រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចលើកទឹកចិត្តសិស្សនិទ្ទេសល្អឱ្យប្រឡងចូលរៀននៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ
ភ្នំពេញ- ឯកឧត្ដមអគ្គបណ្ឌិត សភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងលើកទឹកចិត្តសិស្សដែលមានសមត្ថភាពដាក់ពាក្យប្រឡងចូលរៀននៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ លើកទឹកចិត្តសិស្សនិទ្ទេស A, B, C ឱ្យចូលរៀន និងដំឡើងឋានៈដល់បេក្ខជនដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាពីវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ ។ ឯកឧត្ដមអគ្គបណ្ឌិត សភាចារ្យក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីភាពសម្ភោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នូវនូវអគារ និងសមិទ្ធផលនានានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីសប្ដាហ៍ទី២នៃខែកុម្ភៈកន្លងទៅ ។
ឯកឧត្ដមអគ្គបណ្ឌិត សភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំបានរៀបចំគុណវុឌ្ឍគ្រូឧទ្ទេសឱ្យត្រូវតាមស្តង់ដា និងរៀបចំផែនការជ្រើសរើសគរុនិស្សិតល្អជាគ្រូឧទ្ទេស ។ ឯកឧត្ដមអគ្គបណ្ឌិត សភាចារ្យ បន្តថា ក្រសួងបានបង្កើតឱ្យមាន Digital Center សាងសង់ផ្ទះគ្រូឧទ្ទេសនៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ ដើម្បីទាក់ទាញគ្រូឧទ្ទេស និងផ្ទេរគ្រូបង្រៀន ដែលមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ និងមានសមត្ថភាពចូលបម្រើការនៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ ។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រសួងអប់រំនឹងពង្រីកឱកាសសម្រាប់គ្រូឧទ្ទេស ដើម្បីដំឡើងគុណវុឌ្ឍ ដោយត្រូវបញ្ជូនគ្រូឧទ្ទេសទៅបន្តការសិក្សានៅបរទេស និងប្រើប្រាស់កម្មវិធីបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅក្នុងស្រុកដែលទទួលស្គាល់ដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា  ។
“ក្រសួងពិនិត្យ និងគាំទ្រដំណើរការទទួលស្គាល់វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ ជាគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ដោយត្រូវស្នើសុំឱ្យគណៈកម្មាធិការទទួលស្គាល់គុណភាពអប់រំកម្ពុជាធ្វើការវាយតម្លៃវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យដើម្បីកែលម្អ”
ឯកឧត្ដមអគ្គបណ្ឌិត សភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បន្ថែមថា ការកែលម្អវិធានការសម្រាប់ការវាយតម្លៃបញ្ចប់ការសិក្សានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ ត្រូវរៀបចំឱ្យមានពិន្ទុតាមប្រព័ន្ធ GPA កែលម្អការប្រឡងបញ្ចប់ និងកម្មសិក្សាគរុកោសល្យ ។ លើសពីនេះ អភិវឌ្ឍផែនការយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយរយៈពេលវែង សម្រាប់ដំឡើងគុណវុឌ្ឍគ្រូបង្រៀនរហូតដល់ឆ្នាំ២០៣០ ព្រមទាំងរៀបចំដំណើរការនៃប្រព័ន្ធធានាគុណភាពផ្ទៃក្នុង ។
សូមជម្រាបជូនថា អគារ និងសមិទ្ធផលនានានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យរាជធានីភ្នំពេញ  បានដាក់សម្ភោធឱ្យដំណើរការ ក្រោមហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសជប៉ុន និងប្រជាជនជប៉ុន តាមរយៈស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងទីភ្នាក់ងារ JICA ។ គម្រោងនេះ គោលបំណងពង្រឹងមូលដ្ឋានជារូបវ័ន្តចាំបាច់សម្រាប់វិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យចំនួនពីរ គឺ នៅរាជធានីភ្នំពេញ និងបាត់ដំបង ដើម្បីប្រែក្លាយខ្លួនជាគ្រឹះស្ថានអប់រំគ្រូបង្រៀនថ្នាក់បរិញ្ញាប័ត្ររយៈពេល៤ឆ្នាំ ៕