យុវជនដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ និយាយថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១.៥លាននាក់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានផ្តល់នូវជំនាញ និងការងារសមរម្យ ព្រមទាំងប្រែក្លាយពួកគេជាបុគ្គលបង្គោលក្នុងការស្រោចស្រង់ជីវភាពគ្រួសារ។
ឈុត បញ្ញា ជាសិក្ខាកាមកំពុងសិក្សាជំនាញថែទាំ និងជួសជុលរថយន្ត នៅវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសខេត្តពោធិ៍សាត់ និយាយថា ការសិក្សាជំនាញរបស់ខ្លួនក្នុងរយៈពេលជិត១ខែមកនេះ គឺដំណើរការល្អ ដោយគ្រូបង្រៀនបានពន្យល់ក្បោះក្បាយទៅលើមុខវិជ្ជា ការបង្ហាញពីគ្រឿងឡាននានា ព្រមទាំងមានការបង្រៀនជំនាញទន់ផងដែរ។
យុវជន បញ្ញា បញ្ជាក់ថា ការរៀនជំនាញកន្លងមក នេះធ្វើឱ្យខ្លួនកាន់តែមានចិត្តចង់សិក្សារៀនសូត្របន្ថែមទៀតដោយសារកម្មវិធីបង្រៀន បូករួមទាំងការអនុវត្តផ្ទាល់ផងដែរ។
ខ្ញុំរីករាយក្នុងការរៀនជំនាញបច្ចេកទេសនេះ ពីព្រោះការរៀននេះបានអនុវត្តផ្ទាល់ និងមានកម្មវិធីល្អៗក្នុងការបង្រៀនពីសំណាក់គ្រូៗរបស់យើងនៅក្នុងថ្នាក់
យុវជន ឈុត បញ្ញា
យុវជន ឈុត បញ្ញា បន្ថែមថា បន្ទាប់ពីរៀនចប់វគ្គជំនាញបច្ចេកទេសរយៈពេល៤ខែ ខ្លួននឹងអាចមានជំនាញមួយច្បាស់លាស់ មានការងារធ្វើសមរម្យ នឹងក្លាយជាបុគ្គលបង្គោលក្នុងការស្រោចស្រង់ជីវភាពគ្រួសារនៅពេលខាងមុខ។ ជាមួយគ្នា បញ្ញា ក៏បានឱ្យដឹងដែឬថា ក្រោយរៀនចប់រយៈពេល៤ខែនេះ ខ្លួនគ្រោងដាក់ពាក្យធ្វើការនៅក្រុមហ៊ុនឯកជនដែលត្រូវនឹងជំនាញខ្លួន។
ដោយឡែកយុវជន ធឹង ណារ៉ូ ដែលជាសិក្ខាកាមកំពុងសិក្សាជំនាញនៅវិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនឦសាន ស្ថិតក្នុងខេត្តកំពត និយាយថា ខ្លួនបានបោះបង់ចោលការសិក្សា ព្រោះតែគ្រួសារក្រីក្រ មិនមានលទ្ធភាពសម្រាប់ការសិក្សាបន្ត, តែតាមរយៈកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដែលដាក់ចេញដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ធ្វើឱ្យខ្លួនមានឱកាសចាប់យកជំនាញបច្ចេកទេសលើសេវាកម្មបរិក្ខាត្រជាក់ ហើយបច្ចុប្បន្នរូបគេក៏កំពុងសិក្សាយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ផងដែរ។
យុវជន ណារ៉ូ បន្តថា ការសិក្សាជំនាញបច្ចេកទេសនេះ មិនត្រឹមតែមិនបង់ថ្លៃសិក្សានោះទេ ថែមទាំងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភត្រឡប់មកវិញទៀត ។ យុវជននៅខេត្តកំពតរូបនេះ លើកឡើងថា ការមានជំនាញផ្ទាល់ខ្លួន គឺប្រសើរជាងដើរស៊ីឈ្នួលគេ។
គួរជំរាបជូនថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការ នូវកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យចំនួន ១.៥លាននាក់ កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ។ ក្នុងនោះ វគ្គទី១ បានបើកបវេសនកាលកាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយមានសិក្ខាកាមចូលរៀនចំនួន ១៥០០០នាក់។
សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានលើកទឹកចិត្តដល់សិក្ខាកាមទាំងអស់ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ក្នុងការសិក្សាពីគ្រូជំនាញ និងរក្សានូវគោលការណ៍ «ឱ្យចេះ ឱ្យចប់ ឱ្យមានការងារ» ដើម្បីអនុវត្តអំឡុងពេលសិក្សាជាប់ជាប្រចាំ៕