ព្រះសីហនុ- ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា បណ្ណាល័យបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ជាមូលដ្ឋាននៅក្នុងការសិក្សាដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹង វប្បធម៌ និងសង្គម ។ ការលើកឡើងនេះនៅក្នុងពិធីក្រុងពាលីសាងសង់បណ្ណាល័យនៅសាលាបឋមសិក្សា និងវិទ្យាល័យហ៊ុន សែន មិត្តភាព ស្ថិតនៅសង្កាត់លេខ៤ ក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីម្សិលមិញ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន បញ្ជាក់បន្ថែមថា បណ្ណាល័យជាកន្លែងបង្កើតឱកាសសម្រាប់សិស្ស និស្សិត សិក្សា ស្រាវជ្រាវ និងជួយបង្កើតគំនិត និងទស្សនៈថ្មីៗ ដែលជាចំណុចស្នូលនៃសង្គម ប្រកបដោយភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ និងទំនើបកម្ម។
បើតាមឯកសារណែនាំប្រតិបត្តិស្ដីពី បណ្ណាល័យបឋមសិក្សា របស់ក្រសួងអប់រំ ឆ្នាំ២០២១ បញ្ជាក់ថា សកម្មភាពអំណានចំនួន៤ ដើម្បីឱ្យកុមារមានភាពរីករាយជាមួយការអាន និងអានដោយគ្មានសម្ពាធដែលជាកត្តាសំខាន់ក្នុងការចូលរួមអភិវឌ្ឍទម្លាប់អានដល់ពួកគេ។ សកម្មភាពអំណានទាំង៤នេះ រួមមាន អំណានឮ អំណានចូលរួម អំណានដៃគូ និងអំណានបុគ្គល។ លើសពីនេះ ការអភិវឌ្ឍទម្លាប់អាន អំណានទាំង៤ ក៏ជួយឱ្យកុមារអភិវឌ្ឍបំណិនអានផងដែរ ។ តាមការសិក្សាស្រាវជ្រាវជាច្រើនបង្ហាញថា កុមារនឹងរៀនលំនាំអានតាមគ្រូ បន្ទាប់ពីពួកគេបានស្តាប់ និងចូលរួមអានជាមួយគ្រូក្នុងម៉ោងបណ្ណាល័យ។
គួរជម្រាបជូនថា បណ្ណាល័យដែលជាចំណងដៃថ្មីសម្រាប់សិស្សានុសិស្សសាលាបឋមសិក្សា និងវិទ្យាល័យហ៊ុន សែន មិត្តភាព មានបណ្តោយ ២៥ម៉ែត្រ ទទឹង៨ម៉ែត្រ កម្ពស់ពីរជាន់ នឹងចំណាយពេលសាងសង់ជាង ៥ខែ ក្រោមការឧបត្ថម្ភកសាងដោយក្រសួងបរិស្ថាន រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ក្រសួងអប់រំ និងកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ៕