បន្ទាប់ពីប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិហើយ យុវជនច្រើនមានសំណួរដូចៗគ្នាថា រៀនចប់ហើយ តើគួរធ្វើអ្វីតទៀត? គួរតែរៀនបន្ត ឬប្រឡូកក្នុងទីផ្សារការងារ? ការសម្រេចចិត្តនេះ វាអាស្រ័យទៅលើកត្តាជាច្រើន រួមមានគោលដៅអនាគត ឱកាសការងារ និងស្ថានភាពផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេ។
លោក សេក សុជាតិ អ្នកប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកផ្នត់គំនិត និងការស្រាវជ្រាវ ផ្តល់យោបល់ថា ចំពោះចំពោះប្អូនៗដែលទើបប្រឡងបាក់ឌុប ហើយបើសិនជាលទ្ធផលជាប់ ឬក៏ធ្លាក់ ចំណុចចាប់ផ្តើមលោកគិតថា ប្អូនៗគួរតែបន្តការសិក្សា ដោយចាប់យកជំនាញនៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាឱ្យបានច្បាស់លាស់សិន លោកថា នរណាក៏ត្រូវការសេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់ចិញ្ចឹមជីវភាពដែរ ក៏ប៉ុន្តែនៅពេលដែលយើងមិនមានចំណេះដឹងគ្រប់គ្រាន់ នោះយើងនឹងជួបបញ្ហារឹតតែធ្ងន់ធ្ងរសម្រាប់រយៈពេលវែងនៅក្នុងជីវិត។
“មនុស្សដែលមិនមានចំណេះដឹងថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា គឺជាមនុស្ស ឬក៏ជាបុគ្គលដែលគេចាត់ទុកជាអ្នកប្រើប្រាស់កម្លាំង អញ្ចឹងអ្នកប្រើប្រាស់កម្លាំងមិនមានស្ថេរភាពសម្រាប់អនាគតល្អប្រសើរទេ ដូច្នេះមានតែការប្រើប្រាស់ទៅលើពេលវេលាបណ្តុះបណ្តាលថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាលើជំនាញច្បាស់លាស់ណាមួយ…”
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា យល់ថា ក្រោយរៀនចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យប្អូនៗសិស្សានុសិស្សរៀនបន្ត ឬធ្វើការងារសិន គឺជាជម្រើសល្អទាំងពីរ ។ លោកបណ្ឌិតមានប្រសាសន៍ថា ករណីក្មួយៗប្រឡងជាប់ក្តី ឬមិនជាប់ក្តី ប្រសិនបើមានលទ្ធភាព គួរតែចាប់ឱកាសរៀនបន្តពង្រឹងសមត្ថភាពតាមឧបនិស្ស័យដែលខ្លួនចូលចិត្ត តែបើពុំមានលទ្ធភាពសម្រាប់ការរៀនបន្តភ្លាមៗ ក្មួយៗអាចចាប់យកឱកាសការងារធ្វើសិន ហើយអាចរៀនដំណាលគ្នា ឬរកលុយបានសិនទើបរៀនក៏ជាជម្រើសល្អដែរ។
លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ មានប្រសាសន៍ថាសង្គមកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នផ្តល់លទ្ធភាពទាំងព្រមសម្រាប់ក្មួយៗដែលប្រឡងបញ្ចប់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ អាចជ្រើសរើសការសិក្សាតែម្តង ដោយរាជរដ្ឋាភិបាលផ្តល់លទ្ធភាពក្នុងការរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ឬមួយក៏ចូលរៀនមហាវិទ្យាល័យ អាស្រ័យទៅលើលទ្ធភាព និងឧប្បនិស្ស័យរបស់ក្មួយៗ។
បើតាមមន្រ្តីទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ (NEA) រវាងជម្រើសរៀនចប់ថ្នាក់ទី១២ ត្រូវរៀនបន្ត ឬប្រឡូងក្នុងទីផ្សារការងារ យុវជនគួរតែស្វែងយល់ពីខ្លួនឯងឱ្យច្បាស់ និងកំណត់គោលដៅឱ្យសមស្របទៅនឹងចំណង់ចំណូលចិត្ត បុគ្គលិកលក្ខណៈ ហើយជាជំនាញដែលទីផ្សារការងារកំពុងត្រូវការ និងតម្រូវការផ្ទាល់ខ្លួន។
