អ្នកជំនាញ ៖ អភិបាលកិច្ចបញ្ញាសិប្បនិម្មិត អាចកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃការប្រើប្រាស់ AI
បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ​ជាចំណែកក្នុងការពន្លឿនផលិតភាពការងារនាពេលបច្ចុប្បន្ន ប៉ុន្តែវាបានផ្តល់ទាំងផលល្អ និងមិនល្អ ។ ដូច្នេះដើម្បីជំរុញឱ្យ​ការប្រើប្រាស់ AI ប្រកបដោយភាពវិជ្ជមានទៅកាន់អ្នកប្រើប្រាស់ ក៏ដូចជាសម្រាប់សង្គមទាំងមូល កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែមីនា អ្នកជំនាញ​មក​ពី​រដ្ឋាភិបាល វិស័យ​ឯកជន គ្រឹះស្ថានអប់រំ និង​អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ទាំងក្នុង ក្រៅ​ប្រទេស បានមក​ពិភាក្សា​គ្នា​ក្នុង​វេទិកា​បញ្ញាសិប្បនិម្មិតលើកទី៣ ដែលរៀបចំឡើងដោយ​សាលាវិទ្យាល័យ​ខេមតិច សហការជាមួយ​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ អំពីសក្តានុពល និងអភិបាលកិច្ចបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI Governance) នៅក្នុងបរិបទរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមសាស្រ្តចារ្យបណ្ឌិត ឆែម គាតរិទ្ធី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងវប្បធម៌ ហៅកាត់ថា ក.ស.វ. (ECOSOCC) នៃទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងជំនាន់បញ្ញាសិប្បនិម្មិតនេះ ជាឱកាសក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រមួយនាំឱ្យមានអភិបាលកិច្ចល្អ  ហើយបច្ចេកវិទ្យា នាំមកនូវរបៀបគិតថ្មី មានរបៀបស្រាវជ្រាវ របៀបវិភាគដែលមានចំណេះបន្ថែម មានភាពវ័យឆ្លាតខ្ពស់ដែលអាច តទល់ភាពវ័យឆ្លាតរបស់មនុស្សបាន។ ប៉ុន្តែយ៉ាងណា AI មិនទាន់ឈានទៅដល់ការមានប្រាជ្ញាបានទេ មានន័យយថា ចំពោះ AI មិនទាន់មានប្រាជ្ញាស្មើនឹងមនុស្សនៅឡើយទេ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតបន្ថែម ខណៈវត្តមាន AI បានមកដល់ ប៉ុន្តែយើងនៅមានបញ្ហាប្រឈមសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់នាពេលអនាគត ដោយថា តើគេ​នឹងប្រើប្រាស់កម្មវិធី AI បែបណា ដើម្បីឱ្យមានការទទួលខុសត្រូវ ឬមានច្បាប់ត្រឹមត្រូវ។
លោក ឆែម សិរីវត្ថិ ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន (CIDE) នៃវិទ្យាស្ថានចក្ខុវិស័យអាស៊ី (AVI) មានប្រសាសន៍ថា បញ្ញាសិប្បនិម្មិតនៅសម័យកាលបច្ចុប្បន្ននេះ បានចូលរួមជំរុញ និងបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលក្នុងការបង្កើតគំនិតថ្មី និងកម្មវិធីថ្មីៗ ។ ក្នុងនោះ​លោក​រំពឹងថា នៅ​ថ្ងៃអនាគត យើង​អាច​ប្រើប្រាស់​ភាសា​ជាតិ​យើងបាន ហើយ​ក៏​យើងអាចបញ្ចូលភាសាបន្ថែមដែលមានចម្រុះវប្បធម៌។ លោកបន្តថា បញ្ញាសិប្បនិម្មិត មិនបានមកជំនួសមនុស្សទេ ផ្ទុយទៅវិញ AI ជាចំណែកក្នុងការផ្តល់ជំនួយនិងយោបល់ និងគន្លឹះបន្ថែមក្នុងការសម្រេចចិត្ត និងបានជាគំនិតបន្ថែមក្នុងការចាប់ផ្តើមអ្វីមួយ។
តែយ៉ាងណាដើម្បីជំរុញឱ្យអភិបាលកិច្ចបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI Governance) កាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ លោក សិរីវត្ថិ មានប្រសាសន៍ថា យើងត្រូវការបន្ថែមនៅតួអង្គសំខាន់ៗដូចជា អ្នកជំនាញ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍គេហទំព័រ អ្នកផលិតកម្មវិធីកុំព្យូទ័រ វិស្វករបច្ចេកវិទ្យា រួមទាំងមានការចូលរួមដោយអ្នកបង្កើតគោលនយោបាយ អ្នកវិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ អ្នកចិត្តសាស្រ្ត អ្នកច្បាប់ ទស្សនៈវិទ្យា  និងអ្នកពាក់ព័ន្ធដទៃទៀត។
គួរ​ជំរាបជូនដែរថា ការពិភាក្សាអំពីសក្តានុពល និងអភិបាលកិច្ចបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI Governance) នៅក្នុងបរិបទរបស់ប្រទេសកម្ពុជា គឺជាកិច្ចពិភាក្សា​ដើម្បីចូលរួមជំរុញការអភិវឌ្ឍក្នុងវិស័យសាធារណៈនិងឯកជន រួមមានការប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត ដើម្បីការព្យាករណ៍ព្រឹត្តិការណ៍ដែលនឹងកើតឡើង ការប្រើ Chatbot ជាជំនួយការ ស្វែងរកការក្លែងបន្លំផ្សេងៗ វាយតម្លៃហានិភ័យដែលអាចកើតមាន វិភាគគោលនយោបាយជាដើម ខណៈបញ្ញាសិប្បនិម្មិតកំពុង​ត្រូវបានប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យឯកជន ដូចជាការធ្វើស្វ័យប្រវត្តិកម្មនៃការវិភាគដោយផ្អែកលើទិន្នន័យ។ល។ ក្រៅពីនេះបញ្ញាសិប្បនិម្មិត ក៏ត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីជាជំនួយដល់ការងារប្រចាំថ្ងៃផងដែរ៕