ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត ៖ ការកសាងអភិបាលកិច្ចនិងសេវាសាធារណៈឌីជីថល ជាមូលដ្ឋានធានាប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គមឌីជីថល និងសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន
ភ្នំពេញ – ក្នុងពិធីបើកវេទិកាពិភាក្សាពី “បញ្ញាសិប្បនិម្មិត អភិបាលកិច្ចឌីជីថល និងសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន” កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងក្របខណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលកម្ពុជា និងគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថល បានដាក់ចេញគោលដៅជាយុទ្ធសាស្រ្តសំខាន់មួយគឺ “ការកសាងអភិបាលកិច្ចនិងសេវាសាធារណៈឌីជីថល” ដែលជាមូលដ្ឋានក្នុងការធានាប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមឌីជីថល និងសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្របខណ្ឌអភិបាលកិច្ចឌីជីថលដែលមានលក្ខណៈគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ និងបរិយាបន្ន គួរមានជាចាំបាច់សម្រាប់កម្ពុជានាពេលនេះ ដើម្បីធានាសម្រេចបានថា ប្រជាពលរដ្ឋអាចទទួលបានព័ត៌មាន។ លើសពីនេះ ដើម្បីទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាអតិប្បរមាពីការអភិវឌ្ឍ ខណៈដែលទិន្នន័យបុគ្គលត្រូវបានការពារ ប្រព័ន្ធឌីជីថលមានសុវត្ថិភាព និងភាពជឿទុកចិត្តបាន ព្រមទាំងព័ត៌មាន និងទិន្នន័យមានការបើកចំហ។
“បន្ទាប់ពីចូលមកដឹកនាំក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ខ្ញុំបានកំណត់អាទិភាពក្នុងការពង្រឹងគុណភាពសេវា និងវិសាលភាពគ្របដណ្ដប់នៃបណ្ដាញទូសស័ព្ទ និងបណ្ដាញអ៊ីនធឺណិតល្បឿនលឿន ក៏ដូចជាការពង្រឹងការធ្វើនិយ័តកម្មវិស័យប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការផ្ដល់សេវាទូរស័ព្ទ និងសេវាអ៊ីនធឺណិតល្បឿនលឿនដល់ប្រជាពលរដ្ឋដែលជាលក្ខខណ្ឌចម្បងក្នុងការទទួលបានព័ត៌មាន និងការចាប់យកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលប្រកបដោយបរិយាបន្ន”
បើតាមឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បាននិងកំពុងរៀបចំច្បាប់និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តិសំខាន់ៗ ពាក់ព័ន្ធនឹងសន្តិសុខឌីជីថល និងការការពារទិន្នន័យបុគ្គលជាដើម។ ព្រមទាំងបន្តធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយគ្រប់តួអង្គ ពិសេសក្រសួង ស្ថាប័ន គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ វិស័យឯកជន ដៃគូអភិវឌ្ឍ និងសង្គមស៊ីវិលទាំងអស់ ដើម្បីរៀបចំ និងដាក់ចេញនូវវិធានការ និងសកម្មភាពជាក់លាក់សម្រួល និងគាំទ្រដល់ការចាប់យក និងការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបន្តថា វេទិកាពិភាក្សា “បញ្ញាសិប្បនិម្មិត អភិបាលកិច្ចឌីជីថល និងសិទ្ធិទទួលព័ត៌មាន” គឺដើម្បីជំរុញកិច្ចសន្ទនា និងបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងពីការប្រើប្រាស់ និងផលប៉ះពាលនៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសរវាងរដ្ឋាភិបាល គ្រឹះស្ថានអប់រំ ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ វិស័យឯកជន ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងសង្គមស៊ីវិល ដើម្បីចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថល និងគាំទ្រដល់ការអនុវត្តគោលនយោបាយនានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាល សំដៅអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលនៅកម្ពុជាប្រកបដោយចីរភាព៕