ភ្នំពេញ៖ ជីវិតនិស្សិតកំពុងសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យរៀនបណ្តើរ ធ្វើការបណ្ដើរអាចប្រឈមនឹងការលំបាកមួយចំនួន ប៉ុន្តែអាចបង្រៀនឱ្យនិស្សិតទទួលបានបទពិសោធន៍ជីវិតយ៉ាងច្រើនពីការសិក្សាទាំងនោះ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ និស្សិតមួយចំនួនអាចពង្រឹងសមត្ថភាពចំណេះ និងជំនាញរបស់ខ្លួនផ្ដោតលើការសិក្សាផ្សារភ្ជាប់នឹងការងារជាក់ស្ដែង ហើយសន្សំបទពិសោធន៍ពីការងារជាជម្រើសដ៏ល្អមុនសម្រេចចិត្តបន្តរៀនថ្នាក់អនុបណ្ឌិត ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់លោក ជួប រតនា ប្រធាននាយកដ្ឋានផែនការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ នៃក្រសួងទេសចរណ៍ ។
លោក ជួប រតនា ប្រធាននាយកដ្ឋានផែនការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ នៃក្រសួងទេសចរណ៍ មានប្រសាសន៍ថា លោកបានចូលបម្រើការងារនៅតាមសណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន តាំងពីរៀននៅឆ្នាំទីពីមកម៉្លេះ និងបានបញ្ចប់បរិញ្ញាបត្រគ្រប់គ្រងសណ្ឋាគារ និងទេសចរណ៍កម្ពុជានៅឆ្នាំ២០១០ បរិញ្ញាបត្របង្រៀនភាសាអង់គ្លេសនៅឆ្នាំ២០១២ ដោយរៀនបណ្ដើរ និងធ្វើការបណ្ដើរ ។
លោក ជួប រតនា និយាយថា ៖
“ខ្ញុំទុកចន្លោះពេលពីរទៅបីឆ្នាំស្វែងយល់ពីឱកាសការងារ រួមចំណែកផ្ដល់ចំណេះដឹងនិងបទពិសោធន៍គ្រប់គ្រាន់សម្រាប់សិក្សានៅថ្នាក់អនុបណ្ឌិត ព្រោះការសិក្សាតម្រូវឱ្យយល់ស៊ីជម្រៅអំពីទ្រឹស្តី ការអភិវឌ្ឍន៍ថ្មីៗ ការសំយោគគំនិត និងប្រើប្រាស់លទ្ធផលសិក្សាស្រាវជ្រាវដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍លើជំនាញរបស់ខ្លួន”
លោក ជួប រតនា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រោយចប់បរិញ្ញាបត្រប្រាំឆ្នាំ លោកទទួលបានអាហារូបករណ៍ថ្នាក់អនុបណ្ឌិតសិក្សានៅប្រទេសស្វីស ផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាគោលនយោបាយនិងការអនុវត្ត និងបញ្ចប់ការសិក្សាកាលពីឆ្នាំ២០២០ ។
អ្នកជំនាញទេសចរណ៍ និងអប់រំរូបនេះ យល់ថា យុវជនគ្រប់រូបពុំគួររំលងឱកាសការងារក្នុងអំឡុងពេលរៀនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ព្រោះនេះជាឱកាសល្អសម្រាប់ហ្វឹកហាត់សមត្ថភាព ជួយឱ្យនិស្សិតមានភាពរឹងមាំ ម្ចាស់ការលើខ្លួនឯង ហើយការមានបទពិសោធន៍ការងារកាន់តែច្រើន ងាយទទួលបានឱកាសការងារកាន់តែប្រសើរជាងអ្នកពុំធ្លាប់មានបទពិសោធន៍ការងារ ៕