ភ្នំពេញ- នៅក្នុងពិធីប្រគល់ប្រាក់រង្វាន់ជូនដល់កីឡាការិនី អ៊ុក ស្រីមុំ ម្ចាស់មេដាយមាសពិភពលោកពីការប្រកួតប៉េតង់ពីប្រទេសអេស្ប៉ាញ នាព្រឹកថ្ងៃពុធនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាកំពុងហ្វឹកហ្វឺនកីឡាករជម្រើសជាតិ ដើម្បីត្រៀមខ្លួនប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេម និងប៉ារ៉ាហ្គេមឆ្នាំ២០២៣ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បញ្ជាក់បន្តថា ការប្រកួតប៉េតង់លើវិញ្ញាសាវាយយកពិន្ទុ កម្ពុជាបានឈ្នះមេដាយមាស ៥ជំនាន់ជាប់ៗគ្នា ដោយវីរកីឡាការិនី កែ ឡេង រក្សាបាន ៤ជំនាន់ ក្នុងឆ្នាំ២០១៣ នៅបារំាង ឆ្នាំ២០១៥ នៅថៃ ឆ្នាំ២០១៧ នៅចិន និងឆ្នាំ២០១៩ កម្ពុជាធ្វើម្ចាស់ផ្ទះ ។ កីឡាការិនី អ៊ុក ស្រីម៉ុម ទទួលមេដាយមាសទី៥ ក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដែលជាមេដាយមាសទី៥ ក្នុងកំណត់ត្រាពិភពលោកដ៏អស្ចារ្យរបស់កម្ពុជា ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ បន្ថែមថា កីឡាការិនី អ៊ុក ស្រីម៉ុម ប្រកួតប៉េតង់ដណ្ដើមបានមេដាយមានលើវិញ្ញាសាវាយយកពិន្ទុ ជាមោទនភាពខ្ពស់បំផុតរបស់កម្ពុជាដែលបានរក្សានូវកេត្តនាមជាម្ចាស់មេដាយពិភពលោកពីការប្រកួតកីឡាប៉េតង់ នៅប្រទេសអេស្ប៉ាញ ។ ឯឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បន្តថា ការទទួលលទ្ធផលគួរជាទីមោទននៈពេលនេះ អាស្រ័យដោយការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់សមីខ្លួនផ្ទាល់ខិតខំប្រឹងប្រែងប្រចាំថ្ងៃ និងការយកចិត្តទុកដាក់គាំទ្រពីគ្រូបង្វឹក និងការយកចិត្តទុកដាក់គណៈប្រតិភូ ។