ភ្នំពេញ – ផ្តើមពីយុវតីមានភាពក្លាហាននិងមានគោលជំហររឹងមាំនៅក្នុងដំណើរជីវិត កញ្ញា លឹម លីឆាយ បានជួយលើកទឹកស្រ្តី និងក្មេងស្រីជាច្រើនឱ្យជឿជាក់លើសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន ព្រមទាំងហ៊ានប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាលំបាកទាំងឡាយនៅក្នុងដំណើរជីវិត ។ កញ្ញា លឺម លីឆាយ បានផ្លាស់ប្តូរដំណើរជីវិតរបស់ខ្លួនដ៏គួរឱ្យភ្ញាក់ផ្អើល តាមរយៈបទពិសោធន៍សិក្សានៅប្រទេសជាច្រើន ដើម្បីស្វែងយល់ពីបញ្ហានៃការរស់នៅក្នុងបណ្តាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ និងកំពុងអភិវឌ្ឍ ។
កញ្ញា លឹម លីឆាយ ជាអតីតនិស្សិតអាហារូបករណ៍ដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាមុខវិជ្ជានយោបាយ ទស្សនវិជ្ជា និងសេដ្ឋកិច្ច (PPE: Politic, Philosophy and Economic) នៅសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ីសម្រាប់ស្ត្រី (Asian University of Women) នៅប្រទេសបង់ក្លាដែស ។ កញ្ញាជានិស្សិតដែលមានជីវិតតស៊ូយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការសិក្សាទម្រាំរៀនចប់ ហើយបានលើកទឹកចិត្តដល់ស្ដ្រី និងក្មេងស្រីគ្រប់រូបត្រូវមានភាពជឿជាក់ មានគោលជំហររឹងមាំ ក្លាហានសម្រេចក្ដីសុបិន្តរបស់ខ្លួន ។
“ចំពោះការសិក្សាខ្ញុំតស៊ូខ្លាំងមែនទែនទម្រាំបានរៀនចប់ ប៉ុន្តែមានកម្លាំងចិត្តពីគ្រួសារ មានពេលខ្លះគ្រូអាណិតបង្រៀនអត់យកលុយ ហើយខំប្រឹងដោយខ្លួនឯង បង្រៀនអង់គ្លេសផង ធ្វើការងារអង្គការផង ការងារស្ម័គ្រចិត្តផង ការងារបន្តិចបន្ទួចក៏ធ្វើដើម្បីសន្សំលុយរៀន”
កញ្ញា លឹម លីឆាយ
អតីតនិស្សិតអាហារូបករណ៍ដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាមុខវិជ្ជានយោបាយ ទស្សនវិជ្ជា និងសេដ្ឋកិច្ច ណីប្រទេសបង់ក្លាដេស វ័យ ២៩ឆ្នាំ រូបនេះ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា មនុស្សស្រីគ្រប់រូបត្រូវមានគោលដៅច្បាស់លាស់ មានលទ្ធភាពប៉ុណ្ណាត្រូវប្រឹងឱ្យអស់ពីសមត្ថភាពប៉ុណ្ណឹង នោះនឹងទទួលបានជោគជ័យ ហើយកុំខ្លាចក្នុងការសុំជំនួយពីមនុស្សជុំវិញខ្លួន ប្រសិនមានគោលដៅច្បាស់លាស់ ។
យុវតីរូបនេះបន្តថា ទោះជាជួយឧបសគ្គយ៉ាងណាក៏ដោយ ស្ត្រីត្រូវជឿជាក់ថា ខ្លួនអាចធ្វើបាន ធ្វើវាឱ្យបាន ទោះត្រូវចំណាយពេលវេលាច្រើនបន្តិចក្តី ក៏ត្រូវសម្រេចកិច្ចការដែលចង់ធ្វើឱ្យរួចរាល់ជាមុនសិន ។
កញ្ញា លឹម លីឆាយ យល់ឃើញថា កើតមកជាមនុស្សស្រីមិនមែនជារឿងពិបាកឡើយ ផ្ទុយទៅវិញឱកាសអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពមានច្រើន មានការគាំទ្រពីមនុស្សជុំវិញ ខណៈខ្លួនឯងផ្ទាល់ខិតខំធ្វើកាន់តែខ្លាំង និងកាន់តែល្អបំផុត ។
“ខ្ញុំធ្លាប់ឮគេនិយាយថា ស្រ្តីទន់ខ្សោយ ប៉ុន្តែខ្ញុំគិតថាស្រី្តខ្លាំង ព្រោះកើតជាមនុស្សស្រីអត់មានអីពិបាកទេ ពេលគេថាយើងខ្សោយ យើងខំធ្វើឱ្យខ្លាំងទៅ នោះយើងរឹតតែលេចធ្លោរ”
យុវនារីមកពីខេត្តកំពង់ចាម កញ្ញា លឹម លីឆាយ បានក្លាយជាគម្រូល្អដល់មនុស្សជាច្រើនដល់ប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងភូមិជាមួយគ្នា ។ អ្នកភូមិចាប់ផ្ដើមយល់ពីតម្លៃនៃការសិក្សារបស់កូនស្រី ហើយឪពុកម្ដាយមួយចំនួននៅក្នុងភូមិចាប់ផ្ដើមជំរុញ និងជួយឱ្យកូនៗរបស់ពួកគាត់បានរៀនរហូតដល់ចប់ ។
គួររំលឹកថា កញ្ញា លឹម លីឆាយ ធ្លាប់បានបន្តការសិក្សានៅទីក្រុងហុងកុងលើជំនាញសេដ្ឋកិច្ចនយោបាយ ។ កញ្ញាធ្លាប់ទៅប្រទេសហ្វីលីពីន ដើម្បីសិក្សាពីបញ្ហាសង្គមពាក់ព័ន្ធនឹងគ្រោះទឹកជំនន់ និងរញ្ជួយដី និងចេញទៅសហរដ្ឋអាមេរិកក្នុងកម្មវិធីកម្មសិក្សា ស្តីពីភាពជាអ្នកដឹកនាំ (Leadership and International Cooperation) ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ បទពិសោធដែលទទួលបានពីប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ទាំងអស់នោះ កញ្ញា លឹម លីឆាយ បានយកមកចែករំលែកជាមួយយុវជននៅ សាកលវិទ្យាល័យ និងប្រទេសកម្ពុជាដែលជាស្រុកកំណើតរបស់ខ្លួន ។
គួបញ្ញាក់ថា សព្វថ្ងៃកញ្ញាកំពុងបម្រើការងារនៅប្រទេសកម្ពុជានៅក្នុងក្រុមហ៊ុន ណេស្លេ (Nestle) ផ្នែកចំណីអាហារ និងភេសជ្ជៈ មានតួនាទីជាជំនួយការប្រតិបត្តិរបស់នាយកប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ៕