តែយ៉ាងណា បើយុវជនមានបំណងចង់បន្តការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា គឺគួរតែស្វែងយល់អំពីមុខជំនាញសិក្សាដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់។ បើយោងតាមសៀវភៅទស្សនវិស័យមុខរបរ និងការងារ ដែលទើបបោះពុម្ពផ្សាយនាខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បច្ចុប្បន្ននេះ មុខរបរចំនួន២០ដែលកំពុងតែមានតម្រូវការខ្ពស់សម្រាប់យុវជន ដូចជា គណនេយ្យករកម្រិតខ្ពស់ ឬសវនករ, គ្រូបង្រៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ និងឧត្តមសិក្សា, វិស្វករឧស្សាហកម្ម និងផលិតកម្ម, គ្រូបង្រៀននៅថ្នាក់មធ្យមសិក្សា, អ្នកតំណាងលក់ផ្នែកពាណិជ្ជកម្ម, វិស្វករសំណង់ស៊ីវិល, ចុងភៅ, បុគ្គលិក ឬជំនួយការផ្នែកធនធានមនុស្ស, វិជ្ជាជីវៈខាងទំនាក់ទំនងសាធារណៈ, អ្នកបច្ចេកទេសគាំទ្រដល់អ្នកប្រើប្រាស់នូវបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ ព័ត៌មាន, វិជ្ជាជីវៈខាងគិលានុបដ្ឋាយិកា, វិស្វករអគ្គិសនី, អ្នកបច្ចេកទេសខាងវិស្វកម្មអេឡិចត្រូនិក, បុគ្គលិកទូទៅផ្នែកកត់ត្រាគណនេយ្យ និងបញ្ជី, ភ្នាក់ងារខាងមូលប័ត្រ និងហិរញ្ញវត្ថុ, គ្រូបង្រៀនអប់រំវិជ្ជាជីវៈ, បុគ្គលិកផ្គត់ផ្គង់ ឬលទ្ធកម្ម, អ្នកបច្ចេកទេសគ្រឿងម៉ាស៊ីន, អ្នកទទួលភ្ញៀវក្នុងសណ្ឋាគារ និង អ្នកក្រឡុកស្រា។
ដោយឡែកប្រសិនជាយុវជនចង់ប្រឡូកក្នុងទីផ្សារការងារភ្លាមៗ បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ពួកគេត្រូវស្វែងរកប្រភពព័ត៌មានទីផ្សារការងារជាមុនសិន ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានអំពីឱកាសការងារ និងតម្រូវការការងារដែលស័ក្តិសមជាមួយនឹងសមត្ថភាព និងបទពិសោធន៍របស់ពួកគេ។ យុវជនអាចមកចុះឈ្មោះស្វែងរកការងារធ្វើនៅមជ្ឈមណ្ឌលការងារ ទាំង១៤ រាជធានី-ខេត្ត ឬតាមមជ្ឈនមណ្ឌលការងារចល័តរបស់ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និងការងារ។
នៅតាមមជ្ឈមណ្ឌលការងារមានមន្ត្រីជំនាញដែលជាអ្នកជួយប្រឹក្សា បង្ហាញផ្លូវអំពីវិធីសាស្រ្តស្វែងរកការងារដែលមានច្រើនប្រភព និងជួយយុវជនក្នុងការជ្រើសរើសការងារដែលកំពុងមានស្រាប់។ ក្នុងករណី យុវជនដែលទើបតែរៀនចប់មិនទាន់យល់ច្បាស់អំពីការរៀបចំខ្លួនក្នុងការងារដាក់ការងារ មន្ត្រីនៅតាមមជ្ឈមណ្ឌលការងារនឹងជួយអ្នកដែលស្វែងរកការងារបានត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការរកការងារ និងណែនាំអំពីវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលខ្លីៗបានដោយផ្ដោតទៅលើការសរសេរប្រវត្តិរូបសង្ខេប លិខិតយោង ការរៀបចំខ្លួនដើម្បីទៅសម្ភាសន៍ជាមួយក្រុមហ៊ុន ការអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនដើម្បីចូលទៅក្នុងទីផ្សារការងារបច្ចុប្បន្ន ដោយមិនគិតថ្លៃផងដែរ៕