កម្ពុជាដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់វិទ្យាស្ថានសិក្សាអន្តរជាតិ និងគោលនយោបាយសាធារណៈ និងមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាអាស៊ីអាគ្នេយ៍
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២២​កន្លងទៅនេះ បានសម្ភោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់វិទ្យាស្ថានសិក្សាអន្តរជាតិ និងគោលនយោបាយសាធារណៈ (IISPP) និងមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (CSEAS) នៅក្នុង​បរិវេណសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ដែល​ជាព្រឹត្តិការណ៍អមមួយ ក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ានលើកទី២៨។
មានប្រសាសន៍​ក្នុង​​ពិធីសម្ពោធ​នោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្ដីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាសហគមន៍សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន (ASCC Council Chair) បានអបអរសាទរដល់ក្រុមការងារសាកលវិទ្យាល័យដែលបានជោគជ័យក្នុងការបង្កើត វិទ្យាស្ថានសិក្សាអន្តរជាតិ និងគោលនយោបាយសាធារណៈ (IISPP) និងមជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (CSEAS) នេះ។
ក្នុងនោះ​ដើម្បីធានាបានថា មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (CSEAS) នេះ នឹងផ្ដល់ផលប្រយោជន៍ដល់អ្នកសិក្សាទាំងឡាយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យរដ្ឋមន្រ្ដី បានលើកឡើងនូវអនុសាស្ត្រសំខាន់៣ ដែលត្រូវអនុវត្ត៖ (១) សង្កត់ធ្ងន់លើការកសាងសមត្ថភាពជាបន្តបន្ទាប់លើបញ្ហាពាក់ព័ន្ធនឹងអាស៊ាន ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការប្តេជ្ញាចិត្ត និងគោលដៅរបស់អាស៊ាន, (២) ផ្តល់អាទិភាពដល់បញ្ហាក្នុងអាស៊ាន ជាពិសេសសសរស្តម្ភទាំងបី ដើម្បីធានាបាននូវការឆ្លើយតប បរិយាប័ន្ន និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយសមធម៌  និង (៣) ដើរតួជាមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់ការចែករំលែកចំណេះដឹង ទិន្នន័យស្រាវជ្រាវ និងបណ្ដាញទំនាក់ទំនងរវាងមនុស្ស។
គួរជ្រាបជូនថា មជ្ឈមណ្ឌលសិក្សាអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (CSEAS) គឺជាមជ្ឈមណ្ឌលដែលផ្ដោតទៅលើការស្រាវជ្រាវ និងលើកកម្ពស់ ការយល់ដឹងអំពីអាស៊ាន និងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ។ នៅ​ក្នុងការ​សម្ពោធ​មជ្ឈមណ្ឌលនេះ គេ​ក៏​សង្កេត​ឃើញ​មានចូលរួមពី លោកបណ្ឌិត Benjamin Loh ប្រធានផ្នែកពិនិត្យតាមដាន សហគមន៍ សង្គម-វប្បធម៌អាស៊ាន និងជាតំណាងលេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន រួមជាមួយនឹងឯកអគ្គរដ្ឋទូតនៃបណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ប្រចាំកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យសាធារណៈ វិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ បុគ្គលិកមហាវិទ្យាល័យ សាស្ត្រាចារ្យ និងគ្រូឧទ្ទេសនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ សរុប​ប្រមាណ ១០០នាក់ផងដែរ៕