ត្បូងឃ្មុំ – ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍ថា វិស័យអប់រំក្រៅពីរាជរដ្ឋាភិបាល មានតួអង្គបីសំខាន់ៗចូលរួមលើកកម្ពស់ការអប់រំ រួមមាន ការចូលរួមពីសំណាក់មាតាបិតា ឬអាណាព្យាបាល, ការចូលរួមពីលោកគ្រូអ្នកគ្រូ, និងការចូលរួមពីសិស្សានុសិស្សគ្រប់រូប។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត មានប្រសាសន័ដូច្នេះនាឱកាសសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារធនធានមួយខ្នងកម្ពស់ពីរជាន់ ១០បន្ទប់ និងសមិទ្ធផលនានាក្នុងវិទ្យាល័យ ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន អម្ពរវ័នជំនីក ស្ថិតក្នុងភូមិស្វាយដំណាក់ ឃុំជំនីក ស្រុកក្រូចឆ្មារ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហ៊ុន ម៉ាណែត បានលើកឡើងថា ទី១. មាតាបិតា ឬអាណាព្យាបាល ជាអ្នកមានគុណូបការៈក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ទំនុកបម្រុងគ្រប់បែបយ៉ាងឱ្យកូនចៅរបស់ខ្លួនបានរៀនសូត្រខ្ពង់ខ្ពស់ និងអប់រំណែនាំឱ្យមានសីលធម៌ និងចរិយាសម្បត្តិល្អ ។ ចំណែកទី២. ការចូលរួមពីលោកគ្រូអ្នកគ្រូ ដោយសារលោកគ្រូអ្នកគ្រូ បានខិតខំប្រឹងប្រែងយកអស់សមត្ថភាព និងលទ្ធភាពអប់រំបង្ហាត់បង្រៀនកុលបុត្រកុលធីតាឱ្យទទួលបានចំណេះដឹងជ្រៅជ្រះ ក្លាយខ្លួនជាបញ្ញាវន្តឆ្នើម និងជាធនធានមនុស្សដ៏មានតម្លៃសម្រាប់គ្រួសារ និងសង្គមជាតិទាំងមូល។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ទី៣. សិស្សានុសិស្សគ្រប់រូបជាទំពាំងស្នងឫស្សីពោរពេញចំណេះដឹង ជំនាញ និងគុណធម៌ ជាមួយនឹងភាពអំណត់អត់ធន់ក្នុងការសិក្សារៀនសូត្រ ក៏ដូចជាការចូលរួមក្នុងកិច្ចការសង្គមនានាដែលស័ក្តិសមជាសសរទ្រូងដ៏រឹងមាំរបស់ប្រទេសជាតិ។
សូមជម្រាបថា លទ្ធផលនៃការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ កាលពីសម័យ ២៧ ធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ ខេត្តត្បូងឃ្មុំមានសិស្សជាប់និន្ទេស A ចំនួន ៥៤នាក់ ក្នុងចំណោមសិស្សនិន្ទេស A ទាំងអស់ចំនួន ១,៧៥៣នាក់ ៕