ភ្នំពេញ – ភាសាខ្មែរជាភាសាដ៏សំខាន់សម្រាប់ជាតិ និងជាអត្តសញ្ញាណសម្រាប់ប្រជាជនខ្មែរគ្រប់រូប។ នៅក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីពី វិការភាពនៃការប្រើភាសាខ្មែរបច្ចុប្បន្ន កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍សប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ មានប្រសាសន៍ថា វិការភាពក្នុងការប្រើភាសាខ្មែរប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់តម្លៃជាតិ ដែលអ្នកប្រាស់គប្បីយកចិត្តទុកដាក់។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួង វប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ឥរិយាបថនិយាយ បញ្ចេញសូរសំឡេង និងសរសេរអក្សរខ្មែរពុំត្រឹមត្រូវ គឺជាវិការភាពក្នុងការប្រើភាសាខ្មែរ។ ភាពមិនត្រឹមត្រូវចំពោះការប្រើប្រាស់ភាសាជាតិខ្មែរ បង្កផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់គុណតម្លៃរបស់ជាតិសាសន៍ខ្មែរទាំងមូល។
ស្របគ្នានេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ បានលើកឡើងទៀតថា
“សុភាសិតខ្មែរមួយឃ្លាដ៏ខ្លីថា សម្តីជាឯក លេខជាទោ អក្សរជាត្រី បានន័យថា យើងប្រើភាសារបស់យើងទាំងការនិយាយស្តី ទាំងការសរសេរពុំទាន់បានត្រឹមត្រូវ ដែលអាចបាត់បង់អត្តសញ្ញាណអក្សរសាស្ត្រជាតិយើង”
អ្នកជំនាញរូបនេះ បានពន្យល់បន្ថែមថា ប្រសិនបើការប្រើប្រាស់ពាក្យសម្តី និងការសរសេរអក្សរមិនបានត្រឹមត្រូវ នាំឱ្យកើតគុណវិបត្តិយ៉ាងច្រើនដល់វិស័យអក្សរសាស្ត្រជាតិ ធ្វើឱ្យមនុស្សវង្វេងភាសាជាតិ នឹងឈានទៅបាត់បង់តម្លៃជាតិសាសន៍ទាំងមូលតែម្តង។
នេះជាការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គឹម ពីនន់ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួង វប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ
“គ្រប់ជាតិសាសន៍ទាំងអស់ត្រូវយកសម្តីជាធំ ! ប្រសិនបើមិនបានរៀបចំសម្តីតំណាងឱ្យជាតិសាសន៍របស់យើងបានត្រឹមត្រូវនោះទេ ទាំងអក្សរក្តី ទាំងលេខក្តី នោះយើងនឹងបាត់បង់តម្លៃរបស់ជាតិតែម្តង គឺបាត់បង់តម្លៃអក្សរសាស្ត្រជាតិរបស់យើង”
សិក្ខាសាលាស្តីពីវិការភាពនៃការប្រើភាសាខ្មែរបច្ចុប្បន្ន បានលើកយកប្រធានបទចំនួនប្រាំមកពិភាក្សា និងជជែកដេញដោល រួមមាន ទី១. វិការភាពនៃការប្រើភាសាក្នុងរូបសញ្ញាផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈ , ទី២. វិការភាពនៃការប្រើភាសាក្នុងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ, ទី៣.វិការភាពនៃការប្រើភាសាក្នុងការសរសេរតែងនិពន្ធគ្រប់ប្រភេទ, ទី៤. ការប្រើភាសាសង្ឃសព្ទ រាជសព្ទ និងប្រជាសព្ទ និងទី៥. ក្រមសីលធម៌ក្នុងការប្រើភាសាខ្មែរ។
សូមជម្រាបថា សិក្ខាសាលាស្តីពីវិការភាពនៃការប្រើភាសាខ្មែរបច្ចុប្បន្ន បានរៀបចំឡើងដោយក្រសួងវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈ ដោយមានសមាសភាពចូលរួម ដូចជា ថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរវប្បធម៌និងវិចិត្រសិល្បៈរាជធានី និងខេត្ត ពិធីករ ពិធីការិនី កវី អ្នកនិពន្ធ និងមន្ត្រីរាជការសរុប ១៨៩នាក់៕