ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត វង្សី វិស្សុត រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជារដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការនៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ មានប្រសាសន៍ថា បុគ្គលមានជំនាញខ្ពស់ទាមទារឱ្យមានចំណេះដឹងឌីជីថល អក្ខរកម្មឌីជីថល ហើយចង់បានសង្គមឌីជីថលត្រូវមានពលរដ្ឋឌីជីថល ។ ការលើកឡើងនេះក្នុងឱកាសឯកឧត្តមចូលរួមក្នុងបាឋកថាពិសេស ក្រោមប្រធានបទ យុវជននិងសង្គមឌីជីថលនៅក្នុងកម្មវិធីជជែកដេញដោលយុវជនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២១ នៅថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍នេះ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បានបញ្ជាក់ថា សង្គមឌីជីថលជាគោលដៅយូរអង្វែងរបស់កម្ពុជាដែលត្រូវការពេលយូរដើម្បីទៅដល់។ ទន្ទឹមនឹងនេះ យុវជនឌីជីថលត្រូវរៀនសម្របខ្លួនជាមួយបច្ចេកវិទ្យា មានផ្នត់គំនិតប្រកបដោយសីលធម៌ មានវិន័យ ខិតខំរៀនសូត្រ ខិតខំធ្វើការ ឱ្យតម្លៃទៅលើការងារ និងមានទំនាក់ទំនងល្អក្នុងសង្គម ។
“កសាងសង្គមឌីជីថលត្រូវមានពលរដ្ឋឌីជីថល និងអ្នកដឹកនាំឌីជីថល ហើយសង្គមឌីជីថលអាចវិវត្តន៍លឿនបានទាមទារឱ្យអ្នកដឹកនាំមានទស្សនៈឌីជីថលនៅក្នុងសង្គម”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត វង្សី វិស្សុត
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត វង្សី វិស្សុត មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា សង្គមឌីជីថលកម្រិតខ្ពស់អាចនឹងសម្រេចបានរយៈពេល ៣០ឆ្នាំទៀត ហើយទាមទារឱ្យយុវជនឌីជីថល រៀនទាំងជំនាញ មានចំណេះដឹងឌីជីថល ផ្សារភ្ជាប់នឹងការអប់រំ រៀបចំមនុស្សឱ្យមានសីលធម៌ ចរិកលក្ខណៈល្អ មានឆន្ទៈ ចរិយាធម៌ និងសីលធម៌ល្អ ។ លើសពីនេះយុវជនសតវត្សទី២១ ត្រូវរៀនពេញមួយជីវិត មានទាំងជំនាញទន់ និងជំនាញរឹង ។ ម៉្យាងវិញទៀត យុវជនត្រូវស្រាវជ្រាវជំនាញល្អៗដើម្បីរៀនសម្រាប់ខ្លួនឯង និងសង្គមជាតិ ។
គួរបញ្ជាក់ថា តាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត វង្សី វិស្សុត ការប្រកួតប្រជែងអាចនាំឱ្យមនុស្សមានសមត្ថភាពពិត ទទួលការតិះតៀននាំឱ្យមនុស្សចេះកែតម្រូវកាន់តែមានគុណភាព ហើយជីវិតគ្មានការប្រកួតប្រជែងមិនអាចជួយឱ្យមនុស្សឱ្យខ្លាំងពូកែ និងក្លាយជាអ្នកដឹកនាំពូកែឡើយ ៕