ភ្នំពេញ៖ កំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធក្នុងសំណេរភាសាខ្មែរ កើតឡើងជារឿយៗដោយសារកត្តាសំណេរពាក្យខ្មែរ កត្តាកំហុសបច្ចេកទេសកុំព្យូទ័រ កត្តាអ្នកសរសេរ និងមិនទាន់មានក្បួនសរសេរស្តង់ដារច្បាស់លាស់ ។ មូលហេតុទាំងនេះ នាំឱ្យសាធារណជនមួយចំនួនយល់ថា ពាក្យខ្មែរពិបាកសរសេរ ពិបាកបែងចែកពាក្យកម្ចីពីបាលី-សំស្រ្កឹត និងពាក្យខ្មែរសុទ្ធ ហើយបញ្ហាកំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធកើតមានឡើងជាបន្តបន្ទាប់ឥតឈប់ឈរ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក គេន រង្សី សាស្ត្រាចារ្យដេប៉ាតឺម៉ង់អក្សរសាស្រ្ដខ្មែរ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ។
១. កត្តាសំណេរពាក្យខ្មែរ ៖ សំណេរពាក្យទាំងពាក្យកម្ចីទាំងពាក្យខ្មែរសុទ្ធ សុទ្ធតែមានវត្តមានអក្សរស្ងាត់ជាឧបសគ្គ និងជាមូលហេតុចម្បងដែលនាំឱ្យកើតមានកំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធ ។ អក្សរស្ងាត់នេះពុំមានប្រកបសូរ តែមានវត្តមានក្នុងសំណេរពាក្យ ។ កាលណាយល់មិនច្បាស់ពីអក្សរស្ងាត់ មិនចងចាំសំណេរពាក្យបានច្រើនទាំងពាក្យខ្មែរសុទ្ធទាំងពាក្យកម្ចីពីបរទេសអាចនាំទៅរកកំហុសឆ្គងអក្ខរាវិរុទ្ធ ។
២. កត្តាកំហុសបច្ចេកទេសកម្មវិធីកុំព្យូទ័រ ៖ ត្រង់ចំណុចនេះកំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធកើតឡើងដោយអចេតនានៅពេលអ្នកសរសេរអត្ថបទ ឬរៀបរៀងសៀវភៅបានពិនិត្យរួចរក្សាទុកនៅក្នុងកុំព្យូទ័រ ប៉ុន្តែមានលោតតួព្យញ្ជានៈ ឬស្រៈនៅពេលក្រោយជាដើម ។ កំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធកើតឡើងញឹកញាប់ដោយសារបច្ចេកទេសកុំព្យូទ័រមានបញ្ហា ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី ករណីឃើញកំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធកើតឡើងត្រូវប្រញាប់កែប្រែ ឬសរសេរឱ្យបានត្រឹមត្រូវឡើងវិញ ។
៣. កត្តាអ្នកសរសេរ ៖ កំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធកើតដោយចេតនារបស់អ្នកសរសេរផ្ទាល់ ដោយសារអ្នកសរសេរមិនសូវចេះពាក្យ ចាំសំណេរពាក្យមិនបានច្រើន សរសេរខ្ជីខ្ជា និងមិនសូវឱ្យតម្លៃលើសំណេរពាក្យជាដើម ។ ចំណុចនេះធ្វើឱ្យអ្នកសរសេរមួយចំនួនយល់ថា ពាក្យខ្មែរពិបាកសរសេរ ពិបាកចាំអក្ខរាវិរុទ្ធ ហើយឈានទៅដល់ការប្រើសំណេរអក្សរឡាតាំងមកជំនួសអក្សរខ្មែរ ដោយសារមិនចាំបាច់យកចិត្តទុកដាក់ពីអក្ខរាវិរុទ្ធខ្មែរត្រូវសរសេរបែបណា និងចង់គេចពីសំណេរអក្ខរាវិរុទ្ធខ្មែរជាដើម ។
៤. កត្តាមិនទាន់មានក្បួនសរសេរស្ដង់ដារ ៖ បច្ចុប្បន្នសំណេរពាក្យខ្មែរត្រូវយកតាមអក្ខរាវិរុទ្ធក្នុងវចនានុក្រមខ្មែរ ដែលបោះពុម្ពគ្រាទី៥ នៅឆ្នាំ១៩៦៧ ជាគោល ។ យ៉ាងណាមិញ អក្ខរាវិរុទ្ធដែលមាននៅក្នុងវចនានុក្រមខ្មែរនេះ មិនទាន់គ្របដណ្ដប់សំណេរពាក្យខ្មែរទាំងអស់ដែលកំពុងប្រើប្រាស់នៅក្នុងភាសាខ្មែរសព្វថ្ងៃបានទេ ដោយសារមានពាក្យថ្មីៗកើតមានច្រើន ដែលពុំទាន់កំណត់អក្ខរាវិរុទ្ធជាផ្លូវការនៅឡើយ ។ កន្លងមកអក្ខរាវិរុទ្ធមួយចំនួនដែលបានកំណត់រួចហើយនៅក្នុងវចនានុក្រមខ្មែរ នៅមានបញ្ហាប្រឈមកើតឡើង ពិសេសរវាងសំណេរពាក្យតាមបែបរាយព្យាង្គនិងសំណេរពាក្យតាមបែបតំរួតព្យាង្គ ដែលអាចបញ្ជាក់បានថា សំណេរពាក្យខ្មែរពុំទាន់មានឯកភាពគ្នានិងពុំទាន់មានក្បួនសរសេរស្តង់ដារនៅឡើយ ។
លោកសាស្រ្ដចារ្យ គេន រង្សី បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា វិធានការចម្បងៗដែលអាចនាំឱ្យជៀសវាងកំហុសអក្ខរាវិរុទ្ធ គេត្រូវសិក្សាស្រាវជ្រាវសំណេរពាក្យខ្មែរបច្ចុប្បន្ន កំណត់ក្បួនសរសេរដោយផ្អែកទៅលើគោលការណ៍ជាក់លាក់ណាមួយ ដូចជាគោលការណ៍ឫសគល់ពាក្យ គោលការណ៍សំណូរ គោលការណ៍សម្ព័ន្ធរូបសព្ទ ឬគោលការណ៍សម្ព័ន្ធសញ្ញាព្យាង្គជាដើម ។ បន្ទាប់មកកំណត់អក្ខរាវិរុទ្ធពាក្យ និងរៀបចំចងក្រងវចនានុក្រមឡើង ។ លើសពីនេះក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គួរបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងអំពីសំណេរពាក្យខ្មែរទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាចាប់ពីថ្នាក់បឋមសិក្សា ដល់មធ្យមសិក្សា និងបង្វឹកក្មេងៗឱ្យសរសេរតាមអានឱ្យបានច្រើនតាមលទ្ធភាព ជាពិសេសនៅកម្រិតបឋមសិក្សា ។ ក្រៅពីនេះអ្នកដែលមានឯកទេសខាងព័ត៌មានវិទ្យាគួរកែសម្រួលប្រព័ន្ធយូនីកូដខ្មែរឱ្យស្របតាមកម្មវិធីកុំព្យូទ័រនិងបង្កើតកម្មវិធីកែអក្ខរាវិរុទ្ធខ្មែរប្រកបដោយគុណភាព ៕