ធនាគារអភិវឌ្ឍអាស៊ី ដែលហៅកាត់ថា ADB បានអនុម័តកម្ចីចំនួន ១០០លានដុល្លារ ដើម្បីជួយលើកកម្ពស់សមត្ថភាពកម្លាំងពលកម្មនៅកម្ពុជា តាមរយៈការធ្វើកំណែទម្រង់ និងការវិនិយោគលើវិស័យអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ។
លោកស្រី Jyotsana Varma នាយិកាធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ីប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បាននិយាយថា ការកែទម្រង់កម្លាំងពលកម្ម និងការធ្វើទំនើបកម្មសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ទាមទារឱ្យមានកំណែទម្រង់ជាបន្ត នៃប្រព័ន្ធ TVET តាមរយៈយុទ្ធសាស្រ្តស៊ីជម្រៅ និងការវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់ឱ្យទាន់ពេលវេលា ។ កំណែទម្រង់រចនាសម្ព័ន្ធ និងស្ថាប័ន TVET ទាំងនេះ មានសារសំខាន់សម្រាប់ការរៀបចំកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលដែលឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការទីផ្សារ ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវទីតាំង និងឧបករណ៍បណ្តុះបណ្តាល និងពង្រីកមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ (SDF)។
គួរបញ្ជាក់ថា មូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ត្រូវបានសាកល្បងដោយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្រោមគម្រោងជំនាញសម្រាប់ភាពប្រកួតឈ្នះ ផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដោយ ADB ដែលត្រូវបានអនុម័តក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ដើម្បីបង្កើនជំនាញ និងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែង នៃកម្លាំងពលកម្មដែលកំពុងកើនឡើងរបស់កម្ពុជា។ ការដាក់សាកល្បង SDF នេះ បាននឹងកំពុងឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញសម្រាប់វិស័យឧស្សាហកម្ម តាមរយៈភាពជាដៃគូសហហិរញ្ញប្បទានជាមួយស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល ផ្នែកឧស្សាហកម្ម ភ្នាក់ងារផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់មូលនិធិអភិវឌ្ឍជំនាញបានឱ្យដឹងថា បន្ទាប់ពីអនុវត្តអស់រយៈពេល៥ឆ្នាំ គម្រោងនេះត្រូវបានវាយតម្លៃ និងអនុម័តផ្តល់ថវិកាបដិភាគសម្រាប់គម្រោងបណ្តុះបណ្តាលជំនាញសរុបចំនួន ១០០គម្រោង ដោយបណ្តុះបណ្តាលសិក្ខាកាមសរុបចំនួន ១១ ៣០៩ នាក់ ក្នុងនោះ ៤១៤៤ ឬ ៣៧% ជាស្រ្តី។
យ៉ាងណាក៏ដោយបើយោងតាមទិន្នន័យ បច្ចុប្បន្នទីផ្សារការងារនៅកម្ពុជាមានអ្នកធ្វើការប្រមាណ ៩លាននាក់ ដែលក្នុងនោះមានស្រ្តី ៤៩% ។ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១ ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ៥៤%មានអាយុក្រោម ៣០ឆ្នាំ ដែលបង្ហាញពីឱកាសពិសេសមួយសម្រាប់ប្រទេសក្នុងការបង្កើនការវិនិយោគលើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ដើម្បីបង្កើនជំនាញសម្រាប់និយោជិតថ្មីចូលទៅក្នុងទីផ្សារការងារ និងលើកកម្ពស់ជំនាញរបស់និយោជិត ដែលកំពុងបំពេញការងារទៅតាមតម្រូវការឧស្សាហកម្មផងដែរ៕