ជំនាញជួសជុល​រថយន្តអគ្គិសនី នឹងដាក់បញ្ចូលទៅ​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សា​របស់សាលា TVET ខណៈសន្ទុះ​នៃការ​ប្រើប្រាស់រថយន្តអគ្គិសនីកាន់តែកើនឡើង
ខណៈសន្ទុះ​នៃការប្រើប្រាស់រថយន្តដើរដោយថាមពលអគ្គិសនី ឬដែលគេហៅថា EV Car កំពុងតែមានសន្ទុះកាន់តែច្រើន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គ្រោងនឹង​ដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីសិក្សាលើការជួសជុល និងថែទាំរថយន្តអគ្គិសនី ទៅ​ក្នុងជំនាញជួសជុលរថយន្ត នៅ​គ្រប់គ្រឹះស្ថាន TVET ទាំងអស់។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើប្រាស់រថយន្តអគ្គិសនី ឬ EV Car គឺជាចលនាមួយ​ដែល​មិន​អាច​ទប់ស្កាត់បានទេ ដោយសារតែបច្ចុប្បន្ន រថយន្តដែលប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាថាមពលអគ្គិសនី គឺកាន់តែច្រើនទៅៗ ហើយ​គុណភាពនៃការប្រើប្រាស់រថយន្តនេះ ក៏​កាន់តែធុន និង​បើកបរកាន់តែបានឆ្ងាយ ។ ជាមួយ​គ្នានេះ ជាការជួយ​ដល់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការ​សម្រេចបាន​នូវ​គោលនយោបាយជាតិ ស្ដីពីការអភិវឌ្ឍវិស័យយានយន្តអគ្គិសនី ២០២៤-២០៣០ ក្រសួងការងារនឹងធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាលធនធាន​មនុស្ស ឱ្យចេះជួសជុល ឱ្យចេះថែទាំ ហើយ​នឹង​ចេះគ្រប់គ្រង​ទៅលើគ្រឿងយន្ត ក៏​ដូចជាម៉ាស៊ីនដែលប្រើប្រាស់ដោយអគ្គិសនីនេះ។
“ក្នុងរយៈពេល១ ទៅ២ឆ្នាំទៀត គឺទីផ្សារ EV នឹងច្រើន ដូច្នេះយើង ទាំងអស់គ្នាដែលជាអ្នក​មានជំនាញ ខាងផ្នែក EV បើទោះបីជាធ្វើការនៅការ៉ាស់ ក៏​ការ៉ាសនឹងមានអតិថិជនដែលមានរថយន្ត EV កាន់តែច្រើន”
យោង​តាមគោលនយោបាយជាតិ ស្តីពីការអភិវឌ្ឍវិស័យយានយន្តអគ្គិសនី ២០២៤-២០៣០ កម្ពុជាបានបង្ហាញពីការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត ដោយ​បង្កើន​ការ​ប្រើប្រាស់​យានយន្តអគ្គិសនីដែលបាន​កំណត់​ការ​ប្រើប្រាស់​ទោចក្រយានយន្តអគ្គិសនី​ឱ្យ​បាន ៧០% និង​រថយន្ត​អគ្គិសនី​ឱ្យបាន ៤០% នៅ​ត្រឹម​ឆ្នាំ​២០៥០ ក្នុង​គោលដៅ​សម្រេច​បាន​អព្យាក្រឹតកាបូន។
ជាមួយគ្នានេះ បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន គិតត្រឹមខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤នេះ យានយន្តអគ្គិសនីដែលបានចុះបញ្ជីជាផ្លូវការ មានចំនួនសរុប ២ ៩៦៨គ្រឿង ដោយក្នុងនោះរួមមាន ទោចក្រយានយន្តចំនួន ៩១៤គ្រឿង ត្រីចក្រយានយន្តចំនួន ៤៤០គ្រឿង និងរថយន្តចំនួន ១ ៦១៤គ្រឿង។ រីឯទីតាំងបញ្ចូលថាមពល គិតត្រឹមដើមឆ្នាំ ២០២៤នេះ មានចំនួន ២១កន្លែង ដែលមានទូបញ្ចូលថាមពលអគ្គិសនីលឿនខ្លាំងសរុបចំនួន ២៧គ្រឿង។
តាមក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ការចុះបញ្ជីយានយន្តអគ្គិសនីមានការកើតឡើងជារៀងរាល់ថ្ងៃ ដោយប្រជាពលរដ្ឋមានសុទិដ្ឋនិយមច្រើន និងបង្ហាញការចាប់អារម្មណ៍ខ្ពស់ចំពោះការប្រើប្រាស់យានយន្តអគ្គិសនី ដែលជានិន្នាការថ្មី បើប្រៀបធៀបជាមួយការប្រើប្រាស់យានយន្តប្រើប្រាស់ប្រេងឥន្ធនៈចំហេះក្នុងដែលជានិន្នាការចាស់ ព្រោះតែការប្រើប្រាស់យានយន្តអគ្គិសនី ត្រូវបានគេមើលឃើញថា ចំណាយប្រចាំថ្ងៃតិច មានផាសុកភាព កម្រិតបំពុលក្នុងបរិយាកាសទាប ហើយលើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុនយានយន្តខ្លះបានអះអាងពីកម្រិតនៃការបំភាយឧស្ម័នពុលកម្រិតសូន្យថែមទៀត។
បើតាម ឯកឧត្តម ហេង សួរ កាលពីប៉ុន្មានសប្តាហ៍មុននេះ រោងចក្រ​តម្លើងរថយន្ត​ដឹកជញ្ជូន​ដោយ​ប្រើថាមពលអគ្គិសនី ត្រូវ​បានបើក​ការ​ដ្ឋានសាងសង់នៅ​ខេត្តពោធិ៍សាត់, ឯកឧត្តមជឿជាក់ថា នៅពេលខាងមុខ​អាច​នឹង​មានរោងចក្រ​តម្លើងរថយន្តដើរដោយថាមពលអគ្គិសនី​កាន់តែច្រើន​នឹង​មានវត្តនៅ​កម្ពុជា​ ដូច្នេះ ឯកឧត្តមសង្ឃឹមថា យុវជន ក៏​ដូចជា​សិស្សានុសិស្ស​ដែល​កំពុង​រៀន​នៅ​ក្នុងថ្នាក់ជំនាញរថយន្ត នឹង​យកចិត្តទុកដាក់ ហើយ​ប្រែខ្លួន​ឱ្យ​ទៅ​ជាអ្នក​ដែលមានជំនាញមួយ​ច្បាស់លាស់​នៅ​ក្នុងការថែទាំរថយន្ត ជាពិសេស​រថយន្តបែបថ្មី ជាពិសេសរថយន្តអគ្គិសនី៕