ភ្នំពេញ- រៀនដើម្បីរស់ជាមួយគ្នា ជាការរៀនរស់ដោយចេះសាមគ្គី ចេះសហការ យោគយល់ គោរពសិទ្ធ ចេះជួយគ្នាទៅវិញទៅមក រួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហាដោយសន្តិវិធី ទទួលស្គាល់តម្លៃមនុស្ស និងរស់នៅជាមួយគ្នាប្រកបដោយគុណធម៌ សន្តិភាព និងសុខដុមរមនា។ ទន្ទឹមគ្នានេះ មនុស្សអាចរៀនរស់នៅជាមួយគ្នាបានដោយភាពរីករាយក៏អាស្រ័យលើការអប់រំល្អ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ លោកស្រី ទី វួចនា អតីតគ្រូបង្រៀនកម្រិតឧត្តមនៅវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម និងជាម្ចាស់ជ័យលាភីពានរង្វាន់ សម្តេចតេជោ សែន គ្រូបង្រៀនល្អ ចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីឆ្នាំ២០១៧-២០១៨កន្លងទៅ ហើយបច្ចុប្បន្នជាមន្រ្តីនៅនាយកដ្ឋានពិនិត្យតាមដាន និងវាយតម្លៃ ។
លោកស្រី ទី វួចនា អតីតគ្រូបង្រៀនកម្រិតឧត្តមនៅវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំមនុស្សឱ្យចេះរស់នៅជាមួយគ្នាប្រកបដោយភាពរីករាយ គឺផ្តើមចេញពីយើងទាំងអស់គ្នា បណ្តុះគំនិតមនុស្សឱ្យស្រឡាញ់ការសិក្សា ស្រឡាញ់សន្តិភាព មានចិត្តសន្តោស យោគយល់ អធ្យាស្រ័យ ចេះជួយគ្នា គោរពសិទ្ធគ្នា មិនរើសអើង ចេះឱ្យតម្លៃគ្នា មានគុណធម៌ និងសីលធម៌ក្នុងការរស់នៅ។
លោកស្រី ទី វួចនា គ្រូបង្រៀនកម្រិតឧត្តមនៅវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម
“ការអប់រំមិនមែនចេញតែពីសាលាទេ តែរួមបញ្ចូលទាំងគ្រួសារ សហគមន៍ រួមចំណែកក្នុងការអប់រំមនុស្សឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សដែលចំណេះដឹង ចំណេះធ្វើ សីលធម៌ និងចេះរស់នៅជាមួយគ្នា”
អតីតជ័យលាភីគ្រូបង្រៀនល្អ លោកស្រី ទី វួចនា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការអប់រំមិនមែនផ្តើមចេញពីគ្រូបង្រៀនតែម៉្យាងនោះឡើយ ឪពុកម្តាយក៏ដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការអប់រំកូនៗរបស់ខ្លួន ព្រោះផ្ទះជាកន្លែងផ្តល់ការអប់រំដំបូងសម្រាប់សិស្ស ។ លោកស្រី ទី វួចនា បន្តថា ការអប់រំសិស្សឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្ស ដែលសង្គមត្រូវការ គឺត្រូវការការចូលរួមពីគ្រួសារ និងសហគមន៍ ។ ជាពិសេស នៅពេលប្រទេសជាតិសម្បូរធនធានមនុស្ស នោះមនុស្សអាចរស់នៅជាមួយគ្នាប្រកបដោយភាពរីករាយ។
ជុំវិញបទពិសោធបង្រៀនសិស្សកន្លងមក លោកស្រី ទី វួចនា តែផ្តោតសំខាន់លើការអប់រំសិស្សឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សសម្រាប់សង្គមជាតិ ដោយបង្ហាញឱ្យសិស្សយល់ច្បាស់អំពីគុណតម្លៃនៃការសិក្សា ដោយយកទ្រឹស្តីផ្សារភ្ជាប់នឹងការអនុវត្តជាក់ស្ដែង ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ វិធីសាស្រ្តបង្រៀនសតវត្សទី២១ ជាវិធីដែលដែលអ្នកគ្រូអនុវត្តនៅក្នុងការអប់រំសិស្ស។
លោកស្រី ទី វួចនា គ្រូបង្រៀនកម្រិតឧត្តមនៅវិទ្យាល័យ ហ៊ុនសែនកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម
“ខ្ញុំប្រើប្រាស់វិធីសាស្រ្តបង្រៀនដែលខ្ញុំបានឆ្លងកាត់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូកម្រិតឧត្តម(បរិញ្ញបត្រ+១) នៅវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ (NIE) ក៏ដូចជាការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនឯងជាប្រចាំ ក្នុងការបង្រៀនសិស្ស ដែលជាផ្នែកមួយជំរុញសិស្សឱ្យមានភាពសកម្មក្នុងការសិក្សា”
លោកស្រី ទី វួចនា បញ្ជាក់បន្ថែមថា វិធីសាស្ត្របង្រៀនសតវត្សទី២១ ជាការរៀនបែបសកម្ម ផ្តោតទៅលើការស្រាវជ្រាវ ការត្រិះរិះ ការបង្កើតថ្មី ការបត់បែន ការសហការជាក្រុម គំនិតច្នៃប្រឌិតខ្ពស់ និងទំនាក់ទំនងល្អ ។ អ្នកគ្រូបន្តថា វិធីសាស្រ្តទាំងនោះ ធ្វើឱ្យសិស្សចេះស្រាវជ្រាវដោយខ្លួនឯង មានគំនិតបង្កើតថ្មី ចេះសហការគ្នា ចេះជួយគ្នា និងឱ្យតម្លៃគ្នា ។ តាមរយៈសកម្មភាពទាំងនេះ អាចធ្វើឱ្យសិស្សយល់ពីតម្លៃនៃការអប់រំ ព្រោះពួកគាត់អាចយកចំណេះដឹងដែលបានរៀននៅសាលា ទៅអនុវត្តក្នុងជីវភាពជាក់ស្តែង ជួយខ្លួនឯង ក្រុមគ្រួសារ និងសង្គមជាតិបាន៕