សម្តេចធិបតី ៖ មូលដ្ឋាននៃចំណេះដឹង នឹងធ្វើ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋអាច​សម្របខ្លួន​ទប់ទល់​នឹងវិបត្តិ
ក្នុងពិធី​ប្រគល់​សញ្ញាបត្រ​ជូននិស្សិត នៃសាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​នីតិសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្រ្ត​សេដ្ឋកិច្ច នាព្រឹក​ថ្ងៃទី២៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា លើកឡើងថា មូលដ្ឋាននៃចំណេះដឹង មានអត្ថប្រយោជន៍​ខ្លាំង​ណាស់​សម្រាប់​ប្រទេស​ជាតិយើង ដែល​អាច​ឱ្យ​យើង​ចេះ​បត់បែន មានភាពធន់ និង​មានការ​ប្រកួតប្រជែង។
សម្តេចធិបតី​មានប្រសាសន៍ថា នៅពេលដែល​មនុស្ស​មានចំណេះដឹង និង​កម្រិតវប្បធម៌​កាន់តែ​ខ្ពស់ ធ្វើ​ឱ្យ​ពួក​គេ​មានការយល់ដឹងកាន់តែទូលំទូលាយ ដែលអាច​បត់បែន​បានតាមស្ថានភាព​ប្រែប្រួល នៃសង្គម និង​ពិភពលោក។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចធិបតី​ក៏​បាន​មានប្រសាសន៍លើកឡើងដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​វិនិយោគ​យ៉ាង​ច្រើន​ទៅ​លើវិស័យ​អប់រំ, ការវិនិយោគនេះ ក៏​ព្រោះតែ​ចង់ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមានសមត្ថភាព មានលទ្ធភាពរស់ដោយខ្លួនឯង រស់ប្រកបដោយចីរភាព ហើយប្រជាពលរដ្ឋជាអ្នកកំណត់កម្លាំងរបស់ជាតិ តាមរយៈរូបភាពមួយចំនួន ៖ ទី១-ចំណេះដឹងបង្កើនសមត្ថភាពមនុស្សក្នុងការប្រកួតប្រជែង, ទី២-ចំណេះដឹងជួយឱ្យមនុស្សមានឯករាជ្យភាពម្ចាស់ការក្នុងកំណត់ជីវិតការងារ និងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃឱ្យកាន់តែប្រសើរ និង ទី៣-ចំណេះដឹងក៏ធានាឱ្យយើងនូវភាពធន់ ភាពបត់បែននៅក្នុងការចាប់យកឱកាស។ សម្តេចសង្កត់ធ្ងន់ថា ការវិនិយោគទៅលើវិស័យអប់រំបង្កលក្ខណៈឱ្យប្រជាជនយើងអាចប្រកួតប្រជែង និងឱ្យប្រទេសយើងកាន់តែប្រកួតប្រជែង៕