ភ្នំពេញ — ក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមការងារបច្ចេកទេស ដើម្បីពិភាក្សាស្តីពី វិធានការឆ្លើយតប នឹងលទ្ធផលបឋមនៃតេស្តថ្នាក់តំបន់ (SEA-PLM-2024) កាលពីសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការជំរុញដល់ក្រុមការងារ ធ្វើការវិភាគឱ្យបានស៊ីជម្រៅលើលទ្ធផលវាយតម្លៃសមត្ថភាពសិស្ស និងវិធានការឆ្លើយតបប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព សំដៅជំរុញការអនុវត្តកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ។
រង្វាយតម្លៃ SEA-PLM គឺជាកម្មវិធីរង្វាយតម្លៃទ្រង់ទ្រាយធំកម្រិតថ្នាក់តំបន់ដែលបានរៀបចំឡើងសម្រាប់ប្រទេសនៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន ក្រោមការផ្តួចផ្តើមគំនិតដោយអង្គការរដ្ឋមន្រ្តីអប់រំអាស៊ីអាគ្នេយ៍ Southeast Asian Ministers of Education Organization (SEAMEO) ដែលធ្វើការវាស់វែងសមត្ថភាពសិស្សថ្នាក់ទី៥ ដែលកំពុងសិក្សានៅក្នុងបឋមសិក្សាកម្រិតខ្ពស់។
ប្រទេសកម្ពុជាបានចាប់ផ្ដើមអនុវត្តរង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សកម្រិតបឋមសិក្សា នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEA-PLM) លើកដំបូងនៅឆ្នាំ២០១៩ ក្នុងគោលបំណងវិភាគ វិនិច្ឆ័យអំពីគុណភាពអប់រំនៅកម្រិតបឋមសិក្សា។ កម្មវិធីនេះវាស់វែងសមត្ថភាពលើផ្នែកអំណាន សំណេរ គណិតវិទ្យា និងភាពជាពលរដ្ឋសកល ព្រមទាំងសិក្សាស្វែងយល់ពីកត្ដាផ្សេងៗ ដែលជះឥទ្ធិពល ឬមានទំនាក់ទំនងជាមួយនឹងលទ្ធផលនៃការសិក្សារបស់សិស្ស។
តាមរយៈការចូលរួមក្នុងរង្វាយតម្លៃ SEA-PLM នេះ ប្រទេសនីមួយៗអាចពិនិត្យតាមដាន និងសិក្សាឈ្វេងយល់អំពីកម្រិតលទ្ធផលសិក្សាសិស្សរបស់ខ្លួនទៅតាមប្រភេទក្រុមសិស្សផ្សេងៗ (ឧ. ក្រុមសិស្សមានកម្រិតជីវភាពទាប ក្រុមសិស្សមានកម្រិតជីវភាពខ្ពស់ ក្រុមសិស្សប្រុស ឬក្រុមសិស្សស្រី ។ល។) និងធ្វើសកម្មភាពអន្តរាគមន៍ ដើម្បីបង្កើនគុណភាពរបស់ប្រព័ន្ធអប់រំទាំងមូល។ រង្វាយតម្លៃនេះ ក៏អនុញ្ញាតឱ្យបណ្តាប្រទេសដែលបានចូលរួមកសាងសមត្ថភាពគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីកែលម្អប្រព័ន្ធរង្វាយតម្លៃការសិក្សារបស់ខ្លួនផងដែរ។
មានប្រសាសន៍នាឱកាសនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បានរំព្ញកជូនក្រុមការងារជំនាញ ឱ្យបន្តពិនិត្យដោយយកចិត្តទុកដាក់លើកត្តានានាដែលជះឥទ្ធិពលមកលើលទ្ធផលសិក្សាសិស្ស និងនាំឱ្យការអប់រំមានការកែលម្អ ដែលក្នុងនោះរួមមាន កត្តាសិស្ស កត្តាគ្រូបង្រៀន កត្តាសាលារៀន កត្តាគ្រួសារ ការទទួលបានការអប់រំចាប់ពីថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សា បរិស្ថានសាលារៀន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាលារៀន ធនធាន សៀវភៅសិក្សាគោល មានបណ្ណាល័យស្តង់ដា ជាពិសេសគ្រូបង្រៀនដែលមានសមត្ថភាព មានវិន័យ និងមានការបណ្ដុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈទាំងមុនពេលចេញបង្រៀន និងក្រោយចេញបង្រៀន ដែលទាំងអស់នេះមាននៅក្នុងកំណែទម្រង់គ្រូបង្រៀន និងសាលារៀន ដែលជាការងារអាទិភាពរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអនុវត្តកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានអនុវត្តអន្តរាគមន៍សំខាន់ៗចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៨ ដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំបឋមសិក្សា ដោយផ្តោតលើ ៖ ១.កំណែទម្រង់សាលារៀន តាមរយៈការអនុវត្តការគ្រប់គ្រងតាមសាលារៀន ការអនុវត្តស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ និងសាលារៀនគោលដៅ គវអ. ជាពិសេសការបន្ថែមម៉ោងសិក្សា និង ២.ការលើកកម្ពស់អំណាន និងគណិតវិទ្យានៅកម្រិតថ្នាក់ដំបូង ជាពិសេសការបង្កើនចំនួនបណ្ណាល័យ និងអំណានក្នុងបណ្ណាល័យដែលអន្តរាគមន៍គន្លឹះទាំងនេះបានធ្វើឱ្យការសិក្សារបស់សិស្សបឋមសិក្សាទទួលបានលទ្ធផលល្អ។
គួរជំរាបជូនដែរថា កាលពីឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាបានជ្រើសរើសសាលារៀនសំណាក១៩៥ រួមមានសាលារៀនសាធារណៈចំនួន១៧៦ និងឯកជន១៩ ក្នុងនោះមានសាលារៀនមកពីខេត្តនៅជុំវិញបឹងទន្លេសាបចំនួន៥៤ តំបន់ទំនាបចំនួន៧៣ តំបន់ខ្ពង់រាប (ភ្នំ) ចំនួន៤៩ និងតំបន់សមុទ្រចំនួន១៩ ចូលរួមអនុវត្តរង្វាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សកម្រិតបឋមសិក្សា នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEA-PLM) ជាមួយប្រទេសប្រាំពីរផ្សេងទៀតក្នុងតំបន់៕