រដ្ឋមន្រី្តក្រសួងអប់រំ បង្ហាញពីតួនាទី៥ចំណុច ដែល​នាយកសាលារៀនត្រូវប្រកាន់ភ្ជាប់
ភ្នំពេញ – ក្នុងបឋកថាស្ដីពី “ភាពជាអ្នកដឹកនាំសាលារៀន គឺជាគន្លឹះនៃកំណែទម្រង់សាលារៀន” នាឱកាសអបអរសាទរទិវាគ្រូបង្រៀន ០៥ តុលា ២០២២ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានលើកឡើងអំពីតួនាទី ៥ចំណុចរបស់នាយកសាលារៀនដែល​ត្រូវប្រកាន់ភ្ជាប់ ដើម្បីជំរុញឱ្យវិស័យអប់រំកាន់តែរីកចម្រន។
ខាងក្រោមនេះ ជាតួនាទី ៥ចំណុចរបស់នាយកសាលារៀនគួរត្រូវប្រកាន់ភ្ជាប់ រួមមាន៖
ទី១. ជាអាជ្ញាធរអប់រំ ៖ បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់​ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ នាយកសាលារៀនជាប្រតិភូអចិន្ត្រៃយ៍ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ប្រចាំភូមិសាស្រ្តសិក្សារបស់សាលានីមួយៗ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ នាយកសាលាក៏​ជាអ្នកធានាទាក់ទងការងាររវាងសាលារៀន និងថ្នាក់លើ។ គាត់ជាអ្នកឃ្លាំមើល និងជាអ្នកអនុវត្តបទបញ្ជាសិក្សា និងអត្ថបទផ្លូវការទាំងឡាយ ។ នាយកសាលា រៀនដឹកនាំ គ្រប់គ្រង សកម្មភាពក្នុងសាលារៀន និងធានាឱ្យបានប្រសិទ្ធភាព តាមគោលដៅអប់រំ ដែលបានគ្រោងទុក។ ជាពិសេស នាយកសាលារៀនទទួលខុសត្រូវទាំងស្រុង ចំពោះមុខសាលារៀន និងថ្នាក់លើ នូវរាល់អ្វីដែលកើតមានឡើង ក្នុងសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួន។
ទី២. ជាមន្រ្តីរដ្ឋបាល ៖ នាយកសាលារៀនជាអ្នកណែនាំ អនុវត្តរដ្ឋបាលសិក្សាទាំងអស់ក្នុងសាលារៀន ធានាធ្វើឱ្យសម្រេចគោលនយោបាយអប់រំ ដោយរិះរកគ្រប់មធ្យោបាយ និងវិធានការចាំបាច់ដើម្បីធ្វើឱ្យសកម្មភាពប្រព្រឹត្តទៅប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ប្រជាធិបតេយ្យ និងអភិបាលកិច្ចល្អ។
ទី៣. ជាទីប្រឹក្សាគរុកោសល្យ ៖ ក្នុងឋានៈជាគ្រូបង្រៀន និងគ្រូបង្រៀនមានបទពិសោធន៍ នាយកសាលារៀនមានសិទ្ធិអំណាចណែនាំ គរុកោសល្យដល់គ្រូបង្រៀនក្រោមឪវាទ នូវល្បិច និងគន្លឹះល្អៗនៃការបង្រៀន, នាយកសាលារៀននឹងអាចបំពេញភារកិច្ចនេះបានល្អ លុះត្រាណាជានិច្ចកាល ស្វ័យសិក្សា និងអភិវឌ្ឍសម្បទាចិត្តគរុកោសល្យគ្មានឈប់ឈរ។ ម៉្យាងវិញទៀត គ្រូបង្រៀនតែងផ្ដល់កិត្តិយស និងគោរពនាយកសាលារៀនណាដែលមានសម្បទា អាចធានាការរៀបចំគរុកោសល្យបានល្អ ។
ទី៤. ជាអធិការអប់រំអចិន្ត្រៃយ៍ ៖ នាយកសាលារៀនមានសិទ្ធិត្រួតពិនិត្យ និងជួយកែលម្អសកម្មភាពអប់រំគ្រប់ផ្នែក ជាពិសេសសកម្មភាពបង្រៀន និងរៀន ។ ក្រោយពេលអធិការកិច្ចម្ដងៗ បន្ទាប់ពីការសំណេះសំណាលស្វែងយល់ពីគ្នាទៅវិញទៅមក លោកអធិការអប់រំតែងធ្វើការណែនាំមួយចំនួនដើម្បីឱ្យ​មានការអភិវឌ្ឍ ។ នាយកសាលារៀនដែលជាអធិការអប់រំអចិន្ត្រៃយ៍ បន្តណែនាំឱ្យអនុវត្តជួយកែលម្អ និងវាយតម្លៃដើម្បីឱ្យបានសម្រេចទៅតាមស្មារតី នៃការណែនាំរបស់លោកអធិការអប់រំ ។
ទី៥. ជាភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍរបស់សហគមន៍ ៖ នាយកសាលារៀន គឺជាភ្នាក់ងារដ៏សំខាន់ និងចាំបាច់នៃការអភិវឌ្ឍសហគមន៍ ជាពិសេសអភិវឌ្ឍចិត្តគំនិត និងស្មារតី៕