ភ្នំពេញ – សាលារៀនទូទាំងប្រទេសបានចាប់ផ្តើមកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀនជាថ្មី បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានបើកឱ្យដំណើរការសាលារៀនឡើងវិញ ក្រោយពីការរាតត្បាតជំងឺរាត្បាតកូវីដ-១៩ បានថមថយឥទ្ធិពល ។ កម្មវិធីផ្តល់អាហារនេះ បានផ្តល់អាហារក្តៅៗពេលព្រឹក សម្បូរដោយជីវជាតិដល់សិស្សានុសិស្សរហូតដល់ជាង ២៧ម៉ឺននាក់ ជារៀងរាល់ព្រឹក និងបានជួយលើកកម្ពស់កសិផលក្នុងសហគមន៍ ព្រោះបន្លែ និងសាច់សម្រាប់កម្មវិធីនេះ ត្រូវបានផលិតក្នុងសហគមន៍នៅជុំវិញតំបន់គោលដៅនីមួយៗ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ បានគូសបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីផ្ដល់អាហារតាមសាលារៀន គឺជាអាទិភាពមួយរបស់វិស័យអប់រំក្នុងចំណោមកម្មវិធីជំនួយសង្គមជាច្រើន ដែលមានចែងនៅក្នុងគោលនយោបាយជាតិស្ដីពីការគាំពារសង្គម។ ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡាជាសេនាធិការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងជាស្ថាប័នប្រតិបត្តិបានប្តេជ្ញាចិត្តអនុវត្ត និងសម្រេចឱ្យបាន នូវសូចនាករនានា ដូចមានចែងក្នុងក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយជាតិស្ដីពីការគាំពារសង្គម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
“កម្មវិធីផ្ដល់អាហាររូបករណ៍ដល់សិស្សក្រីក្រ និងកម្មវិធីផ្ដល់អាហារតាមសាលារៀន សំដៅធានាធ្វើឱ្យមានលំនឹងប្រាក់ចំណូលរបស់ប្រជាជន ស្ថិតនៅក្នុងក្រុមគ្រួសារក្រីក្រ ងាយរងគ្រោះនឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ ពីកម្មវិធីជំនួយសង្គមប្រកបដោយសមធម៌ និងបរិយាបន្ន ពិសេសក្នុងដំណាក់ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ ជួនណារ៉ុន ជាមួយគ្នានេះកម្មវិធីផ្ដល់អាហារតាមសាលារៀន ដែលប្រើប្រាស់កសិផលក្នុងសហគមន៍ ក៏ជាគោលដៅ ជាចម្បងមួយ ក្នុងការផ្តល់អាហាររូបត្ថម្ភដល់កុមារ ឱ្យទទួលបានការលូតលាស់ រាងកាយមាំមួន បញ្ញាស្មារតីដល់ការរៀនសូត្របានល្អប្រសើរ និងជួយបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងសហគមន៍ឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ តាមរយៈពិពិធកម្មកសិកម្ម សុវត្ថិភាពតាមក្រុមគ្រួសារស្របតាមពាក្យសហគមន៍ផ្ដល់សុខភាពដល់សាលារៀន សាលារៀននាំមកនូវសុខភាពដល់សហគមន៍។
សូមបញ្ជាក់ជូនថាកម្មវិធីផ្តល់អាហារតាមសាលារៀន ដោយប្រើប្រាស់កសិផលក្នុងសហគមន៍កំពុងតែ ផ្តល់ជូនសិស្សានុសិស្សចំនួនជាង ២៧ម៉ឺននាក់នៅតាមសាលាគោលដៅចំនួន ១១១៣ នៅទូទាំងប្រទេស។ ក្នុងនោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាផ្តល់ជូនអាហារជារៀងរាល់ព្រឹកដល់សិស្សចំនួន ជាង៥ម៉ឺននាក់ នៅតាមសាលាចំនួន ២៩០ និងសិស្សានុសិស្សចំនួនជាង២២ម៉ឺននាក់នៅតាមសាលាចំនួន ៨២៣ ទៀត ត្រូវបានផ្តល់ជូនដោយកម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោក។
អាហារូបត្ថម្ភ គឺជាសារជាតិបំប៉នផ្លូវការបន្ថែមទៀតដែលអាចត្រូវបានគេប្រើជំនួសឱ្យអាហារបំប៉ន ឬសារធាតុចិញ្ចឹមដើម្បីទ្រទ្រង់ជីវិតនិងថែរក្សាសុខភាព។ អាហារដែលរួមមានបន្លែសុវត្ថិភាព អាហារសុវត្ថិភាព នឹងជួយឱ្យសុខភាពរបស់យើងបានល្អ និងមានភាពសកម្មខាងផ្នែករាងកាយផងដែរ ដែលទាំងនេះជួយឱ្យសុខភាព កាន់តែល្អប្រសើរ។
រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ និងអង្គការពាក់ព័ន្ធនានា ត្រូវចូលរួមលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភ និងច្បាប់ស្តីពីសុវត្ថិភាពចំណីអាហារជាដើមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងត្រូវដាក់ឱ្យអនុវត្ត ហើយអ្នកចូលរួមពាក់ព័ន្ធគ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ ទាំងអ្នកបរិភោគ ទាំងអ្នកលក់ដូរ រួមទាំងរាជរដ្ឋាភិបាលត្រូវចូលរួមជាមួយគ្នា ក្នុងការអនុវត្តច្បាប់ទាំងនោះទើបមានប្រសិទ្ធភាព៕