រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ យុវជនត្រូវមានជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១ ដើម្បីជោគជ័យក្នុងអាជីព
ភ្នំពេញ – ជំនាញសតវត្សរ៍ទី២១ ជាជំនាញដែលមានសារៈសំខាន់ជួយពង្រឹង និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យក្នុងអាជីពការងារនាសម័យបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាព កម្មវិធីបិទ ជំរុំយុវជនជាសាកលលើកទី៧ ក្រោមប្រធានបទ “យុវជនក្នុងបរិបទឌីជីថល” កាលពីថ្ងៃទី០៥ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដោយ​សារ​បច្ចេកវិទ្យាដើរ​លឿន​យ៉ាងខ្លាំង នៅ​ក្នុ​ងរយៈពេល១០ ទៅ​២០ឆ្នាំ​ខាងមុខ​ទៀត មុខ​វិជ្ជា ឬ​មុខ​ជំនាញ​មួយ​ចំនួន គឺទីផ្សារ​ការងារលែង​ត្រូវ​ការ ហើយ​ជំនាញថ្មីៗ​នឹង​លេច​ឡើង ដែលទាមទារឱ្យ​យុវជន​ត្រូវ​តែចេះ​ចាប់យក និង​រៀន​នូវ​មុខ​វិជ្ជា​ថ្មី​ដើម្បីទទួល​បាន​ការងារ។
បើតាមការ​បញ្ជាក់​របស់​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ យុវជន​ចាំ​បាច់​ត្រូវ​មាន​ចំណេះ​ដឹង​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះរឹងមាំ ព្រមទាំង​ចំណេះ​ដឹង​ទូទៅទូលំទូលាយ ហើយ​ទន្ទឹម​នឹងនេះ យុវជន ក៏​ត្រូវ​មាន​បំណិន​សតវត្សរ៍ទី២១ផងដែរ ដែល​រួម​មាន ១.បំណិនត្រឹះរិះពិចារណា ២.បណិននុវានុវត្តន៍ដោះស្រាយបញ្ហា ៣.បំណិនសហការ ៤.បំណិនទំនាក់ទំនង និងវិស័យទាក់ទង ៥.បំណិនអក្ខរកម្មព័ត៌មាន ៦.បំណិនអក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ៧.បំណិនអក្ខរកម្មបច្ចេកវិទ្យា ៨.បំណិនភាពទន់ភ្លន់ ៩.ភាពជាអ្នកដឹកនាំ ១០.ការចេះផ្តួចផ្តើមគំនិត ១១.ត្រូវមានផលិតភាព និង ១២.បំណិនសង្គម។
ដើម្បីទទួលបានបំណិនទាំង១២នេះ បើតាមឯកឧត្តម​រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំថា សាលារៀន ក៏ដូចជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​ត្រូវផ្លាស់ប្តូរវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ហើយ​យុវជន​ខ្លួន​ឯងក៏ត្រូវចូលរួម ទាំងការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សា​ក្នុងសាលារៀន ក៏ដូចជាចូលរួមនៅក្នុងសកម្មភាពផ្សេងៗក្រៅសាលារៀន ដូចជាការចូលរួមបោះជំរុំ ឬ​ការ​ចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែង ការតស៊ូមតិ ក៏ដូចជា ចូលរួម​នៅ​ក្នុង​សកម្មភាព​សង្គមផ្សេងៗ​ទៀត។
«ដូច្នេះ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលបំណិនសតវត្សរ៍ទី២១ គឺទាមទារឱ្យលោកគ្រូអ្នកគ្រូ ​គណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន​ ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ត្រូវរៀបចំការរៀន និងបង្រៀនបែបថ្មី ដោយបង្កើតជាសាលារៀនជំនាន់ថ្មី បង្កើតជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីដើម្បីបង្រៀនសិស្ស មិន​មែនចេះតែទន្ទេញចាំទេ តែឱ្យចេះគិត និង​ចេះធ្វើការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ»
គួរជម្រាបជូនថា កម្មវិធីជំរំយុវជនជាសាកលលើកទី៧ បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​រយៈ​ពេល​៥ថ្ងៃ ដោយ​ចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១តាមរយៈ​ប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយ​យុវជន​ដែល​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធីនេះ ពួក​គេ​ទទួលបានការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបន្ថែមលើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននិងឌីជីថល ការបង្កើតគំនិតថ្មី ភាពជាអ្នកដឹកនាំ ការភ្ជាប់បណ្តាញ ទំនាក់ទំនង ក៏ដូចជាការបណ្តុះស្មារតីសហគ្រិនភាពបែបឌីជីថល និងបំណិនជីវិតក្នុង យុគសម័យរីកចម្រើន នៃបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីចាប់យកឱកាសការងារសមរម្យក្នុងបរិបទបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្ម ៤.០៕