ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ប្រគល់កុំព្យូទ័រយួរដៃ ១៥០គ្រឿងដល់​និស្សិតអាហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យ​ឌីជីថល​តេជោ
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បានប្រគល់​កុំព្យូទ័រយួរដៃ​ដល់និស្សិតអា​ហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យឌី​ជីថ​ល​តេ​ជោចំនួន ១៥០នាក់ដែលសិក្សានៅបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និង សាកលវិទ្យាល័យ​អាមេរិក​កាំង​ភ្នំពេញ។ ពិធីសំណេះសំណាលនិងប្រគល់កុំព្យូទ័រយួរដៃដល់និស្សិតអាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ បាន​ធ្វើឡើងនៅមជ្ឈ​មណ្ឌល​នវា​នុវត្ត​ន៍ នៃបណ្ឌិត្យសភាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកម្ពុជា (CADT) កាលថ្ងៃអង្គារ៍កន្លងទៅ​ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍​អបអរសាទរចំពោះនិស្សិតពូកែនិទ្ទេស A និង B ទាំង ១៥០នាក់ ដែលទទួលបាន​អាហា​រូ​ប​កណ៍​ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ ។ ឯកឧត្តមបន្តថា និស្សិតទាំងអស់ត្រូវត្រៀមលក្ខណៈឱ្យបានល្អ ផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់រៀនសូត្រឱ្យពូកែ និង​ធ្វើ​ការ​ស្រាវ​ជ្រាវផ្សារភ្ជាប់នឹងការអនុវត្តជាក់ស្ដែងឱ្យបានច្រើនដើម្បីក្លាយជាធនធានមនុស្សឆ្នើមក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
“សិស្ស-និស្សិត ត្រូវខិតខំសិក្សារៀនសូត្រ ពង្រឹងចំណេះដឹង ព្រោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បានគិតគូរយក​ចិត្តទុកដាក់​លើក​ទឹក​ចិត្តដល់​និស្សិត​ឱ្យសិក្សា​ជំនាញ​ឌីជីថល​”
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ ជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំងថា និស្សិតដែលទទួលបានជ័យលាភី​អាហារូបករណ៍​ទេពកោសល្យឌី​ជីថល​តេជោ​នៅពេ​ល​នេះ ​នឹងចូលរួមចំណែកដ៏ធំធេងទៅដល់ការអភិវឌ្ឍប្រទេស ជាពិសេសគឺវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនេះផងដែរ ។ ឯកឧត្តម បន្តថា យុវជននឹងអាចក្លាយ​ខ្លួន​ជា​អ្នក​ដឹក​​នាំ​លើវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនេះនាពេលអនាគត ក្នុងខណៈដែលប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែកសាងខឿនសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងឈានទៅ​អភិវឌ្ឍ​ឧស្សា​ហកម្ម​ជំនាន់ទី​៤។
សូមបញ្ជាក់ថា និស្សិតដែលជាប់ជ័យលាភីអាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ សម្រាប់ការសិក្សារយៈពេល ៤ឆ្នាំ រួមមាន ថ្លៃសិក្សា ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ ៣២០,០០០ រៀលក្នុងមួយខែ ព្រមទាំងកុំព្យូទ័រយួរដៃ ១គ្រឿងសម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងការសិក្សា។ គិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០២០ ដែល​អា​ហា​​​រូបក​រណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ បានបង្កើតឡើង មាននិស្សិតពូកែចំនួន ២៥០ នាក់ ដែលបានឆ្លងកាត់ការធ្វើតេស្តសមត្ថភាព ហើយជាប់​ជ័យ​លា​ភី​អា​ហា​​រូបករណ៍នេះដោយក្នុងនិស្សិតជានារីមានចំនួន៦៦ នាក់។
គួររំលឹកថា កម្មវិធីអាហារូបករណ៍ទេពកោសល្យឌីជីថលតេជោ ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅឆ្នាំ២០២១ ក្រោការយកចិត្តទុកដាក់របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល លើការ​បណ្តុះ​​បណ្តាលធនធានមនុស្ស ការលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនឆ្នើមកម្ពុជាឱ្យសិក្សាជំនាញបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីក្លាយជាអ្នកដឹក​នាំ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យប​ច្ចេក​វិទ្យា​ឌីជីថ​ល នាពេលអនាគត៕