ក្នុងពិធីប្រគល់វិញ្ញាបនបត្រវគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូតន្រ្តី សម្រាប់សៀវភៅសិក្សា “តន្រ្តីរីករាយ” កាលពីថ្ងៃទី២៧ វិច្ឆិកា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា ក្រសួងអប់រំ នឹងជួយគាំទ្រពង្រឹងតន្រ្តីក្នុងការអប់រំ ដើម្បីបណ្តុះទេពកោសល្យ និងស្មារតីតន្រ្តីដល់កូនខ្មែរគ្រប់រូប។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក្រសួងអប់រំនឹងរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា ដោយរចនាកម្មវិធីសម្រាប់ការអប់រំតន្រ្តីឱ្យបានលម្អិត និងសមស្របតាមកម្រិតសិក្សាជាតិ។ ជាមួយគ្នា ក្រសួងក៏ពិចារណាក្នុងការណែនាំឯកទេសតន្រ្តីទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សានៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ ដើម្បីបង្កើតធនធានគ្រូបង្រៀនតន្រ្តីប្រកបដោយនិរន្តរភាព ហើយជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងក៏នឹងណែនាំការអប់រំតន្រ្តីទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សានៅតាមសាលារៀននានា ដើម្បីធានាថា កុមារកម្ពុជាគ្រប់រូបមានឱកាសរៀនសូត្រពីសិល្បៈដ៏ថ្លៃថ្លានេះ។
លោកស្រី ទេព សុគន្ធារ៉េត គ្រូបង្រៀនតន្រ្តី នៃសាលាមធ្យមសិក្សាវិចិត្រសិល្បៈ មានប្រសាសន៍ថា ទោះជាតន្រ្តីស្ថិតក្នុងផ្នែកអរូបីក៏ពិតមែន ក៏ប៉ុន្តែបើតាមការសិក្សា និងបទពិសោធន៍នៃប្រទេសជឿនលឿន ការសិក្សាពីតន្រ្តី វានឹងជួយឱ្យកុមារមានការគិតវៃឆ្លាត ហើយពួកគេអាចបន្ធូរអារម្មណ៍តានតឹងពីការសិក្សា។ លោកស្រីថា នៅពេលដែលមនុស្សមានអារម្មណ៍ខឹង មួរម៉ៅ តែពេលគេបានលេងតន្រ្តី នោះនឹងធ្វើឱ្យអារម្មណ៍នឹងនរមកវិញ។
លោកស្រី សុគន្ធារ៉េត បន្ថែមថា បន្ថែមថា ក្រៅពីជួយផ្នែកអារម្មណ៍ឱ្យរីករាយ តន្រ្តីក៏ជាភាសាភ្លេងតែមួយ ដែលអាចឱ្យមនុស្សមកពីប្រទេសផ្សេងគ្នាអាចលេងភ្លេងជាមួយគ្នាបានតាមរយៈអក្សរភ្លេង។ លើសពីនេះ ការរៀនពីតន្រ្តី ក៏ជួយឱ្យមានសាមគ្គីភាព មានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ ដែលនាំមកនូវសន្តិភាព ពោលគឺការលេងតន្រ្តីដើម្បីសន្តិភាព។
សូមជំរាបជូនថា ដោយមើលឃើញពីគុណតម្លៃរបស់តន្រ្តីចំពោះការសិក្សា ក្រុមវង់តន្រ្តីយុវជនអង្គរ (ANYO) ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់លោកស្រីលោកស្រីបណ្ឌិត Miya Choi គ្រូបង្រៀនព្យាណូស្ម័គ្រចិត្តនៅអនុវិទ្យាល័យវិចិត្រសិល្បៈ អ្នកនិពន្ធ និងជាសាស្រ្តាចារ្យ នៃវិទ្យាសា្ថន Cambodia Presbyterian Theological បានចងក្រងជាសៀវភៅសិក្សា “តន្រ្តីរីករាយ” ចំនួន៦ភាគ សម្រាប់ការបណ្តុះបណ្តាលនៅតាមសាលារដ្ឋ និងឯកជន ហើយបច្ចុប្បន្ន គ្រូបង្រៀនចំនួន២២រូប ត្រូវបានបណ្តុះបណ្តាល៕