ស្ថាបនិកគម្រោងបានស្នើសុំទៅអង្គការស៊ីប៉ា និងក្រុមហ៊ុនខ្សែកាប Passerelle Numérique ឱ្យចូលរួមជួយកែលម្អទីតាំង និងបំពាក់គ្រឿងបរិក្ខារចាំបាច់សម្រាប់ការអាន និងការស្រាវជ្រាវរបស់សិស្សានុសិស្ស៕
តើអ្នកណាខ្លះអាចស្នើពាក្យប្រឡងអាហារូបករណ៍ Chevening ?