អ្នកអប់រំមើលឃើញដូចគ្នាថា បច្ចុប្បន្ននេះ ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សកម្ពុជា គឺជាកិច្ចការដែលត្រូវធ្វើ និងផ្តោតសំខាន់ ដើម្បីជួយយុវជនយើងឱ្យពួកគេមានសមត្ថភាពក្នុងការប្រកួតប្រជែង ក៏ដូចជាចូលរួមអភិវឌ្ឍជាតិ។
ក្នុងសិក្ខាសាលាអប់រំស្តីពី «ការកសាងអត្តចរិតជាវិជ្ជមានរបស់យុវជនដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ» ដែលរៀបចំធ្វើឡើងដោយ ហ្រ្វែងខ្លីន ខូវី អេឌ្យូខេសិន ប្រចាំនៅកម្ពុជា នៅសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច នាព្រឹកថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប និងជាប្រធានហ្វ្រែងខ្លីន ខូវី អេឌ្យូខេសិន ប្រចាំនៅកម្ពុជា លើកឡើងថា បច្ចុប្បន្ននេះ យើងលែងនិយាយពីការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សទៀតហើយ តែយើងនិយាយពីការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ។ តាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មូលធនមនុស្ស មិនមែនផ្តោតតែទៅលើចំណេះ ជំនាញ នោះទេ ប៉ុន្តែក៏ផ្តោតខ្លាំងទៅលើផ្នត់គំនិត អត្តចរិត សុខមាលភាព រួមជាមួយគំនិតស្នេហាជាតិជាគោលផងដែរ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា យើងតែងនិយាយថា យុវជនជាទំពាំងស្នងឬស្សី ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នឬស្សីត្រូវទ្រទម្ងន់ខ្លាំងជាងមុន ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវតែមាំ ត្រូវតែខ្លាំងជាងមុន ព្រោះនៅឆ្នាំ២០៣០ខាងមុខ កម្ពុជានឹងត្រូវចាកចេញពីប្រទេសដែលមានការអភិវឌ្ឍតិច ទៅជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់ ដែលទាមទារនូវសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងសេដ្ឋកិច្ច ដូច្នេះ មូលធនមនុស្សមិនមែនត្រឹមតែមានចំណេះ មានជំនាញ ប៉ុន្តែត្រូវតែមានអត្តចរិតបូកផ្សំជាមួយសុខមាលភាព និងគំនិតស្នេហាជាតិ ចេះសាមគ្គីជាតិជាធំ។
…ឬស្សីដែលដាំក្រោយត្រូវតែមាំជាងយើង ដើម្បីប្រកួតជាមួយប្រទេសជិតខាង អញ្ចឹងខ្ញុំគិតថា គ្មានអ្វីក្រៅតែពីការកសាងអត្តចរិតត្រឹមត្រូវទេ ព្រោះទោះបីមានចំណេះក៏ដោយ មានជំនាញក៏ដោយ ប៉ុន្តែអត្តចរិត ផ្នត់គំនិតមិនសមស្រប មិនត្រូវ ខ្ញុំគិតថា ក៏មិនអាចអភិវឌ្ឍប្រទេសយើងបានដែរ
លោក មត សុមឿន ព្រឹទ្ធបុរសរងមហាវិទ្យាល័យសិល្បៈមនុស្សសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្រ្តសង្គម នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច មានប្រសាសន៍លើកឡើងដែរថា ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ជំនាញ ចំណេះដឹង គឺជារឿងមួយ ប៉ុន្តែអត្តចរិតវាពិតជាសំខាន់ថែមទៀត, លោកថា ស្ថាប័នអប់រំមានតួនាទីសំខាន់នៅក្នុងការកសាងអត្តចរិតមនុស្ស ដូច្នេះអ្នកអប់រំគួរតែផ្តល់នូវគុណតម្លៃនៅក្នុងសេវារបស់ខ្លួន, គុណតម្លៃត្រង់នេះ គឺលោកសំដៅថា សិស្សដែលរៀនចប់ ពួកគេមានទាំងចំណេះដឹង បំណិន ជំនាញ ហើយមានទាំងអត្តចរិតថ្លៃថ្នូរ ដែលអាចធ្វើការងារជាមួយមនុស្សផងគ្នា ដែលអាចបម្រើដល់សង្គមជាតិ គិតដល់ផលប្រយោជន៍ជាតិជាចម្បង នោះទើបជាធនធានដែលយើងចង់បាន។
នៅក្នុងជំនួបជាមួយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរនៅទីក្រុងញូវយ៉ក សហរដ្ឋអាមេរិក កាលពីខែកញ្ញា សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា លើកឡើងថា នៅក្នុងអាណត្តិទី៧នេះ រាជរដ្ឋាភិបាលនឹងផ្តោតលើការពង្រឹងគុណធម៌ សីលធម៌ ពីថ្នាក់មតេយ្យ រហូតដល់ថ្នាក់ទី១២ ដោយធ្វើយ៉ាងណាឱ្យការអប់រំមិនត្រឹមតែពង្រឹងមនុស្សឱ្យចេះអក្សរ មានសមត្ថភាព តែត្រូវគួបផ្សំជាមួយនឹងគុណធម៌ សីលធម៌ និងឥរិយាបទល្អ។ សម្តេចធិបតី មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា អត្តចិតពិតជាសំខាន់ណាស់សម្រាប់ធនធានមនុស្សយើង ដូច្នេះត្រូវរៀបចំបណ្តុះគុណធម៌ សីលធម៌ ផ្នត់គំនិត ដល់យុវជន ចាប់តាំងពីក្មេងមក។
យ៉ាងណាក៏ដោយដើម្បីជាការជួយទៅដល់ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ស្របទៅនឹងគោលនយោបាយយុទ្ធសាស្រ្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧នេះ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា លោកនឹងជួយទៅដល់សាលារៀនរដ្ឋចំនួន៤នៅឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខ ក្នុងការប្រើប្រាស់កម្មវិធី Leader in Me ដើម្បីជួយអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពសិស្សក្លាយទៅជាមូលធនមនុស្សនៅពេលអនាគត។ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា បើនិយាយអំពីបំណិនសតវត្សទី២១ គឺមាន៥ ទៅ៦ចំណុចហើយដែលអាចដោះស្រាយបានដោយទម្លាប់ល្អទាំង៧ ដូច្នេះនៅឆ្នាំ២០២៤ លោកនឹងឧបត្ថម្ភសាលារដ្ឋចំនួន៤ សម្រាប់កម្មវិធី Leader in Me ព្រោះថា កិច្ចការអប់រំនេះ មិនមែនជាកិច្ចរបស់រដ្ឋ ឬរបស់ឯកជននោះទេ ទោះបីសាលារដ្ឋ សាលាឯកជន គឺជាសាលារបស់ជាតិតែមួយ។
សូមជម្រាបថា ក្រុមហ៊ុន ហ្វ្រែងខ្លីន ខូវី អេឌ្យូខេសិន ប្រចាំនៅកម្ពុជា គឺជាស្ថាប័នឯកជនមួយដែលទទួលសិទ្ធិចែកចាយកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលទម្លាប់ល្អទាំង៧សម្រាប់បុគ្គលឆ្នើម ពីក្រុមហ៊ុន ហ្វ្រែងខ្លីន ខូវី អេឌ្យូខេសិនសហរដ្ឋអាមេរិកចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៦។ មកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ មានសាលារៀនជាង៣០ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា កំពុងប្រើប្រាស់ និងដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីនេះក្នុងកម្មវិធីសិក្សាគោល៕